Po krótkiej przerwie powraca cykl „Montaż przedstawia: WATCH DOCS przez cały rok”. Klubokawiarnia Aquarium zaprasza 13 lutego na pokaz filmu „Gdy nadejdzie wojna” w reż. Jana Geberta.

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenia, a po filmie zapraszamy do dyskusji.

Na Słowacji rośnie liczba grup paramilitarnych, których celem jest obrona kraju, na przykład przed uchodźcami. Członkowie nacjonalistycznej jednostki „Słowaccy poborowi” przygotowują się na odparcie zagrożenia, spotykając się co dwa tygodnie na manewrach wojskowych. Nie sprzyjają im media ani organizacje pozarządowe, władza publiczna odżegnuje się od ich wysiłków (choć po cichu przyzwala na ich działania), a policja kontroluje ich ruchy i nadużycia (od noszenia broni w miejscach publicznych po zamieszczanie ulotek bez zezwolenia).

Wewnętrzna struktura jest na razie w powijakach – niewielkie doświadczenie głównodowodzącego skutkuje kłopotami z utrzymaniem dyscypliny u kolegów w podobnym wieku.
Surowy wyraz twarzy przywódcy czy zastąpienie imion numerami nie są w stanie zakryć uśmieszków mniej zdeterminowanych rekrutów, dla których ćwiczenia wojskowe są jak podchody dla dorosłych. Niemniej jednak – jak pokazuje film Jana Geberta – ambicja i determinacja lidera, a także umiejętność dostosowania się do trudnych warunków, sugerują, że nie jest to jeszcze ich ostatnie słowo.