Irenka nie ma przełyku. Przeszła już jedną, nieudaną operację. Jutro w bielskiej katedrze św. Mikołaja odbędzie się koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na dalsze leczenie czteroletniej dziewczynki.

O losie dziewczynki zdecydował nieszczęśliwy wypadek. Irenka połknęła kilka ziaren środka do udrażniania rur. Poparzonego przełyku nie dało się uratować. Podczas kilkunastogodzinnej operacji warszawscy lekarze próbowali odtworzyć ten organ z jelita dziecka. Niestety, nie udało się, a dodatkowo wystąpiły komplikacje. Obecnie Irenka odżywiana jest przez gastrostomię, wprost do żołądka.

Pojawił się jednak kolejny promyk nadzieii - lekarze chcą spróbować jeszcze jednej metody. Dziewczynkę czeka kolejna operacja. Poprzednim razem Irenka przebywała w szpitalu trzy miesiące. Cały czas towarzyszyli jej rodzice. Pieniądze zbierane podczas jutrzejszego koncertu będą przeznaczone na kolejny wyjazd Irenki i jej rodziców oraz na dalszą kosztowną rehabilitację i pielęgnację dziecka.

Koncert charytatywny "W Krzyżu cierpienie, w Krzyżu zbawienie" na rzecz Irenki Lorek odbędzie się w niedzielę, 14 marca o godz.15.30 w katedrze św. Mikołaja. Wystąpią sopranistki Beata Raszkiewicz i Aleksandra Morcinek, tenor Vladislav Czepiec, a na organach zagrają Ewa Bąk, Tadeusz Czerniawski, Sebastian Niemczycki i Piotr Żołądek. Podczas koncertu zaprezentują się chóry „Gloriam Dei” i „Melodia” pod kierownictwem Aleksandry Zeman oraz „Chór Katedralny” pod dyr. Tadeusza Czerniawskiego. Swoje umiejętności pokażą zespoły „Cantate” (pod dyr. Małgorzaty Pękali-Ogrodnik) i „Zespół Dziecięcy z Jaworza” (pod dyr. Eryki Binek-Pytlowany).

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Podczas jego trwania zbierane będą datki na leczenie Irenki. Organizatorem tego wydarzenia są katedra św. Mikołaja oraz Stowarzyszenie dla Sztuki.

mad