Nie chcą symboliki nazistowskiej


2009-07-01, 06:00  |  komentarzy (16)

"Wierzymy, że wspólnie doprowadzimy do tego, że Bielsko-Biała będzie strefą wolną od nazizmu" - takie słowa padły podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Radny Janusz Okrzesik wystąpił wczoraj z dwoma apelami. O jednym pisaliśmy w artykule "Działacze apelują o spokój" (www.bielsko.biala.pl/15293,aktualnosci). Drugi natomiast nawoływał do zaprzestania rozpowszechniania symboliki nazistowskiej w naszym mieście.

Apel Okrzesika nawiązuje do Zlotu Pojazdów Militarnych, który co roku latem odbywa się w Bielsku-Białej. Radny zwrócił się do prezydenta Jacka Krywulta o podjęcie odpowiednich kroków celem nie dopuszczenia do dystrybucji gadżetów propagandowych z symboliką nazistowską. Sygnatariusze apelu obawiają się, że w tym roku powtórzy się sytuacja z lat ubiegłych, gdy na wielu stoiskach można było kupić np. kubki ze swastyką.

Podczas dyskusji radni podkreślali, że w Bielsku-Białej działają kluby propagujące nazizm. Jacek Krywult poprosił o pilne sporządzenie listy takich miejsc. Apel podpisali m.in. dr Jerzy Polak, prezes Stowarzyszenia Teatr Grodzki Jan Chmiel, kierownik katedry stosunków międzynarodowych w ATH Wojciech Kaute, dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, przewodnicząca Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Elżbieta Kralczyńska oraz wiceprezes tego klubu Kazimierz Kamiński. Wśród sygnatariuszy apelu są też Jacek Proszyk, Artur Pałyga i Franciszek Dzida, a także wiele osób związanych z Teatrem Polskim, w tym dyrektor Robert Talarczyk.

                                                                                                                                                                             mad

 

Artykuł wyświetlono 2635 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
Komentarze:


  

