Dlatego od 2006 roku Fundacja Grupy TP realizuje Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu pod nazwą "Dźwięki Marzeń". Program ten zakłada objęcie opieką małych dzieci z wadą słuchu już od pierwszych miesięcy ich życia, wtedy, kiedy szansa na rehabilitację słuchu i mowy jest największa. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie dalsze pokierowanie są kluczowe dla rozwoju umiejętności mowy i słuchania u dzieci niesłyszących i niedosłyszących.

- Istotą terapii osób z uszkodzonym słuchem jest wprowadzenie ich ze "świata ciszy" do "świata dźwięków". Czym wcześniej zacznie sie rehabilitację tym lepiej. 2-3 lata  rozwoju mowy są najważniejsze, jak dziecko nie słyszy to nie będzie mówiło - mówi Joanna Marzec, koordynator programu "Dźwięki Marzeń".

Uszkodzenie słuchu jest najczęściej występującą nieprawidłowością wrodzoną, występującą u około 3 na 1000 noworodków. Światowe dane epidemiologiczne wykazują, że 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu, a u następnych 2-4 można podejrzewać wystąpienie uszkodzenia średniego stopnia lub jednostronny niedosłuch. Dzieci z niedosłuchem niektórych dźwięków nie słyszą wcale, inne słyszą znacznie ciszej niż osoby prawidłowo słyszące. Dlatego, aby dziecko w przyszłości mogło prowadzić samodzielne życie ważna jest wczesna diagnostyka i rehabilitacja.  Dzieci, u których uszkodzenie słuchu jest rozpoznane przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, mają szansę na znacznie lepszy rozwój mowy niż dzieci zdiagnozowane później. Odnoszą one większe sukcesy edukacyjne i łatwiej funkcjonują w społeczeństwie.

Zarówno rodzice jak i specjaliści zajmujący się dziećmi niedosłyszącymi są zgodni co do tego, że na tym etapie rozwoju malucha najważniejsze jest opanowanie języka mówionego. Dlatego wszystkim dzieciom z trwałym uszkodzeniem słuchu zaleca się aparaty słuchowe.

Jeżeli do dziecka nie będą docierały bodźce akustyczne, to nie będą rozwijały się funkcje słuchowe, nie będzie pobudzony nerw słuchowy i ośrodek słuchowy w mózgu. - Tylko dobór odpowiednich ćwiczeń słuchowych daje dziecku szansę na wykorzystanie możliwości nowoczesnych aparatów. - - mówi dr Anna Prożych, konsultant merytoryczny programu „Dźwięki Marzeń”

Aby dziecko mogło skutecznie opanować mowę i język potrzebne są dodatkowo długotrwałe i wieloletnie ćwiczenia logopedyczne. Odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja dzieci z wadą słuchu przynosi najlepsze i najszybsze efekty terapeutyczne. - Ćwiczenia wykonywane są po to, by dziecko mogło nauczyć się słyszeć i słuchać w aparatach słuchowych, a przede wszystkim żeby mogło rozwinąć mowę tak jak jego słyszący rówieśnicy - dodaje Anna Prożych.

Ważnym elementem programu „Dźwięki Marzeń” jest zapewnienie rehabilitacji domowej małych dzieci, które z różnych względów mają utrudniony dostęp do specjalistycznej placówki, bądź terapia prowadzona jest w stopniu niewystarczającym. - W pierwszej kolejności staramy się pomagać tym najuboższym, tym, którzy ze względu na finanse nie mogą sobie poradzić. Pozostałym rodzicom podpowiadamy, gdzie się mają udać i gdzie szukać pomocy - mówi Joanna Marzec.

Dzięki programowi „Dźwięki Marzeń” oraz Telekomunikacji Polskiej i Orange zorganizowane zostały w tym roku cztery turnusy rehabilitacyjne, w których wzięło udział ok. 140 dzieci wraz z rodzicami. Są to pierwsze w tym roku bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadą słuchu. W trakcie turnusów odbywają się systematyczne zajęcia terapeutyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: logopedów, surdopedagogów i psychologów.

- Przed południem spotykamy się z logopedą, z którym prowadzone są godzinne zajęcia na zasadzie zabawy, przy których dzieci uczą sie nowych słów. Popołudniami odbywają się spotkania grupowe, głównie ruchowe - mówi Dorota Nowakowska, mama Julki Bończoszek.  Ponadto rodzice uczestniczą w wieczornych szkoleniach i wykładach, podczas których uczą się, jak na co dzień prowadzić rehabilitację w warunkach domowych i jak wspierać w rozwoju swoje dziecko. - Uczą nas jakie pomoce kupić sobie do domu. Dają nam, rodzicom jakiś kierunek i możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami  - dodaje pani Dorota.

Opieka nad dzieckiem z wadą słuchu jest bardzo trudna i wymaga od rodziców dużego poświęcenia. - Dziecko wymaga stałej opieki. Znaleźć kogoś jako opiekuna jest bardzo trudne. Aby były widoczne efekty potrzebny jest ogromny wkład obojga rodziców, a czasem nawet osoby trzeciej, która wnosiłaby świeże spojrzenie. - mówi Dorota Nowakowska.

Dzięki współpracy Telekomunikacji Polskiej i Orange powstała Fundacja i program, który jest ewenementem na skalę europejską. W żadnym europejskim państwie nie są organizowane turnusy rehabilitacyjne oraz nie prowadzi się rehabilitacji domowych, przez co pomoc dociera zbyt późno lub nie dociera wcale. "Dźwięki Marzeń" zostały stworzone po to, aby jak najwcześniej docierać do jak najszerszej grupy potrzebujących. - Dzięki temu możliwe jest, aby dzieci z wadą słuchu mogły w przyszłości żyć normalnie - mówi Joanna Marzec.


 Aby obejrzeć film [ KLIKNIJ TUTAJ ]


Źródło informacji: www.dzwiekimarzen.pl oraz Poradnik dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z wadą słuchu "Dźwięki Marzeń".

Fot. Paulina Pikoń www.bielsko.biala.pl