Niezwykle osobiste obrazy z wędrówek artystki po włoskich miastach. Będące echem włoskich wspomnień miasta Teresy Sztwiertni są symbolem doskonałości barw i kształtów. Malując swoje miasta – „inne miejsca”, artystka „przedłuża” wędrówki po Chioggi, Wenecji, Padwie, Toskanii. „Pośród zimna chronię się w krąg słońca” – mówi Teresa Sztwiertnia. Dla artystki określenie „inne miejsca” oznacza zarówno szukanie, jak też „budowanie”, miejsc – miast, do których ucieka przed szarością i przypadkowością form. Na płótnach widnieją symboliczne miasta-znaki z fragmentami murów i baszt, złociste w świetle słońca, jaśniejące rzędami białych domów z terakotowymi dachami, bądź odbijające światło księżyca i mrugające oświetlonym oknem. Pozostałe obrazy, to także „inne miejsca”, przedstawiające charakterystyczne dla malarstwa Teresy Sztwiertni wątki: magiczny krąg zwierząt, tajemne wrota i labirynty hut. Takie miejsca fascynują artystkę, sprawiają, że za każdym razem widzi je na nowo. W jej malarstwie realizm miesza się w nim z tajemnicą.

Teresa Sztwiertnia ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskała w 1974 roku w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego i Pracowni Liternictwa prof. Stanisława Kluski. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach, w tym w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień” (m.in. Złoty Medal w1984 roku). Wystawia w kraju i za granicą. Głównym nurtem jej zainteresowań jest malarstwo wpisujące się w nurt realizmu magicznego. Oprócz malarstwa zajmuje się także twórczością literacką. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Wystawie towarzyszy dwupłytowy album zawierający DVD z 24-minutowym portretem filmowym Teresy Sztwiertni pt. „Inne miejsca”, zrealizowanym przez Witolda Adamczyka, oraz CD z fotografiami obrazów prezentowanych na wystawie.


Wernisaż: 23 czerwca, godz. 18:30.