W dniach 3-5 lipca w hali pod Dębowcem odbędzie się pokaz makiet kolejowych. Organizatorzy przygotowali makietę o długości ponad 100 metrów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Przez trzy dni, od 3 do 5 lipca, drzwi hali pod Dębowcem Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będą otwarte dla każdego, kto chce na własne oczy zobaczyć ruch miniaturowych pociągów na ogromnej makiecie kolejowej, której układ zaplanowano indywidualnie, specjalnie na tę wystawę. Makieta jest wykonana własnoręcznie w sposób oddający rzeczywistość. 

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest integralną częścią zlotu miłośników miniaturowej kolei, gdzie modelarze z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier spotykają się, by wspólnie podjąć próbę odtworzenia realiów kolei z wybranej epoki modelarskiej. Wszystkie modele i makiety prezentowane w ramach przygotowywanych pokazów wykonane są w skali 1:120, czyli w tzw. wielkości modelarskiej TT. Makiety zbudowane są zgodnie z określonymi wcześniej normami, co pozwala na połączenie ze sobą makiet stworzonych przez wiele osób, a następnie wspólną prezentację w międzynarodowym gronie.

W trakcie pokazów ruch pociągów odbywa się zgodnie z rozkładem jazdy. Powstaje on każdorazowo dla konkretnej makiety, jeszcze na długo przed imprezą. Upływ czasu w świecie kolei TT odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te, którymi posługujemy się na co dzień. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy. Modele taboru kolejowego używane w czasie pokazu to w większości modele seryjne. Często jednak są„ubrudzone” przez modelarzy, co oznacza, ze nadają im oni wygląd eksploatacyjny oraz własne unikalne cechy charakterystyczne.

Dlaczego pociągi na makiecie się poruszają? Do sterowania modeli wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Co to oznacza? Każda lokomotywa wyposażona jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych pilotów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne, jak dym z parowozów lub oświetlenie czy też dźwiękowe, jak syrena ostrzegająca przy mijaniu przejazdów. 

Wystawy i pokazy związane z modelarstwem kolejowym odbywają się niemal co miesiąc w różnych miastach na terenie całej Polski. Są to wyjątkowe okazje do zrobienia ciekawych zdjęć, filmów i złapania bakcyla zabawy w miniaturową kolej. Jest to również możliwość poznania zasad funkcjonowania kolei, którymi mamy okazję podróżować, a także, jakie lokomotywy i wagony kursowały po torach Polski i Europy w różnych okresach dziejów. Tego typu impreza w tak dużej skali odbywa się na Podbeskidziu pierwszy raz.

Makieta w Bielsku-Białej będzie miała rozpiętość 65 metrów długości i 30 metrów szerokości, a długość głównego szlaku, po którym będą poruszać się pociągi wynosi ponad 100 metrów. W przygotowanie imprezy i stworzenie makiety zaangażowanych jest 35 modelarzy z pięciu krajów. Na miniaturowe tory ustawione w Bielsku-Białej wyjadą pociągi z lat 70. ub. wieku. Podczas swojej podróży miniaturowe pociągi zatrzymają się m.in. na odwzorowanej stacji Wisła Głębce czy powstającej miniaturowej stacji Bielsko-Biała.

Makieta będzie dostępna dla zwiedzających w następujących godzinach:
3 lipca 15.00-18.30
4 lipca 14.30-18.30
5 lipca 9:30-14.00

Wstęp jest wolny. Zapraszamy dzieci i dorosłych.

db