Uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych we współpracy z Bielską Gminą Żydowską wzięli wczoraj udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej, której celem jest upamiętnienie ofiar Holocaustu. Przed II wojną światową w Bielsku mieszkało prawie 5 tys. Żydów.

Grupa młodzieży z ?Ogrodnika? przeszła ulicami Bielska-Białej, rozdając przechodniom żywe oraz papierowe żonkile będące symbolem pamięci, szacunku i nadziei. - Do kwiatów dołączyliśmy ulotki przygotowane przez uczniów naszej szkoły przypominające o ludziach, którzy żyli w naszym mieście i zostali wymordowani przez nazistów w czasie II wojny światowej. W szczególności zależy nam bowiem na upamiętnieniu Żydów z Bielska i Białej, ich tragicznych wojennych losów - podkreśla nauczycielka Anna Świstak.

Przed II wojną światową w Bielsku mieszkało prawie 5 tys. Żydów. W roku 1941 naziści utworzyli getto, które zlikwidowano w czerwcu 1942. W mieście pozostało ok. 40 osób pochodzenia żydowskiego. Pozostałych deportowano i wymordowano w obozach koncentracyjnych. Tyko nielicznym udało się przetrwać koszmar Holocaustu.

19 kwietnia minie 71. rocznica powstania w getcie warszawskim, która obchodzona jest jako Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałania Zbrodni Przeciwko Ludzkości. W ub. roku przed dawną szkołą żydowską przy ulicy Sempołowskiej uczniowie ZSO posadzili Drzewo Pamięci poświęcone dziecięcym ofiarom Holocaustu. W tym roku, jeśli będzie sprzyjała pogoda, uczniowie obsadzą teren wokół drzewa żółtymi żonkilami.

Akcja ?Żonkile? organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

bb