W piątek 30 maja o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się projekcja filmu ?Upłynnianie Infiltronu Jako Droga Krzyżowa Stacja V ? MESZ ? Bielsko-Biała? oraz spotkani autorskie z Alicją Żebrowską i Jackiem Lichoniem.

Stacja V ? MESZ ?  Bielsko-Biała jest piątą z kolei odsłoną prezentacji projektu Infiltron w cyklu Upłynnień pod hasłem Droga Krzyżowa, realizowanego sukcesywnie w kolejnych galeriach BWA przez Alicję Żebrowską i Jacka Lichonia. Poprzednie stacje Drogi Krzyżowej artyści zrealizowali w Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy i Zielonej Górze.

Na bielski pokaz złoży się pięć filmów, zrealizowanych metodą filmowania synchronicznego trzema kamerami, które zostaną zaprezentowane w formie potrójnej projekcji synchronicznej. Filmy zostały zmontowane w oparciu o materiał z trzech dawnych Infiltracji oraz materiałów nakręconych w Bielsku-Białej podczas dwóch rekonesansów w 2012 roku, które zostały wykonane specjalnie dla potrzeb tej Stacji. Tytuł V Stacji w Bielsku-Białej  ?  MESZ, odnosi się do pogranicznego i wielokulturowego charakteru regionu.

W tracie każdej stacji Drogi Krzyżowej artyści kontynuują autorski rytuał Poszukiwania Źródeł, podczas którego docierają do źródeł historycznych regionu i miasta. Procesy jakim podlegają rzeki i ich źródła (wysychanie, regulacja, dewastacja) stają się dla artystów analogią do losów ludzi, krajów, kultur. ? ?Tworząc sieć wodną budujemy jednocześnie sieć powiązań historycznych, kulturowych, budując ostateczną artystyczną transgresję miejsca ? galerii, miasta i całego regionu? ? podkreślają autorzy projektu. ? ?Podczas Poszukiwania Źródeł w Bielsku-Białej ustaliliśmy, że najstarsze źródła rzeki Białej wypływały w Mesznej spod Magury, ale zostały przez ludzi zasypane lub przekierowane do MESZ-nianki. Dzisiaj najdalszym źródłem rzeki Białej jest Kępny Potok wypływający spod Magury w Buczkowicach.

Poza rzekami interesowała nas odległa przeszłość, poczynając od śladów kultury łużyckiej i słowiańskiego grodziska w Starym Bielsku, aż do czasów współczesnych i miejscowej partyzantki po wojnie. Nawet powierzchowne poznanie historii Bielska-Białej, ukazuje unikalny, hybrydalny charakter tego miejsca, który ? ma się wrażenie ? wpływa również na sposób odczytywania przyrody przez jego mieszkańców. Zafascynowani tym zjawiskiem odnaleźliśmy analogie i asocjacje w różnych przejawach kulturowej tradycji miasta? ? mówią o bielskiej Stacji MESZ Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń.

Projekt Infiltron powstał pod koniec 1997 roku. Polega na wyznaczonym przez jego autorów sposobie uczestnictwa w różnych dziedzinach życia społecznego. Realizacja dzieła obejmuje pięć poziomów aktywności, od uczestnictwa począwszy (Infiltracja), po sposób pokazywania i prezentację dzieła (Upłynnianie). W trakcie jego realizacji artyści brali udział w wielu rytuałach i czynnościach zrytualizowanych, dzieląc je na: rytuały urzędowe (np. śluby, rozwody, rozprawy w sądzie), rytuały instytucji religijnych (np. pielgrzymki, ceremonie ślubne różnych wyznań, chrzty, rytuały przejścia na inną religię, medytacje),  rytuały kulturowe (np. uczestnictwo w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, udział w scenie otwartej w Galerii Bielskiej BWA Bielsko-Biała), rytuały naukowe/paranaukowe (np. przystąpienie do Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego i rytuał obserwacji ptaków), rytuały polityczne (np. demonstracja w rocznicę katastrofy w Smoleńsku, demonstracja w obronie Młynówki Królewskiej).

Alicja Żebrowska jest artystką multimedialną, ważną postacią nurtu sztuki krytycznej. Jacek Lichoń jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się filmem eksperymentalnym oraz muzyką elektroniczną.