Mokrysz Sylwia - kilka słów o firmie Mokate


2013-06-01, 08:55  |  komentarzy (6)

Mokate - zagraniczna nazwa polskiej firmy? Nazwa Mokate jest akronimem powstałym ze słów Mokrysz, Kazimierz, Teresa czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy mówi Sylwia Mokrysz.

 
Mokate to grupa dziewięciu przedsiębiorstw, w których pracuje łącznie ponad 1500 osób. Wytwarza około 1200 produktów, które eksportowane są do niemalże wszystkich krajów świata. Zakłady Mokate zlokalizowane są m.in. w Polsce (Ustroń i Żory) oraz Czechach i na Słowacji. Ta polska firma jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, to również czołowy producent półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie. Ta nazwa jest bardzo dobrze znana wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej.
 
Skąd się wzięła nazwa "Mokate". To pytanie zadajemy Sylwii Mokrysz z Zarządu Firmy.
 
"Faktycznie, nazwa brzmi 'zagranicznie', jak gdyby wzięta była z języka włoskiego. A tak naprawdę jest skrótowcem (inaczej akronimem) powstałym ze słów "Mokrysz, Kazimierz, Teresa" czyli nazwiska i imion moich rodziców - właścicieli firmy. Mokate to jedna z niewielu polskich marek, wykreowanych całkowicie i od podstaw w powojennej historii gospodarczej Polski? - mówi Sylwia Mokrysz.
Konstrukcja słowna: MOkrysz ? KAzimierz ? TEresa została stworzona w roku 1990. Nazwa trafiła w gusta konsumentów, znawcy przedmiotu podkreślali jej doskonały marketingowy wydźwięk. Budziła pozytywne skojarzenia, podświadomie kojarzyła się z kawą; "MO" łączyło się jakoś z "MOKKĄ", "KA" nawiązywało do "KAWY". 
 
"Mokate jest nazwą jednocześnie nowoczesną i tradycyjną. Przez lata obecności na rynku przeniknęła do języka potocznego -  stała się synonimem cappuccino. Zdarza się często, że klienci w sklepie myśląc o cappuccino mówią: "proszę Mokate". Pani zza lady podaje cappuccino. Najczęściej jest to cappuccino firmy Mokate, ale bywa, że jest to i produkt konkurencji? - dodaje Sylwia Mokrysz.
 

Inne artykuły dotyczące firmy Mokate i założycieli:

http://www.forbes.pl/tagi/8694/teresa-mokrysz/1

http://twarzebiznesu.pl/artykuly/592360,teresa_mokrysz_jak_urzedniczka_z_ustronia_stworzyla_rodzinna_firme_mokate.html

http://www.biztok.pl/Szukaj/Teresa+Mokrysz

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/777497,teresa-mokrysz-najbogatsza-kobieta-na-slasku-wg-miesiecznika-forbes,id,t.html

Mokrysz Teresa - youtube

 

Artykuł wyświetlono 13807 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
Komentarze:


  

Ukryty 2016-03-05 13:32
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - pigwa 2015-03-23 00:41
ożeni się Daru ze Sylwią i będzie po majątku jak nie spiszą intercyzy
niezarejestrowany - Wieslawa 2014-10-18 16:22
pamietam...w poczatkach swojej dzialalnosci firma byla tzw zakladem pracy chronionej. Dobrze mi sie pracowalo, ale musialam zrezygnowac ze wzgledu na niedogodny dla mnie dojazd. Mile wspominam p.Terese Mokrysz....
niezarejestrowany - Pi314 2014-10-08 10:26
Każdy lubi sobie ponarzekać. Proponuję założyć biznes jak pani Mokrysz :-)
niezarejestrowany - steff 2013-09-17 14:20
Panie Pawle, jak ten interes wygląda - proponuję porozmawiać z pracownikami firmy MOKATE - zwłaszcza tymi byłymi (jest ich naprawdę mnóstwo), usłyszy Pan osobiście, na czym polega owo "wychodzenie" biznesu ... po polsku
Paweł Strykowski 2013-07-26 11:37
Dobrze, że polskim firmom rodzinnym wychodzi biznes.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic