Dla wielu Włochów Bielsko-Biała jest drugim domem. Przyjeżdżają do nas do pracy, zakładają rodziny i  powoli zapuszczają nad Białą swoje korzenie. Oprócz popijania espresso w miejskich kawiarenkach, zabawy w małych i większych klubach krzewią na Podbeskidziu elementy własnej kultury. Instytucją, która ich w tym wspiera jest działające od dziesięciu lat Centro Italiano di Cultura.

 Idąc ulicami miasta, niemal na każdym kroku kusi nas zapach włoskiej pizzy. Mnożą się restauracje serwujące włoską kuchnię oraz sklepy z włoskimi produktami. Rozwijają się włoskie firmy, które ściągają nad Białą pracowników z Italii. Ci z kolei ożywiają nasz region swoim żywym temperamentem. Sprawiają, że znana maksyma „Bella vita”- piękne życie – ma już swoją bielską odmianę. Kultura włoska wsiąka w nasze środowisko i zadomawia się w beskidzkim klimacie, czując się pomału jak u siebie w domu.

 Centrum Kultury Włoskiej jest instytucją, która oprócz działań związanych z nauką języka sukcesywnie promuje włoskie zwyczaje i południowy styl życia. Świadcząc usługi z zakresu tłumaczenia oraz organizowania egzaminów językowych, propaguje kulturę włoską w naszym regionie. Stosunkowo niedawno minęła dziesiąta rocznica powstania Centro Italiano di Cultura w Bielsku-Białej. Jak dotychczas, w centrum zorganizowano 34 imprezy kulturalne, w tym koncerty, wystawy, konferencje, wieczory taneczne, przeglądy filmów włoskich. Liczbę uczniów ośrodka w ostatnim dziesięcioleciu szacuje się na ponad 2 tys. osób. Co ciekawe, przekrój wiekowy jest bardzo urozmaicony.

  - Najczęściej są to młodzi ludzie żyjący w przekonaniu, że język włoski jest bardzo prosty. Dopiero po czasie okazuje się, że nie jest to do końca prawdą - mówi pani Agnieszka z Centrum Italiano di Cultura

 Nauka języka obcego polega nie tylko na zaliczaniu rozdziałów z podręcznika, nauce słówek, czy studiach nad jego strukturą gramatyczną. Coraz częściej odchodzi się bowiem od tradycyjnej formuły nauczania na rzecz otwartości na inne, równie istotne aspekty kultury w rodzaju poznawania obyczajów danego regionu, jego specyficznej kuchni, czy mentalności mieszkańców. Wykład staje się wtedy zdecydowanie  ciekawszy i bardziej przystępny.

 Od 2003 roku dzięki centrum można zaliczyć specjalistyczny egzamin CILS. To egzamin Uniwersytetu w Sienie, który daje rzetelną gwarancję  znajomości języka włoskiego.

Ponadto dla osób, które nie lubią wychodzić z domu Centrum przewidziało Studia Icon. Są to  włoskie studia internetowe. Wszystko - począwszy od materiałów dydaktycznych, sprawy formalne w sekretariacie aż po konsultacje z opiekunami - odbywa się drogą internetową. Na egzaminy w siedzibie Centro Italiano należy jednak udać się osobiście.

 „Włoski konsulat w Bielsku-Białej?” – dziwią się niektórzy nawet rodowici bielszczanie. Pytanie jest zupełnie na miejscu, gdyż jesteśmy jednym z zaledwie pięciu miast w Polsce, w których funkcjonuje Przedstawicielstwo Konsularne Republiki Włoskiej. Działając od prawie siedmiu lat przy siedzibie Centro Italiano di Cultura, załatwia sprawy Włochów mieszkających bądź tymczasowo przebywających na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

 Włosi w pewien sposób wpisali się już  w krajobraz naszego miasta i nie mają powodów do narzekań. My pozwalamy im na rozwój ich rodzimej kultury, lecz chcielibyśmy oczekiwać od naszych „bielskich Włochów” wzajemności. Że po powrocie do ojczyzny opowiedzą szeroko o urokach ziemi bielskiej, dzięki której zarabiają na chleb z masłem. Niestety, nikt w centrum nie chciał rozmawiać z nami na temat  popularyzacji Bielska-Białej w Italii. Szkoda.

 Katarzyna Wala