Tytuł wystawy: Michał Kliś – „Byki”

Organizator: Galeria Bielska BWA
Miejsce: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Wystawa trwa: 24.02.2009 r.–08.03.2009 r. (sala dolna)
Wernisaż: 24.02.2009 r., godz. 18.00

W wystawie uczestniczą: Michał Kliś

Opis:

Pierwsza prezentacja najnowszego cyklu malarskiego pt. „Byki”, który artysta tworzy od 2007 roku. Olejne obrazy zwierząt utrzymane są w czarno-białych barwach, z dużą ilością szarości i bieli, do których delikatnie wprowadzane są elementy błękitu i czerwieni.

Te najdostojniejsze z domowych zwierząt artysta portretuje z szacunkiem. Ukształtowany w dzieciństwie stosunek do natury i surowego górskiego życia, zaważył na jego postrzeganiu relacji człowieka ze światem zwierząt.

„Zgeometryzowane figury zwierząt są z jednej strony pretekstem do rozważań nad kompozycją i organizacją przestrzeni płótna, a z drugiej głęboką refleksją nad śmiercią i związanym z nią procesem umierania. Jest to również daleka reminiscencja wspomnień spędzonego na wsi dzieciństwa, gdzie obcowanie ze śmiercią gospodarskich zwierząt było naturalnym zjawiskiem. Zwierzęta łączą się z różnymi figurami geometrycznymi, do których niejednokrotnie się upodabniają. Kolor tylko wypełnia pewne plamy, podkreślając nastrój i dramatyczny charakter kompozycji” – mówi o cyklu „Byki” historyk sztuki Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum w Bielsku-Białej. Bielska wystawa obejmie 50 obrazów olejnych. W maju 2009 roku pokazana będzie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”, działającej w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie, nad którą patronat sprawuje Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Michał Kliś urodził się w 1945 roku w Bielsku-Białej, dzieciństwo spędził w Łodygowicach. Dyplom na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1974 roku; wówczas też rozpoczął pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni. W latach 1993–1999 był dziekanem katowickiego Wydziału Grafiki, a od 1999 roku prorektorem. W kadencji 2001–2005 był pierwszym rektorem nowo powstałej uczelni – Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od stycznia 2000 roku jest profesorem zwyczajnym.

Zajmuje się plakatem, malarstwem, grafiką warsztatową i projektową. Zdobywał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie plakatu w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych polskiej sztuki w kraju i wielu innych galeriach i muzeach Europy, Ameryki, Azji. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Kurator wystawy – Grażyna Cybulska.