W najbliższy piątek o 17:00 w Galerii Bielskiej BWA wykład Jana Michalskiego o malarstwie Jarosława Modzelewskiegowraz z prezentacją katalogu wystawy „Intuicja malarza”.

W piątek 15 lutego o twórczości Jarosława Modzelewskiego opowie Jan Michalski, historyk sztuki, kolekcjoner, autor tekstów i znawca malarstwa Jarosława Modzelewskiego, współwłaściciel Galerii Zderzak w Krakowie.
Jan Michalski przedstawi swoją wizję wielkiej retrospektywy Jarosława Modzelewskiego, malarza „ikon codzienności” – które obrazy się na niej znajdą, a które nie, i dlaczego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wykład związany jest z wystawą „Intuicja malarza”, prezentującą malarstwo Jarosława Modzelewskiego i Daniela Balabána (Czechy). Wystawa pokazywana była w programie Festiwalu Sztuki Czeskiej, jaki Galeria Bielska BWA zorganizowała w 2018 roku.
Pokłosiem wystawy jest bogato ilustrowany katalog „Intuicja malarza” poświęcony twórczości artystów, których dzieła „zderzył” na wystawie „Intuicja malarza” kurator Krzysztof Morcinek.
W katalogu znajdują się teksty Jarosława Modzelewskiego („Kłopoty z intuicją”) i Daniela Balabána („Obraz i intuicja”), esej na temat malarstwa Daniela Balabána autorstwa Renaty Skřebskiej pt. „Taniec życia” oraz tekst kuratora nawiązujący do idei wystawy pt. „Spotkanie jako doświadczenie malarstwa”.

Katalog wydany końcem 2018 roku przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej, współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na zdjęciu: okładka i rozkładówka katalogu "Intuicja malarza", fot. Ada Piekarska