Mokate - zagraniczna nazwa polskiej firmy? Nazwa Mokate jest akronimem powstałym ze słów Mokrysz, Kazimierz, Teresa czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy mówi Sylwia Mokrysz.

 
Mokate to grupa dziewięciu przedsiębiorstw, w których pracuje łącznie ponad 1500 osób. Wytwarza około 1200 produktów, które eksportowane są do niemalże wszystkich krajów świata. Zakłady Mokate zlokalizowane są m.in. w Polsce (Ustroń i Żory) oraz Czechach i na Słowacji. Ta polska firma jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, to również czołowy producent półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie. Ta nazwa jest bardzo dobrze znana wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej.
 
Skąd się wzięła nazwa "Mokate". To pytanie zadajemy Sylwii Mokrysz z Zarządu Firmy.
 
"Faktycznie, nazwa brzmi 'zagranicznie', jak gdyby wzięta była z języka włoskiego. A tak naprawdę jest skrótowcem (inaczej akronimem) powstałym ze słów "Mokrysz, Kazimierz, Teresa" czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy. Mokate to jedna z niewielu polskich marek, wykreowanych całkowicie i od podstaw w powojennej historii gospodarczej Polski? - mówi Sylwia Mokrysz.
Konstrukcja słowna: MOkrysz ? KAzimierz ? TEresa została stworzona w roku 1990. Nazwa trafiła w gusta konsumentów, znawcy przedmiotu podkreślali jej doskonały marketingowy wydźwięk. Budziła pozytywne skojarzenia, podświadomie kojarzyła się z kawą; "MO" łączyło się jakoś z "MOKKĄ", "KA" nawiązywało do "KAWY". 
 
"Mokate jest nazwą jednocześnie nowoczesną i tradycyjną. Przez lata obecności na rynku przeniknęła do języka potocznego -  stała się synonimem cappuccino. Zdarza się często, że klienci w sklepie myśląc o cappuccino mówią: "proszę Mokate". Pani zza lady podaje cappuccino. Najczęściej jest to cappuccino firmy Mokate, ale bywa, że jest to i produkt konkurencji? - dodaje Sylwia Mokrysz.

 

Inne artykuły dotyczące firmy Mokate i założycieli:

http://www.forbes.pl/tagi/8694/teresa-mokrysz/1

http://twarzebiznesu.pl/artykuly/592360,teresa_mokrysz_jak_urzedniczka_z_ustronia_stworzyla_rodzinna_firme_mokate.html

http://www.biztok.pl/Szukaj/Teresa+Mokrysz

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/777497,teresa-mokrysz-najbogatsza-kobieta-na-slasku-wg-miesiecznika-forbes,id,t.html

Mokrysz Teresa - youtube

 

Artykuł wyświetlono 14408 razy.
0 0
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz również

Komentarze 6

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu.

Avatar
Ukryty
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
2016-03-05, 13:32
Avatar
pigwa
ożeni się Daru ze Sylwią i będzie po majątku jak nie spiszą intercyzy
2015-03-23, 00:41
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
Wieslawa
pamietam...w poczatkach swojej dzialalnosci firma byla tzw zakladem pracy chronionej. Dobrze mi sie pracowalo, ale musialam zrezygnowac ze wzgledu na niedogodny dla mnie dojazd. Mile wspominam p.Terese Mokrysz....
2014-10-18, 16:22
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
Pi314
Każdy lubi sobie ponarzekać. Proponuję założyć biznes jak pani Mokrysz :-)
2014-10-08, 10:26
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
steff
Panie Pawle, jak ten interes wygląda - proponuję porozmawiać z pracownikami firmy MOKATE - zwłaszcza tymi byłymi (jest ich naprawdę mnóstwo), usłyszy Pan osobiście, na czym polega owo "wychodzenie" biznesu ... po polsku
2013-09-17, 14:20
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Paweł Strykowski
Dobrze, że polskim firmom rodzinnym wychodzi biznes.
2013-07-26, 11:37
Odpowiedz
Oceń komentarz: