Nie tylko zagraniczne kurorty i znane miasta w Polsce mają ciekawą historię.  Od 16 sierpnia do końca miesiąca w każdą niedzielę Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczki związane z Cygańskim Lasem.

Pierwsza będzie prowadzona przez Piotra Keniga w centrum miasta. - Do tej pory prowadziłem wycieczki w Cygańskim Lesie, a że ciąglę mówiąc o kimś odwoływałem się do jego działności w Bielsku, czy w Białej, musiałem tłumaczyć i określać konkretne miejsce w centrum miasta. Teraz postanowiłem zaprosić wycieczkowiczów do odwiedzenia tychże obiektów i miejsc związanych z działanością niektórych mieszkańców Cygańskiego Lasu. Stąd będziemy wędrować w samym Bielsku i Białej. Jak się okazuje jest co pokazać - mówi Kenig.

Spacer po mniej lub w ogóle nieznanych zakątkach miasta, z dala od utarych szlaków, może doprowadzić do wielu ciekawych i zaskakujących odkryć. Poznamy miejsca działaności całej plejady ważnych dla rozwoju Bielska i Białej osób. Nie będziemy się koncentrować na jednym wątku i kontekście - poznamy ich wiele - zachęcają pomysłodawcy.

16 sierpnia wycieczka rozpocznie się obok Ratusz na placu Ratuszowym. 23 sierpnia na wycieczkę zaprasza dr Ewa Janoszek, która prześledzi rozwój architektury i konteksty artystyczne Cygańskiego Lasu od chałupy do podmiejskiej rezydencji. 30 sierpnia Teresa Dudek-Bojarek zaś pokaże miejsca działalności grupy malarzy, rysowników i fotografów tworzących nieformalną kolonię artystyczną w Cygańskim Lesie. Wszystkie wyprawy rozpoczynają się o godz. 10.00. Miejsce spotkania dwóch ostatnich wycieczek to pętla autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie.

Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej i z  akcji 1% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego, a odbywa się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

db