Bielsko-Biała wchodzi do historii światowej numizmatyki. Jest jednym z 32 polskich miast, które posiadają „własną monetę”. Dwuzłotówka z bielskimi akcentami na rewersie wejdzie do obiegu dzisiaj na staromiejskim Rynku, a od środy będzie ją można kupić za.. 2 zł. Moneta jest środkiem płatniczym, lecz ze względu na jej ograniczoną emisję osiągnie zapewne znacznie wyższą wartość niż nominalna.

Emisja monet o nominale 2 zł upamiętniających historyczne miasta naszego kraju trwa od początku września 2005r. Zaszczyt ów spotkał wyłącznie te ośrodki, które wniosły wyjątkowo duży wkład w rozwój państwowości Polski oraz swojego regionu. Wszystkie chlubią  się ponad 500-letnią historią praw miejskich. Wyboru miast dokonał zespół historyków kierowany przez prof. Henryka Samsonowicza.

    Pierwsza moneta z tej serii poświęcona była Gnieznu. Później były m.in. Kołobrzeg, Cieszyn, Bochnia, Pszczyna, Racibórz, Kalisz. W br. do tego numizmatycznego panteonu weszły Piotrków Trybunalski, Konin i Łowicz. Jako ostatnie znajdzie się w nim nasze miasto. Tym samym moneta z bielskimi akcentami zakończy historyczną serię Narodowego Banku Polskiego.

Dystrybucję monet prowadzą oddziały okręgowe NBP w miastach wojewódzkich oraz wybrane urzędy pocztowe. Na Śląsku najnowszą dwuzłotówkę będzie można kupić w trzynastu bielskich placówkach Poczty Polskiej. Natomiast w Cieszynie, Pszczynie, Raciborzu, Czechowicach-Dziedzicach, Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Żorach i Żywcu wytypowano po jednym urzędzie pocztowym, gdzie będzie się odbywała sprzedaż.

    Wszystkie historyczne monety NBP wykonane są ze stopu zwanego Nordic Gold. Jest to mieszanka m.in. miedzi, aluminium i cynku. Na rewersie „naszego pieniądza” znajduje się wizerunek Ratusza oraz napis BIELSKO-BIAŁA, na awersie zaś – stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz otwartą bramą. Ciężar monety wynosi 8,15 g, a średnica – 27 mm. NBP wyemituje 1,1 mln sztuk. Projektanci mieli sporo problemów z wyborem obiektu historycznego, który byłby symbolem naszego miasta. Mamy ich dużo. Ostatecznie wskazano na siedzibę władz miejskich. Będąc efektownym zabytkiem, znajduje się w doskonałym stanie technicznym.

    Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się właśnie w Ratuszu, gdzie w południe obędzie się prezentacja monety. Wezmą w niej udział prezes NBP Sławomir Skrzypek oraz prezydent Jacek Krywult. O godz.13.30 w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów prezes Skrzypek spotka się ze studentami bielskich uczelni, a następnie w auli tej szkoły otworzy seminarium ekonomiczne.

    Uroczystości z udziałem mieszkańców miasta odbywać się będą na staromiejskim Rynku od godz.17.00. Po przemówieniach prezesa i prezydenta, obaj panowie pokroją tort w kształcie monety. Skosztować go będą mogli wszyscy bielszczanie obdarzeni dobrym refleksem. Obok, na stoisku Poczty Polskiej będzie można zakupić okolicznościowa kartę pocztową z wizerunkiem nowo wybitej monety oraz z kolekcjonerskim stemplem. Będzie konkurs z nagrodami i część artystyczna. Na wieczór zaplanowano występ zespołu ELENI.

    W godzinach dopołudniowych z okazji wprowadzenia do obiegu bielskiej dwuzłotówki odbędzie się happening z udziałem studentów ATH. Na placu Chrobrego powstaną dwa koła o średnicy pięciu metrów. Studenci ułożą w nich papierowe puzzle z narysowanymi wcześniej fragmentami układanki. Każdy element - wykonany inną ręką i  techniką - będzie przedstawiał różne skojarzenia lub wyobrażenia młodych bielszczan.

    Zachęcamy Czytelników do udziału w uroczystościach. Nasz portal będzie się im przyglądał okiem fotoreportera.

Fotorelacja z wydarzenia: http://www.bielsko.biala.pl/372,reportaze


                                                                                                 Robert Kowal