W ramach III Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej w sobotę 16 lutego odbędzie się Koncert Kameralny.

W sobotę o godz. 19.00 w kościele św. J.Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach będzie można usłyszeć najpiękniejsze utwory organowe w akompaniamencie innych instrumentów w wykonaniu utalentowanych artystów. W programie m.in. Bach, Piazzola i Golec.

Wystąpią:

  • Ewa Sawoszczuk - organy
  • Wojciech Golec - akordeon
  • Marcin Żupański - saksofon

Wojciech Golec & Marcin Żupański

Duet instrumentalistów, wykładowców Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a na co dzień przyjaciół. Wieloletnia znajomość, wspólny udział w różnorakich projektach muzycznych, a także indywidualne doświadczenia skłoniły muzyków do podjęcia próby stworzenia nowego kolorytu brzmieniowego, ograniczając jednocześnie skład osobowy do najmniejszej formy zespołu jaką jest duet. Muzyka duetu to łączenie dwóch światów, świata world music i jazzu. Własne kompozycje, motywy ludowe, wolność w improwizacji, która jest głównym elementem budującym muzykę zespołu powodują, iż każdy koncert jest inny, nieprzewidywalny. To swoistego rodzaju podróż muzyczna, przenikanie przez różne światy, wymiary, muzyka mieniąca się wieloma barwami, raz wywołująca nostalgię, zadumę a innym razem euforię, żywiołowość.

Ewa Sawoszczuk

Muzyk instrumentalista i menadżer kultury. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Regnere, J.Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (min. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę). 

Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy – gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski). Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia "Pro Musica Organa" oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. "Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej", pełniąc funkcje dyrektora artystycznego oraz Festiwalu „Zjednoczeni Muzyką” organizowanych w Bazylice pw. WNMP w Koronowie.

Aktualnie pełni funkcję specjalisty ds. artystycznych w  Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.