Ukryty 2009-07-01 20:02
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - wątpliwość 2009-07-01 17:44
to znowu jest w Bielsku nazizm ? czy prezydent opublikuje listę "tych miejsc" ? to byloby wskazane, no bo trzeba sie strzec. A co robi policja, prokuratura i ABW, że tymi nie nazwanymi w artykule klubami nazistowskimi zajmują się bezbronni radni? i dlaczego radni alarmują prezydenta, który także jest bezbronny, zamiast policję, prokuraturę i ABW?
JiB2 2009-07-01 17:42
Ja też jestem zniesmaczony faktem sprzedazy gadżetów z symbolka nawiązującą bezpośrednio do machiny faszystowskiego państwa niemieckiego. Natomiast, nie bedąc obłudnym, faktycznie uważam, że kupcy pamiatkami wojennymi poszli za daleko, w wyborze asortymentu, jaki oferują. Co innego grypu rekonstrukcyjne, czy pojazdy militarne, co innego pamiatki historyczne z wspomnianymi symbolami faszystowskimi, a co innego gadżety, np. kubki, breloczki lub scyzoryki. sam w rodzinie miałem osobę wcieoloną do wojsk pancernych III rzeszy i nie uważam, aby przedstawianie realiów czy ich rekonstrukcja była zła sama w sobie. Ale co innego handel nieprzemyslanymi gadżetami, dla kilku zlotych zysku. A co do Che i Krasnoarmistów, to fakt, takie symbole w formie gadżetów, też powinny być tylko w "podziemnej" dystrybucji. Tak samo, jak materiały pornograficzne nie powinny wyzierać z kioskowej witryny w bardzo widocznym dla dzieci miejscu. To, że Che Guevarra jest uważany gdzieś za bustwo nie zamaże jego bestialskich wyczynów (strzały w tył głowy ofiar), o których się powszechnie nie mówi.
niezarejestrowany - jo 2009-07-01 15:49
Wodniku, próbuję - być może nie całkiem udatnie - odnosić się do tego co piszesz, ty natomiast skupiasz się na analizie mojej osobowości, talentów (czy też ich braku), temperamentu, sposobu argumentacji itp. Ja próbuję ad meritum, ty odpowiadasz ad personam. Taka domorosła anonimowa psychologia... Jeszcze raz proponuje przenieśc te dywagacje w bardziej prywatne miejsce, chyba że musisz dawać dowód swojej fascynacji moją osobowością publicznie
niezarejestrowany - wodnik 2009-07-01 15:26
Dziękuję, reakcja w 90% zgodna z oczekiwaną, dokładnie takiej odpowiedzi spodziewałem się, istnieją jedynie małe odchylenia. W dalszym ciągu emocje, choć lekko wystudzone, ale poprawa cieszy, polityk i urzędnik nie może sobie przecież pozwolić na porywcze formułowanie myśli, poglądów, komentarzy czy opinii , a także na uleganie manipulacji i prowokacji. Co do elektoratu, rozwieję wątpliwości : tu w istocie nie chodziło o to, że osoby ze szczególną dbałością o higienę głowy są Pana elektoratem. Natomiast miałem przekonanie, że taki elektorat zostanie zanegowany ( i stało się ), choć może zaniedbuje Pan możliwość rozwoju społecznego tych ludzi. Cieszy mnie ponowne wczytywanie w moje skróty myślowe, zdaje się, że jednak są zbyt duże, lub może słownictwo niestarannie w pośpiechu dobrane nie oddało precyzyjnie intencji i część treści pozostała nadal nieodgadniona. Częsciową anonimowością proszę sobie nie zaprzątać głowy, na spotkaniach i w dyskusjach z wyborcami też Pan ich nie zna osobiście. Zdał Pan na 4,5 . Życzę miłych wakacji.
niezarejestrowany - jo 2009-07-01 14:48
