Cholo - termin używany już w XVII wieku dla określenia potomka, których jedno z rodziców należało do peruwiańskich Indian, a drugie było czarnoskóre.

Cholita

?Cholo?. Termin używany już w XVII wieku dla określenia potomka, których jedno z rodziców należało do peruwiańskich Indian, a drugie było czarnoskóre. Słowa tego używali Hiszpanie, jako wyrażenia obraźliwego, określającego w dosłownym tłumaczeniu psa.
Dzisiaj wyraz ten, używany również w zdrobnieniu (cholita) może mieć zarówno negatywne, jak i pozytywne konotacje, w zależności od kontekstu. Moim ojcem był Peruwiańczyk. Wyjechałam z Peru, kiedy miałam trzy lata, po rozwodzie rodziców. Przez niemal całe moje życie ojciec był dla mnie kimś nieznanym, a Peru stanowiło enigmatyczny fragment mojej tożsamości.  Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam ten kraj, jakieś 10 lat temu, zdziwiło mnie, kiedy przyjaciele i znajomi nazywali mnie ?cholita gringa?.

Niniejszy projekt zaczęłam jako antropologiczne studium Peru, skupiając się na pokazaniu wybrzeża, obalając stereotyp tego miejsca, postrzeganego jako spokojny kraj, zamieszkały przez ludzi ubranych
w poncho, pasących lamy. Chciałam pokazać niższą klasę, często przedstawianą jako brudną i o złej reputacji, chciałam poszerzyć moje własne widzenie tego kraju.

?Moja twarz jest biała, ale często czuję się bardziej komfortowo wśród ?cholo?, którzy potrafią być bardziej otwarci i współczujący niż inni. Cholita es bonita? - mawia moja przyjaciółka.

Susana Raab (Peru / USA)

Urodzona w Limie. Mieszka w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie. Zajmuje się fotografią dokumentalną i pracuje dla Smithsonian Anacostia Community Museum.

Sednem jej pracy jest poszukiwanie archetypicznego stosunku człowieka do otoczenia, jego tożsamości na drodze ewolucji.
Prace Raab wystawiane są w galeriach na całym świecie, w tym w: Corcoran Museum of Art; Museo de Arte Contemporaneo w Madrycie; Pingyao PhotoFestival, Noorderlicht Fotofestival w Holandii; Art Museum of the Americas in Washington, DC.

Susana otrzymała grant White House News Photographers? Project. Jej prace znajdują się w Smithsonian Institution?s Museum of American History, Bibliotece Kongresowej,  Art Museum of the Americas, EnFoco oraz w DC Public Art Bank.

Posiada tytuł magistra w dziedzinie komunikacji wizualnej, oraz tytuł bakałarza z literatury angielskiej na Uniwersytecie Jamesa Madisona.

Wystawę oglądać można od 5 kwietnia do 7 maja, wernisaż 5 kwietnia o godz. 18.00.