Jutro w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się prelekcja poświęcona  30. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu. W programie spotkania jest także projekcja filmu pt. „Zapis trudnych dni”.

Podczas jutrzejszego spotkania prelekcję na temat 30. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu wygłosi Artur Kasprzykowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Przewidziana jest także projekcja filmu pt. „Zapis trudnych dni”. Organizatorami spotkania jest Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Strajk generalny na Podbeskidziu odbył się w dniach 27 stycznia - 6 lutego 1981 i był największym w Polsce zakończonym sukcesem politycznym protestem NSZZ Solidarność. W listopadzie 1980 przedstawiciele zakładowych komitetów założycielskich „S” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów MO o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści materialnych. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. I sekretarz KW PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej.

Specjalna komisja WRN potwierdziła większość zarzutów, lecz władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 26 stycznia 1981 w zakładach województwa bielskiego odbył się godzinny strajk ostrzegawczy, a następnego dnia rozpoczął się bezterminowy strajk generalny regionu. MKS z siedzibą w bielskich zakładach Bewelana tworzyło 107 osób, które reprezentowały ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów Podbeskidzia. Przewodniczącym MKS był Patrycjusz Kosmowski.

Do Bielska-Białej przyjechali liderzy „S”: Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Stanisław Wądołowski oraz doradcy: Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki. W negocjacjach stronę rządową reprezentował wicepremier Czesław Kotela, a później minister administracji Józef Kępa. Do rozwiązania konfliktu włączył się Kościół. Prymas Stefan Wyszyński skierował do Bielska-Białej sekretarza Episkopatu Polski bp. Bronisława Dąbrowskiego oraz biskupów katowickich Janusza Zimniaka i Czesława Domina. Przyjęli oni na siebie rolę gwarantów porozumienia podpisanego rano 6 lutego 1981. Po dziesięciu dobach strajk został zakończony. Ze stanowisk ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta i komendant MO.

Prelekcja z cyklu „Spotkania z historią” odbędzie się 31 stycznia o godz. 17.00 w saloniku literackim Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

mad