W Bielsku-Białej otwarto jeden z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów kardiochirurgii. To kolejna inwestycja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca na południu naszego kraju.

- Obecnie w Polsce wykonuje się ok. 22 tys. operacji kardiochirurgicznych rocznie, z tego 25 proc. na Śląsku. Bielski oddział ma poprawić dostępność mieszkańców południa woj. śląskiego do wysokospecjalistycznych zabiegów, ale ma też wdrażać nowe technologie medyczne – mówił podczas wczorajszej konferencji prof. Andrzej Bochenek. - Podbeskidzie, to potężny rejon i bardzo duża populacja, a najbliższe ośrodki kardiochirurgii znajdują się w Katowicach i Krakowie. W przypadku zawału serca ta odległość może okazać się zabójcza... Uznaliśmy, że mamy już tylu wyszkolonych specjalistów wysokiej klasy, że jesteśmy w stanie otworzyć w Bielsku-Białej ośrodek.

Centrum posiada dwie sale operacyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający przeprowadzenie nowatorskich operacji serca. W ośrodku znajduje się pierwsza w Polsce hybrydowa sala chirurgiczna, wyposażona w stół operacyjny w pełni zintegrowany z aparaturą wykorzystywaną do badań hemodynamicznych. Zabiegi w takiej sali oznaczają zmniejszenie urazu chirurgicznego i bardzo szybki powrót pacjentów do zdrowia. Będą tu wykonywane wszystkie klasyczne operacje z zakresu kardiochirurgii ze szczególnym zwróceniem uwagi na innowacyjne techniki operacyjne. Szpital gwarantuje swoim pacjentom także doskonałą opiekę pooperacyjną na oddziale, który posiada 12 stanowisk intensywnego nadzoru pooperacyjnego. 

Do bielskiego ośrodka rocznie może trafiać ok. tysiąc pacjentów. Operacje części z nich sfinansuje NFZ. Ci, których stać, a jednocześnie nie uśmiecha im się czekanie na swoją kolej, będą mogli wykonać operację prywatnie – odpłatnie.

- Niestety, w polskiej służbie zdrowia liczy się ilość wykonanych operacji i czas pobytu pacjenta w szpitalu. Za to dostaje się kasę z Funduszu. Nikt nie pyta o jakość tych usług – żalił się wczoraj prof. Bochenek. - Co gorsze, NFZ posiada przestarzały katalog usług i niektórych nowoczesnych leków, których my używany nie ma w swoim spisie, a co za tym idzie – nie finansuje ich.

I Oddział Kardiochirurgii American Heart of Poland, S.A. Znajduje się przy ul. Armii Krajowej 101. Został wybudowany w oparciu o projekt utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Ordynatorem oddziału jest dr hab. n. med. Marek Cisowski.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland) powstały w 2000 roku. Zostały utworzone z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych z ideą rozpowszechnienia najnowszych metod leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych. PAKS, to sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej, angiologii, a teraz także kardiochirurgi. Bielski ośrodek jest 12 spośród wszystkich powstałych na południu kraju. Jednocześnie jest pierwszym oddziałem kardiochirurgii. Prof. Bochenek zaznacza, że właśnie jego brakowało do dobrego funkcjonowania całej sieci klinik. Teraz powstał tzw. „heart team”, czyli interdyscyplinarne konsylium różnych oddziałów. To pozwoli na kompleksową opiekę nad pacjentami.

mdp