Mokrysz Sylwia - kilka słów o firmie Mokate


2013-06-01, 08:55  |  komentarzy (6)

Mokate - zagraniczna nazwa polskiej firmy? Nazwa Mokate jest akronimem powstałym ze słów Mokrysz, Kazimierz, Teresa czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy mówi Sylwia Mokrysz.

 
Mokate to grupa dziewięciu przedsiębiorstw, w których pracuje łącznie ponad 1500 osób. Wytwarza około 1200 produktów, które eksportowane są do niemalże wszystkich krajów świata. Zakłady Mokate zlokalizowane są m.in. w Polsce (Ustroń i Żory) oraz Czechach i na Słowacji. Ta polska firma jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, to również czołowy producent półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie. Ta nazwa jest bardzo dobrze znana wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej.
 
Skąd się wzięła nazwa "Mokate". To pytanie zadajemy Sylwii Mokrysz z Zarządu Firmy.
 
"Faktycznie, nazwa brzmi 'zagranicznie', jak gdyby wzięta była z języka włoskiego. A tak naprawdę jest skrótowcem (inaczej akronimem) powstałym ze słów "Mokrysz, Kazimierz, Teresa" czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy. Mokate to jedna z niewielu polskich marek, wykreowanych całkowicie i od podstaw w powojennej historii gospodarczej Polski? - mówi Sylwia Mokrysz.
Konstrukcja słowna: MOkrysz ? KAzimierz ? TEresa została stworzona w roku 1990. Nazwa trafiła w gusta konsumentów, znawcy przedmiotu podkreślali jej doskonały marketingowy wydźwięk. Budziła pozytywne skojarzenia, podświadomie kojarzyła się z kawą; "MO" łączyło się jakoś z "MOKKĄ", "KA" nawiązywało do "KAWY". 
 
"Mokate jest nazwą jednocześnie nowoczesną i tradycyjną. Przez lata obecności na rynku przeniknęła do języka potocznego -  stała się synonimem cappuccino. Zdarza się często, że klienci w sklepie myśląc o cappuccino mówią: "proszę Mokate". Pani zza lady podaje cappuccino. Najczęściej jest to cappuccino firmy Mokate, ale bywa, że jest to i produkt konkurencji? - dodaje Sylwia Mokrysz.
 

Inne artykuły dotyczące firmy Mokate i założycieli:

http://www.forbes.pl/tagi/8694/teresa-mokrysz/1

http://twarzebiznesu.pl/artykuly/592360,teresa_mokrysz_jak_urzedniczka_z_ustronia_stworzyla_rodzinna_firme_mokate.html

http://www.biztok.pl/Szukaj/Teresa+Mokrysz

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/777497,teresa-mokrysz-najbogatsza-kobieta-na-slasku-wg-miesiecznika-forbes,id,t.html

Mokrysz Teresa - youtube

 

Artykuł wyświetlono 12890 razy
Najnowsze artykuły:
2017-06-26
Czy Ślązacy skolonizują Małopolskę? - foto
„Bielsko-Biała między Śląskiem a Małopolską”: to tytuł debaty, która odbyła w Galerii Wzgórze z udziałem licznej publiczności. Moderatorem był Janusz Buzek. W dyskusji wzięli udział również ks. prof. Marek Uglorz, dr Grzegorz Wnętrzak i niżej podpisany.
więcej
2017-06-26
Operacja Południe dopiero jesienią
„Operacja Południe” nie odbędzie się podczas wakacji. Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia uważają, że jesienią można przyciągnąć jeszcze więcej fanów. Kulminacyjnym punktem zlotu jest parada pojazdów militarnych głównymi ulicami Bielska-Białej.
więcej
2017-06-26
Tłumy na zabawie w Straconce - foto
Kilkaset osób bawiło się w minioną sobotę na terenie nieczynnych kamieniołomów w Małej Straconce w Bielsku-Białej. Piknik rodzinny organizowany przez Radę Osiedla i OSP z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
więcej
Komentarze:


  

Ukryty 2016-03-05 13:32
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - pigwa 2015-03-23 00:41
ożeni się Daru ze Sylwią i będzie po majątku jak nie spiszą intercyzy
niezarejestrowany - Wieslawa 2014-10-18 16:22
pamietam...w poczatkach swojej dzialalnosci firma byla tzw zakladem pracy chronionej. Dobrze mi sie pracowalo, ale musialam zrezygnowac ze wzgledu na niedogodny dla mnie dojazd. Mile wspominam p.Terese Mokrysz....
niezarejestrowany - Pi314 2014-10-08 10:26
Każdy lubi sobie ponarzekać. Proponuję założyć biznes jak pani Mokrysz :-)
niezarejestrowany - steff 2013-09-17 14:20
Panie Pawle, jak ten interes wygląda - proponuję porozmawiać z pracownikami firmy MOKATE - zwłaszcza tymi byłymi (jest ich naprawdę mnóstwo), usłyszy Pan osobiście, na czym polega owo "wychodzenie" biznesu ... po polsku
Paweł Strykowski 2013-07-26 11:37
Dobrze, że polskim firmom rodzinnym wychodzi biznes.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic