Rozegrane na Kubalonce przedostatnie zawody cyklu upłynęły pod znakiem biegów masowych techniką klasyczną. Sobota na jednej z najpiękniejszych polskich tras biegowych była wreszcie słoneczna z lekkim mrozem.

Wielkich emocji dostarczyli publiczności juniorzy B. Na drugiej 2,5 km pętli zaatakowała trójka zawodników: Tomasz Jurczak, Dominik Bury i Norbert Maciulewicz. Niespodziewanie nie dotrzymali im kroku ani lider klasyfikacji generalnej Mateusz Chowaniak, ani wicelider Bartłomiej Rucki. Po pasjonującym finiszu na metę wbiegli równocześnie Tomasz Jurczak z MUKN Pod Stróżą Miszkowice i Dominik Bury z MKS Istebna. Ostatecznie obu biegaczom przyznano zwycięstwo. Nie mniejsze emocje towarzyszyły zmaganiom juniorek B.

Zwyciężczyni biegu Karolina Trzaska z MUKN Pod Stróżą Miszkowice tak opisała przebieg rywalizacji. Pierwsze kółko biegłyśmy wszystkie razem. Starałam się utrzymywać w czołówce, bowiem biegi ze startu wspólnego rządzą się swoimi prawami ? ani na chwilę nie można stracić koncentracji i kontaktu z grupą prowadzącą. Zaatakowałam na ostatnim podbiegu i to był moment decydujący.

W kategorii juniorek C pewnie zwyciężyła Weronika Legierska z MKS Istebna, przed Oliwią Mutwil z UMKS Marklowice. Liderka klasyfikacji generalnej Agata Warło ukończyła rywalizację tuż za podium. To są moje trasy, stąd już przed startem czułam się pewnie i liczyłam na dobry wynik. Prowadziłam od początku, jednak cały czas musiałam oglądać się na rywalki, które nie dopuszczały ? stwierdziła na mecie Weronika Legierska.

W tej samej kategorii chłopców najlepszy był Wojciech Fojcik, który by zapewnić sobie zwycięstwo musiał stoczyć walkę na finiszu z kolegą klubowym Filipem Kroemerem. Na zjeździe zobaczyłem kątem oka, że Filip mnie wyprzedza, musiałem się więc mocno skoncentrować i liczyć na szybki finisz. To się na szczęście udało -  cieszył się po biegu Wojciech Fojcik, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Ostatnie zawody Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Bieg na Igrzyska? zostaną rozegrane w niedzielę 3 marca także na Kubalonce. Młodzież wystartuje w biegach masowych "łyżwą?. Wyniki dostępne są tutaj.

red