Co roku od piętnastu lat organizatorzy Zadymki obiecują, że ściągną do Bielska-Białej największe gwiazdy światowego jazzu. Na jubileuszową edycję przyjechać mają jeszcze większe. Budżet honoraryjny przyszłorocznego festiwalu jest rekordowy.

Lotos Jazz Festival organizowany jest przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, dziennikarze oraz lokalny samorząd, który wesprze przyszłoroczną Bielską Zadymkę Jazzową kwotą ok. 60 tys. zł. Dyrektorem festiwalu jest Jerzy Batycki. W pracach komitetu organizacyjnego udział biorą wybitne postaci polskiego jazzu, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski. 

15. Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się w dniach 29 stycznia - 3 lutego 2013. Wśród zapowiadanych gwiazd usłyszymy takich wykonawców, jak m.in. Kenny Garrett (uważany za najlepszego altowego saksofonistę świata), Terri Lyne Carrington (zdaniem wielu krytyków, najlepsza perkusistka świata), Benny Golson (ikona światowego jazzu), Gregoire Maret (wirtuoz harmonijki ustnej), US3 (grają mieszankę jazzu i hip hopu, nagrywają płyty rozchodzące się w setkach tysięcy egzemplarzy i koncertują na całym świecie), Henryk Miśkiewicz, Donny McCaslin oraz Gretchen Parlato.

Podobnie jak w latach ubiegłych, koncerty odbywać się będą w Bielsku-Białej (klub Klimat, sala szkoły muzycznej, Teatr Polski, schronisko na Szyndzielni) oraz po raz pierwszy - w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Najdroższy karnet na wszystkie koncerty (z miejscówkami) kosztuje 550 zł. Z otwartym koncertem (bezpłatnym) wystąpi w tym roku wokalistka i pianistka Beata Przybytek (program festiwalu znajdziesz tutaj).

Głównym sponsorem Bielskiej Zadymki Jazzowej jest koncern paliwowy Lotos S.A. Nasz portal jest patronem medialnym festiwalu.

rok

PS. W Strefie rozrywki i wolnego czasu przedstawiamy kolejno sylwetki gwiazd tegorocznej Zadymki.