Wszechobecny beton, który zamiera wieczorową porą. To opinia wielu bielszczan uciekających z rodzinnych stron w poszukiwaniu kultury i sztuki na najwyższym poziomie. Przyszedł jednak czas na działanie. - Dość krytykanctwa. Chcemy pokazać światu jak zdolnych mamy artystów. Chcemy obudzić bielską starówkę - apeluje Agnieszka Szulakowska-Bednarczyk, artystka.

W Bielsku-Białej szykuje się prawdziwa artystyczna rewolucja. Znakomici wokaliści, aktorzy, pisarze, poeci skupieni dotąd w nieoficjalnych miejscach, a związani ze stolicą Podbeskidzia, zwierają szyki. Wszystko w ramach Stowarzyszenia, które nabiera rumieńców. W całej okazałości ruszy 28 lutego. Właśnie tego dnia oficjalnie narodzi się Bielska Piwnica Artystyczna. Rozwiązanie poprzedzi happening z udziałem Teatru Ognia, a także wyjątkowy spektakl.

Kulturalny Rynek?

Ten artystyczny ruch wokół Rynku odbywa się za sprawą charyzmatycznej Agnieszki Szulakowskiej-Bednarczyk, właścicielki Studia Aktorów Paris-Paris, która przed laty odkryła Paulinę Tworzyańską, odtwórczynię głównej roli w filmie "Panna z mokrą głową". To właśnie Agnieszka od wielu lat kreuje kulturę w Bielsku-Białej. Sztukę przez duże S. Swoje pierwsze kroki stawiała jako pedagog w Teatrze Ekspresji Dziecięcej. Siedem lata temu założyła studio, które skupia talenty aktorskie Podbeskidzia.

Dziś jest wychowawcą, tropicielem talentów, a także inicjatorką powołania do  życia Stowarzyszenia Artystycznego Kulturalny Rynek. Młodzież pod jej czujnym okiem z powodzeniem przygotowuje się do szkół aktorskich i spełnia swoje marzenia. O potencjale jej wychowanków mogli przekonać się na własne oczy uczestnicy comiesięcznych spotkań w Saloniku Sztuk Rozmaitych Bazyliszek. Jej prezentacje i spektakle stanowią wypadkową najwyższej jakości wiedzy.

Gdzie ta bohema?

Zainteresowani bielszczanie już wkrótce poznają odpowiedź na to pytanie. A to z prostej przyczyny. Na uroczystość otwarcia Bielskiej Piwnicy Artystycznej przybędą z całej Polski - znani i podziwiany artyści.

 - Zaproszenie przyjęli znakomici goście. Osoby znane ze swojej twórczości. Związane z naszym miastem - mówi Agnieszka Szulakowska-Bednarczyk. - Chcemy w ten sposób pokazać, jak bardzo zdolnych mamy ludzi. Udowodnić, że w Bielsku-Białej  zaczyna się dziać. Mam nadzieję, że otwarcie nowego miejsca stanie się podwaliną do dalszych działań. Artystka podkreśla, że zrobi wszystko, aby spektakularna akcja nie była jednorazowa. - Ma zapoczątkować nowy rozdział w historii dwumiasta.

Co na to władze?

Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają szereg niespodzianek. Uroczystą inaugurację Bielskiej Piwnicy Artystycznej zapoczątkuje happening na Rynku, który odbędzie się 28 lutego o godz. 17.30. Później nastąpi przecięcie wstęgi przy ulicy Wzgórze 8. Tuż po tym zostanie zaprezentowany spektakl "Gdzie ta bohema?" w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej-Bednarczyk, w muzycznym opracowaniu Pawła Fabrowicza.

 - Mam nadzieję, że w otwarciu wezmą udział władze miasta. Zależy nam, aby pan prezydent przybył na uroczystość i zobaczył, jak pięknie się rozwijamy, jak wielkie są możliwości bielszczan i ile osiągnęli poza granicami miasta. Są jego wyjątkową wizytówką - podkreśla nasza rozmówczyni.

Wkrótce opublikujemy dokładny program uroczystości. Zapraszamy bielszczan do działania.

                                                                                                ***
Celem Stowarzyszenia Artystyczne Kulturalny Rynek jest:
- rozwijanie kultury muzycznej, literackiej, plastycznej, aktorskiej i wokalnej wśród zdolnych mieszkańców rejonu Podbeskidzia, ze szczególnym uwzględnieniem artystów młodego pokolenia,
- promocja twórczości lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem bielskich twórców młodego pokolenia,
- promocja kultury i sztuki narodowej w kraju i za granicą,
- promocja miasta Bielska-Białej, bielskiej starówki oraz bielskiego środowiska artystycznego
- wspieranie najzdolniejszych twórców z rejonu Podbeskidzia,
- działalność charytatywna,
- działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
- troska o dorobek artystyczny pokoleń, które tworzyły powojenne środowisko artystyczne Bielska-Białej,
- prowadzenie działalności Bielskiej Piwnicy Artystycznej,
- powołanie do życia cyklicznej imprezy pod nazwą "Ogólnopolski Festiwal Piosenki Piwniczej".

Katarzyna Górna-Oremus