Podobnie jak w latach ubiegłych, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Bielsku-Białej wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które w tym roku poświęcone było „Lalce” Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska kampania promująca największe dzieła literatury polskiej. Zapoczątkował ją trzy lata temu prezydent Bronisław Komorowski, a kontynuuje prezydent Andrzej Duda. Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej uczestników, zarówno po stronie czytających, jak słuchającej publiczności. Tradycją stało się, że w Bielsku-Białej w Narodowym Czytaniu udział biorą podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych. Organizatorami są dyrekcja placówki i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej.

 - Z Domem Pomocy Społecznej dla Osób Starszych współpracujemy od 2013 - mówi Anna Niemiec-Warzecha, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. - Ta współpraca przynosi świetne efekty. Cieszy nas szczególnie fakt, że wspólna lektura dostarcza szacownej publiczności tyle satysfakcji i wzruszeń - podkreśla dyrektorka biblioteki.

Narodowe Czytanie w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych odbyło się wczoraj w obecności kilkudziesięciu podopiecznych placówki i zaproszonych gości. Fragmenty mistrzowskiej prozy czytali nie tylko pracownicy DPS i biblioteki, ale także sami seniorzy. Oprócz wspólnej lektury nie zabrakło prezentacji fragmentów filmu, muzyki filmowej oraz quizu ze znajomości powieści. Poza strawą dla ducha organizatorzy pomyśleli także o poczęstunku, na który złożyły się napoje i smaczne ciastka.

Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej „Hospicjum”, Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela”, Domu Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych, Domu Pomocy Społecznej z Wilkowic, Domu Pomocy Społecznej z Żywca i Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa”.

 - Atmosfera była świetna - cieszy się Krystyna Wolska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Bielsku-Białej. - Nasi podopieczni nie tylko słuchali, lecz sami się chętnie angażowali, czytając lub odpowiadając na pytania w quizie. Narodowe Czytanie świetnie się u nas przyjęło i na pewno w przyszłym także się odbędzie - deklaruje dyrektorka DPS.

MCI