Proste, wymowne, przemawiające do wyobraźni. Plakaty Zofii Lasockiej dla Klubu Gaja wyróżnione w konkursie Polish Graphic Design Awards 2017 od 29 października będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Bielskiej BWA.

Wystawa plakatów o tematyce ekologicznej, ilustrujących w prosty lecz niezwykle przemawiający do wyobraźni sposób rolę drzewa w życiu człowieka. Autorką serii plakatów pt. „Drzewo – przyjaciel”  jest Zofia Lasocka, młoda artystka, tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, związana z projektami i działaniami Klubu Gaja, m.in. Święto Drzewa czy Drzewo Roku. Plakaty były jej pracą dyplomową przygotowaną pod kierunkiem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.
Prezentowane na wystawie plakaty otrzymały nominację w rozstrzygniętym niedawno konkursie Polish Graphic Design Awards 2017. Konkurs wyłania najciekawsze, najbardziej wartościowe projekty graficzne. Zofia Lasocka otrzymała nominację w kategorii plakat użytkowy.

Zofia Lasocka – absolwentka Wydziału Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom z dwóch specjalizacji: grafiki wydawniczej i ilustracji. Dyplomową serię plakatów pt. „Drzewo – przyjaciel” przygotowała dla Klubu Gaja. Każdy plakat ilustruje jedną z wielu różnorodnych korzyści płynących z obecności drzew w ekosystemie, mówi o tym, jak wiele drzewa dają człowiekowi. Wśród tytułów-haseł na plakatach widnieją napisy m.in.: „Ptasi raj”, „Pogromca gorąca”, „Miasto czyszczę”, „Hałas trzymam na dystans”, „Daję spokój”, „Las zabaw”.

Wystawa prezentowana jest z okazji tegorocznego, 16. Święta Drzewa. Organizatorem święta od 2003 roku jest Klub Gaja. Ideą projektu jest szeroka edukacja na temat roli drzew, poparta działaniami praktycznymi - ochroną i sadzeniem drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja wyróżnia nagrodami Czarodziejskiego Drzewa.