Wodniku, a dlaczegóż to nie mogę uważać kogoś za szkodnika? Co z tym wspólnego ma walka o wolnośc słowa i pluralizm? Znowu stosujesz jakiś skrót myślowy, na który moje wykształcenie okazuje się niewystarczające :-) Oczywiście, że w swoim drugim poście zrównałeś swastykę z białą gwiazdą. Cytuję: "Równie dobrze (jak na swastykę - przyp. jo) można reagować na białą gwiazdę" i nie pisałeś a rekacjach ludzi w 1945 roku, lecz współczesnych. Być może faktycznie napisałeś to "nieudolnie", jak sam przyznałeś... Tak samo nazwałeś kubki ze swastyką folklorem, a odnosząc się do naszego apelu napisałeś o "podsycaniu germanofobii". Jest coś optymistycznego w twojej ostatniej wypowiedzi: to że próbujesz się wycofać z tego co napisałeś i zwalić winę na swoją "nieudolność" i moją nieumiejętnośc "czytania ze zrozumieniem", świadczy że dotarło do ciebie że przeszarżowałeś. To miłe, bo świadczy o zdolności do autorefleksji :-) A co do twojej uwagi o łysych półmózgach uczestniczących w wyborach: nie wiem czy sugerujesz mi, że to mój elektorat? Nie sądzę, bym kiedykolwiek mógł liczyć na ich głosy, dzięki Bogu! Aha, prosiłbym jeszcze by - ze względu na wymogi kultury - nie mieszać do naszej dyskusji (i tak niesymetrycznej, bo dyskutuję z anonimem) mojej żony. Po co do tego mieszać kobiety? Taki masz obyczaj czy co? Jesli chcesz tę dyskusję kontynuować, proponuję przenieść dalszy ciąg na mój blog, nie wszyscy wszak muszą być tym zainteresowani.
niezarejestrowany - wanda 2009-07-01 14:46
panie radny.w pańskim wieku trzeba sie powściągać.emocje dobre są na karuzeli.
niezarejestrowany - wodnik 2009-07-01 14:09
"jo" proszę zapomnieć o czasach, kiedy to współuczestniczył Pan w walce m.in. o wolność słowa, pluralizm etc. skoro nazywa Pan szkodnikiem kogos posiadającego inny pogląd. Nie żyję z publicznych pieniędzy ( ani rządowych ani samorządowych) więc nie muszę szafować swoim nazwiskiem w mediach. Mając na uwadze jednak Pana troskę o wychowanie młodzieży zapewniam, że z oświatą oraz innymi organizacjami zajmującymi się nieletnimi nie mam nic wspólnego.Panu proponuję czytać ze zrozumieniem, bo nie napisałem o znaku równości między gwiazdą na samolotach amerykańskich i emblematami, którymi posługiwała się partia faszystkowska i niemieckie siły zbrojne w latach IIWŚ, a jedynie wskazałem, że rózni ludzie, w róznym połozeniu w czasie wojny, mogą rózne symbole w podobny sposób odbierać ( bo niewinne ofiary konfliktu były po każdej jego stronie), natomiast rozszerzenie historycznego kontekstu swastyki było dla tych, którzy kojarzą ją jedynie z Niemcami i III Rzeszą, również by oddzielić germanofobię od tej symboliki.Nie ma też świadectw fascynacji faszyzmem, bo takowej przypadłości nie mam. Napisałem to jednak chyba nieudolnie, tłumaczy mnie w pewnym zakresie fakt, że partnerem w dyskusji jest człowiek dobrze wykształcony z wystarczająco, jak sądziłem, rozwiniętą umiejętnością czytania ze zrozumieniem, także niezbyt skomplikowanych skrótow myślowych. Dla dobra naszego miasta i rozwoju własnej kariery, którą , jak sądzę, wiąże Pan nadal z pracą na rzecz Bielska-Białej, sugeruję traktować sprawy bardziej merytorycznie niż emocjonalnie, czego odwrotności dał Pan niestety świadectwo w ostatnim poscie. Przy okazji : niektóre łyse półmózgi też uczestniczą w wyborach :)
niezarejestrowany - jo 2009-07-01 13:19
do Wodnika/ Twoja wypowiedż dowodzi, że nie tylko łyse półmózgi ulegają fascynacji faszyzmem. Stawiasz znak równości między symbolem faszystów i gwiazdą na amerykańskich samolotach. Używasz klasycznego argumentu neofaszystów, że swastyka to symbol wcześniejszy (rzymski, hinduski, prasłowiański itp.) niż fhitleryzm. Kubki ze swastyką nazywasz folklorem. Dokonujesz manipulacji, zrównując protest przeciw faszystowskim gadżetom z germanofobią. Jednym słowem, uważam cię za szkodliwego osobnika. Szkoda, że nie stać cię na posługiwanie się pradziwym nazwiskiem, chętnie dowiedziałbym się co na co dzień porabia ktoś taki jak ty. Może jest nauczycielem?
niezarejestrowany - wodnik 2009-07-01 12:53
Skoro są to pojazdy historyczne, w sporej liczbie pochodzące z czasów II WŚ, to nieodłącznym ich elementem są emblematy i umundurowanie uczestników imprezy. Kubki lub inne gadżety , na których te elementy są powielone bliższe są folklorowi niż propagowanu ideologii , która wcale tej imprezie nie towarzyszy. Ponadto swastyka nie jest akurat wymysłem specjalistów z faszystowskich Niemiec, lecz jest tylko zaczerpnięta z symboliki starożytnego Rzymu ( jak zresztą wiele innych elementów nazistowskiego PR-u ).Równie dobrze można reagować na białą gwiazdę, która może się kojarzyć np. ze zbrodniczym nalotem na Drezno w lutym 1945r ( było ogłoszone miastem otwartym, przyciągając dziesiątki tysięcy uchodźców ).Sporo też można napisać o czerwonej gwieździe, szczególnie boleśnie zapamiętanej przez bielszczan ( kogo przodkowie tu wtedy mieszkali ten wie ). Tamta wojna miała charakter wojny totalnej ( propagandowo ogłoszone to było przez Hitlera w 1943r.) i niezależnie od dyskusji dotyczącej jej ideologicznych fundamentów jak i zbrodni wojennych dokonywanych niemal przez wszystkie strony konfliktu, należy odróżnić zabawę od indoktrynacji ideologicznej. A jeśli chodzi o dzieci, to one chłoną takie klimaty także na lekcjach historii, z książek, gier komputerowych, filmów i seriali, niezależnie od treści ich przekazu ( a czasem z jego braku).Tropy żydowskie i inne nie są istotnymi w sytuacji gdy organizacje sygnujące list mają charakter marginalny i niewiele wnoszący w życie miasta (poza mniemaniem grupki ich członków) a ich współudział w tym przedsięwzięciu wynika jedynie z towarzyskich koterii i możliwości głośnego przypomnienia o sobie. Reszta Europy dawno dokonała rachunku historycznego, może pora i u nas nabrać nieco dystansu niż nieustannie podsycać germanofobię. O medrkowaniu natomiast to proponuję żeby sobie "jo" podyskutował ze swoją połowicą.
niezarejestrowany - Marcin 2009-07-01 12:31
Przecież już dwa lata temu ci paranoicy zdjęli plakat reklamujący Operację bo był na nich SSman.
niezarejestrowany - scot 2009-07-01 12:09
Swastyka na kubku rozumiem że nie jest na miejscu, ale jak radni zaczną się czepiać niemieckich mundurów grup rekonstrukcyjnych czy malowania zabytkowych pojazdów (nie jestem pewny czy w bielsku też) to już będzie przesada...
niezarejestrowany - jo 2009-07-01 12:02
Podpisali też szefowie Klubu Inteligencji Katolickiej i ewangelickiego Towarzystwa Szkolnego im. Reja, więc twój żydowski trop, Wodniku, prowadzi donikąd. Natomiast co do kubków: niech się najsympatyczniejsza impreza reklamuje kubkami, ale niekoniecznie ze swastyką, ok? Niech się reklamuje plakatami, ale niekoniecznie ze zwycięskim żołnierzem Wehrmachtu, ok? Zapytaj o opinię kombatantów z AK i wtedy mędrkuj. Uważasz, że to w porządku, że dzieci chłoną takie klimaty? Duże zbrodnie zawsze zaczynają się od tolerancji dla małych paskudztw. A przy okazji: wiceprezesem KIK jest Kazimierz Kamiński, a nie Jacek Proszyk. Pełny tekst apelu i lista sygnatariuszy na moim blogu januszokrzesik.blog.bielsko.pl
niezarejestrowany - ja 2009-07-01 11:38
nie pinkol sfastyki ma nie być nigdzie nawet na kilkunastu dkg fajansu
Wodarek 2009-07-01 11:38
A mnie się to również nie podoba. W Niemczech za coś takiego można iść do paki. Ty się wodnik nie wymądrzaj. Trochę więcej refleksji...
Tak przy okazji: swastyka pisze się przez "w". Nie propagowanie tego symbolu nie zwalnia od jego prawidłowej pisowni.
niezarejestrowany - wodnik 2009-07-01 10:44
kubek za 5PLN zdeprawuje i zfaszyzuje społeczeństwo Bielska-Białej :) hmm, warto żyć w mieście gdzie nie ma już żadnych bardziej istotnych problemów dla radnych niż kilkanaście dekagramów fajansu z naklejką, reklamujących jedną z najsympatyczniejszych wakacyjnych imprez plenerowych. No, ale skoro Gmina Żydowska zajęła głos w sprawie, to klękajcie narody...
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic