Aż 565 zawodników z 32 krajów wystartuje w sobotę i niedzielę w Bielsku-Białej podczas XIX Pucharu Europy EJU juniorów młodszych w judo, czyli zawodniczek i zawodników urodzonych w latach 1996-1998.

- To rekordowa frekwencja, bo takiej liczby startujących jeszcze w historii naszych turniejów nie mieliśmy - mówi organizator turnieju Wiesław Górny. - Zresztą wśród tegorocznych turniejów na Starym Kontynencie także takiej obsady i to zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym jeszcze nie było. Powodów jest kilka. Na pewno świadczy to o tym, że poprzednie zawody zorganizowane w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Karbowej przez Klub Sportowy Gwardia przy wsparciu finansowym Miasta Bielska-Białej, zyskały uznanie uczestników. Ponadto będzie to jedna z ostatnich możliwości sprawdzenia formy zarówno przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się w czerwcu w stolicy Estonii Tallinie jak i przed mistrzostwami świata, zaplanowanymi w Miami na sierpień. Stąd w naszym turnieju obecność zawodników z Japonii, którzy uznali, że przez Bielsko-Białą mają po drodze do USA. A przecież Japonia to ojczyzna judo.

Wśród startujących nie zabraknie także bielskich akcentów. W zaplanowanych na niedzielę walkach juniorek młodszych w kategorii wagowej do 63 kilogramów zaprezentują się Anna Piela i Paulina Włodarczyk.

A oto szczegółowy program turnieju w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Karbowej 26:

Sobota - godz. 10.00: oficjalne otwarcie turnieju, godz. 10.30: rozpoczęcie rywalizacji w kategoriach wagowych: do 40 kg, do 44 kg, do 48 kg i do 52 kg juniorek młodszych oraz do 50 kg, do 55 kg, do 60 kg i do 66 kg juniorów młodszych. Około 18.00, po zakończeniu walk finałowych - ceremonia wręczenia medali.

Niedziela - godz. 10.00: rozpoczęcie rywalizacji w kategoriach wagowych: do 57 kg, do 63 kg, do 70 kg i ponad 70 kg juniorek młodszych oraz do 73 kg, do 81 kg, do 90 kg i ponad 90 kg juniorów młodszych. Około 18.00, po zakończeniu walk finałowych - ceremonia wręczenia medali.

red