Bielszczanin Robert Feszak "Robur" wygrał VII Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. J. Rózewicza. Pokłosiem sukcesu jest tomik poezji, który właśnie ujrzał światło dzienne. "Wnętrza gór" zostało przychylnie przyjęte przez krytyków. Goście "Bazyliszka" zapoznali się wczoraj z twórczością poety młodego pokolenia z Podbeskidzia.

Robert Feszak przed kilkoma miesiącami wygrał VII Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. J. Różewicza. Jest także laureatem konkursu poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu im. Kazimierza Ratonia. Jego wiersze stanowią rodzaj przypowieści i świecie współczesnym, o przemijaniu i trwaniu, a także o dziedzictwie i dziedziczeniu.

- Poeta nie mija bezrefleksyjnie rzeczywistości - i nie tyle o (bardzo ciekawy) opis tu chodzi, ile o pogłębione odczuwanie, rzucenie światła na szczegół, drobiazg, który zmienia naszą perspektywę widzenia. Te wiersze - na pozór dość prosto skonstruowane - czytane powtórnie odkrywają kolejne ukryte między wersami sensy. To nie spektakularne, błyszczące konceptem zdania, ale starannie dobrane słowa na miarę ważnych uniwersalnych myśli - podkreśla Dorota Koman, uznając jednocześnie, że "Wnętrza gór" to mocny debiut bielszczanina.

Bazyliszek Salonik Sztuk Rozmaitych przygotował dla miłosników poezji niespodziankę. Wczoraj wieczorem odbył się poetycki wieczorek z Robertem Feszakiem w roli głównej. Tym razem towarzyszyło mu dwóch innych poetów: Maciej Robert oraz Łukasz Jarosz. Wydarzenie spotkało się z ciepłym przyjęciem słuchaczy.

"Wnętrza gór" już wkrótce do nabycia w księgarniach.


***
Trzej muszkieterowie poezji polskiej
Robert Feszak Robur – ( ur.1978 w Bielsku Białej) Nominowany w Ogólnopolskim Konkursie im. Kazimierza Ratonia, laureat konkursu poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.
Maciej Robert (ur. 1977 w Łodzi) – poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz. Tłumaczony na wiele języków. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej dziesięcioro najlepszych młodych poetów europejskich „Black Warmness Between Fingers” Autor czterech tomów poetyckich. Księga meldunkowa (Poznań 2014) – została nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Za działalność dziennikarską otrzymał w 2013 r. nagrodę "Złote Pióro" im. Jerzego Katarasińskiego. Autor bloga krytycznoliterackiego o literaturze Środkowej Europy „Czytam centralnie” powiązanego z Nagrodą Literacką „Angelus”.
Łukasz Jarosz ( ur.1978 w Żuradzie) poeta, muzyk. Laureat bardzo wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jego debiutancki tom wierszy pt. Soma (2006) został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im. Witolda Gombrowicza oraz I nagrodą w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2007 za najlepszy poetycki debiut książkowy roku. Za wydany w 2012 roku tom Pełna krew autor otrzymał Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej 2013 oraz znalazł się w finale Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2013. W 2015 został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za tom Świat fizyczny.

KGO