Bielsko-Biała brakującym ogniwem


2011-11-25  |  komentarzy (3)

W Bielsku-Białej otwarto jeden z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów kardiochirurgii. To kolejna inwestycja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca na południu naszego kraju.

- Obecnie w Polsce wykonuje się ok. 22 tys. operacji kardiochirurgicznych rocznie, z tego 25 proc. na Śląsku. Bielski oddział ma poprawić dostępność mieszkańców południa woj. śląskiego do wysokospecjalistycznych zabiegów, ale ma też wdrażać nowe technologie medyczne – mówił podczas wczorajszej konferencji prof. Andrzej Bochenek. - Podbeskidzie, to potężny rejon i bardzo duża populacja, a najbliższe ośrodki kardiochirurgii znajdują się w Katowicach i Krakowie. W przypadku zawału serca ta odległość może okazać się zabójcza... Uznaliśmy, że mamy już tylu wyszkolonych specjalistów wysokiej klasy, że jesteśmy w stanie otworzyć w Bielsku-Białej ośrodek.

Centrum posiada dwie sale operacyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający przeprowadzenie nowatorskich operacji serca. W ośrodku znajduje się pierwsza w Polsce hybrydowa sala chirurgiczna, wyposażona w stół operacyjny w pełni zintegrowany z aparaturą wykorzystywaną do badań hemodynamicznych. Zabiegi w takiej sali oznaczają zmniejszenie urazu chirurgicznego i bardzo szybki powrót pacjentów do zdrowia. Będą tu wykonywane wszystkie klasyczne operacje z zakresu kardiochirurgii ze szczególnym zwróceniem uwagi na innowacyjne techniki operacyjne. Szpital gwarantuje swoim pacjentom także doskonałą opiekę pooperacyjną na oddziale, który posiada 12 stanowisk intensywnego nadzoru pooperacyjnego. 

Do bielskiego ośrodka rocznie może trafiać ok. tysiąc pacjentów. Operacje części z nich sfinansuje NFZ. Ci, których stać, a jednocześnie nie uśmiecha im się czekanie na swoją kolej, będą mogli wykonać operację prywatnie – odpłatnie.

- Niestety, w polskiej służbie zdrowia liczy się ilość wykonanych operacji i czas pobytu pacjenta w szpitalu. Za to dostaje się kasę z Funduszu. Nikt nie pyta o jakość tych usług – żalił się wczoraj prof. Bochenek. - Co gorsze, NFZ posiada przestarzały katalog usług i niektórych nowoczesnych leków, których my używany nie ma w swoim spisie, a co za tym idzie – nie finansuje ich.

I Oddział Kardiochirurgii American Heart of Poland, S.A. Znajduje się przy ul. Armii Krajowej 101. Został wybudowany w oparciu o projekt utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Ordynatorem oddziału jest dr hab. n. med. Marek Cisowski.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland) powstały w 2000 roku. Zostały utworzone z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych z ideą rozpowszechnienia najnowszych metod leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych. PAKS, to sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej, angiologii, a teraz także kardiochirurgi. Bielski ośrodek jest 12 spośród wszystkich powstałych na południu kraju. Jednocześnie jest pierwszym oddziałem kardiochirurgii. Prof. Bochenek zaznacza, że właśnie jego brakowało do dobrego funkcjonowania całej sieci klinik. Teraz powstał tzw. „heart team”, czyli interdyscyplinarne konsylium różnych oddziałów. To pozwoli na kompleksową opiekę nad pacjentami.

mdp

Artykuł wyświetlono 3767 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-05-29
Nie będzie sekundników?
Dzięki zmianom przepisów wkrótce legalne będzie instalowanie wyświetlaczy odmierzających czas pozostały do zmiany świateł na skrzyżowaniach. Ale pomimo zmiany prawa, w Bielsku-Białej sekundników na ulicach raczej nie będzie. Dlaczego?
więcej
2017-05-29
Nawet pięć lat za kradzież prądu
Mieszkaniec budynku przy ul. Broniewskiego w Bielsku-Białej podłączył prowizoryczne kable do instalacji w klatce schodowej kamienicy i kradł w ten sposób prąd. Za kradzież energii elektrycznej może mu grozić kara nawet do pięciu lat więzienia.
więcej
2017-05-29
Atrakcyjne święto Bielska-Białej
W najbliższy weekend miasto Bielsko-Biała będzie obchodziło swoje święto. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji - od gali światowych przebojów przed ratuszem po koncerty zespołów Strachy Na Lachy oraz Pectus pod Dębowcem. Podajemy PROGRAM!
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Adamsky 2011-11-25 15:19
A kto broni NFZowi podpisać z nimi umowy? Problemem jak zwykle będzie to, że NFZ nie będzie chciał zapłacić wszystkich kosztów świadczeń, więc zapewne klinika będzie pół-publiczna (tak pewnie do połowy kwietnia, do wyczerpania kontraktu z NFZ) oraz pół-prywatna (pewnie od czerwca i w weekendy do końca roku). Natomiast śmiem twierdzić, że kolejki do tej publicznej będą 'standardowe' jak w każdym przypadku (wielomiesięczne terminy), a zważywszy na rodzaj schorzenia jej pacjentów będzie to dużo za długo. I tak koło się zamknie. No, ale przynajmniej jak kogo będzie stać to pójdzie prywatnie zamiast tułać się do Katowic czy Krakowa w stanie przedzawałowym.
niezarejestrowany - l 2011-11-25 12:28
ale to raczej prywatna klinika, nie liczilbym na wizyty na nfz ;)
niezarejestrowany - Adamsky 2011-11-25 12:25
Kurde, sprzęt jak w NASA! Od przyszłego roku mamy podwyżki składki rentowej dla pracodawców o 2% więc spodziewam się, że sprzęt nie będzie stał i rdzewiał. No i co przeciwnicy prywatnyzacji szpitali? Państwowe się likwiduje (dzięki 'pseudo kontraktom' z NFZ), cała nadzieja więc w klinikach prywatnych. Może nie będą do końca 'darmowe', ale przynajmniej będą.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic