Nastaw uszu i patrz!


2014-08-27, 07:00  |  komentarzy (3)

Oprócz wielu własnych podróży po całym świecie, zorganizował i poprowadził wyprawy dla TVN (Misja Martyna) i dla Fundacji Marka Kamińskiego. Jeśli pociąga Cię podróż szlakiem poszukiwaczy złota, nocleg w buszu lub na dzikiej plaży albo jazda po bezdrożach samochodem terenowym - zgłoś się do Marka Tomalika. To bielszczanin, silny człowiek z pasją, który jest ciągle w drodze. Na pewno pomoże.

Marek Tomalik pochodzi z Kóz, ale jego aktywność podróżnicza związana jest z Bielskiem-Białą. Ukończył bielskie LO im. Mikołaja Kopernika, a później przez kilka lat prowadził Beskidzki Klub Podróżnika i Żeglarza "Shackleton" przy ul. 3 Maja (obok BWA). Tak naprawdę poczuł smak przygody w okresie studiów w Krakowie, gdy rozpoczął podróże po Polsce. Od tamtej pory - mimo krótszych lub dłuższych przerw - jest wciąż w drodze. Wyrusza zawsze z Bielska-Białej.

Za pożyczone pieniądze

W 1989 roku wybrał się w pierwszą poważną podróż - za pożyczone pieniądze. W krótkim czasie zobaczył m.in. Australię i Bajkał. - Bilet lotniczy w tych czasach kosztował około dwudziestokrotność przeciętnej pensji - wspomina Tomalik. - Aby spłacić długi, pracowałem prawie rok w australijskiej pralni chemicznej. Praliśmy bieliznę pościelową i ręczniki dla eleganckich hoteli.

Podróżnik uśmiecha się, gdy wspomina swoją ?pierwszą Australię?. Przez chwilę wydawało mu się, że powinien osiąść na stałe w jednym miejscu i żyć po mieszczańsku. Zarobił tyle pieniędzy, aby kupić dom w Bielsku-Białej: praca, rodzina, dom, niedzielne obiadki? Zamiast stabilizacji, zainwestował w kolejne podróże. Do dziś odwiedził Australię dziesięciokrotnie. Jest zafascynowany tym krajem i potrafi o nim zajmująco opowiadać godzinami. W następnych latach jeździł m.in. do Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii.

Czym różni się podróżnik od turysty? Marek jest czasem turystą, jak wszyscy inni. Rozgranicza jednak te dwa sposoby spędzania czasu. Podróżnik ma do wykonania zadanie w trasie, jedzie z pewną misją. Turysta - niekoniecznie. Zalicza różne miejsca na świecie, aby wysłać widokówkę z egzotycznego kraju, zaimponować rodzinie, znajomym, rzadziej - samemu sobie. Tomalik o Australii napisał kilka książek, w tym przewodnik po bezdrożach. Najnowsza ?Lady Australia? ukazała się w trzech wydaniach, także jako e-book i audiobook. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników ?Globtroter?, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju ?Nastaw uszu?. Zasiadał w jury Travelerów - prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic.

Tego nie zobaczysz w TV

Obecnie realizuje projekt ?Wyprawy w sedno sprawy?, do którego zaprasza osoby zainteresowane przygodą życia, rzecz jasna - w Australii. Wyjazd jesienią przyszłego roku, na 15 lub 35 dni. Pomaga w podróży osobom indywidualnym i firmom. Współpracuje z doświadczonymi agencjami na rynku australijskim, pośredniczy w rezerwacji noclegów, przelotów lotniczych i przejazdów lądem w Australii. Układa trasy przejazdów według indywidualnych potrzeb.

 - Tutejsze piękno ma ostre i pełne mocy, osobliwe kolory. I choć jest przyjazne, kojące - człowiek jest tu ciągle gościem, nie panem! Są to wyjazdy terapeutyczne, doładowujące! W czasie eskapad wwiercamy się w jeden, dwa regiony, ale tak mocno aż poczujemy tętno tej ziemi, jej zapach i smak - zachęca bielski podróżnik.

Współtwórca ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników ?Trzy Żywioły?, który odbywa się jednocześnie we Wrocławiu, Krakowie i Bolkowie na Dolnym Śląsku. Pokazuje tam m.in. filmy dokumentalne o podróżach. Takich obrazów nie zobaczysz w telewizji. Pisze dla National Geographic, Jazz Forum, Przekroju, Onetu, dla oficyn wydawniczych: Pascal,  Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictwa Literackiego.

W towarzystwie aktorki

Podróżnik na stałe zameldowany jest w Bielsku-Białej, gdzie zarabia na życie jako agent nieruchomości. Od roku jest współgospodarzem wieczorów (obok znanego kucharza Mirka Drewniaka) z cyklu Dworek Underground w Dworku przy ul. Żywieckiej, na które zaprasza przyjaciół z branży podróżniczej. W prezentacjach odbywających się dwa razy w miesiącu może wziąć udział każdy, kto zainteresowany jest poznawaniem obcych kultur i cywilizacji, nawet tych, które wydają się znane z książek czy TV.

W najbliższym czasie Tomalik zabierze bielszczan w sentymentalno-pijacką podróż na wschód Rosji w towarzystwie aktorki i przewodniczki Małgorzaty Szumskiej. Jeszcze we wrześniu zaprezentuje ?Plan na sobotę?, czyli dokument zarejestrowany podczas samotnej podróży po czterech kontynentach. Więcej informacji o Marku Tomaliku znajdziesz na stronie: http://australia-przygoda.com.

Robert Kowal

Artykuł wyświetlono 3520 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-05-29
Nie będzie sekundników?
Dzięki zmianom przepisów wkrótce legalne będzie instalowanie wyświetlaczy odmierzających czas pozostały do zmiany świateł na skrzyżowaniach. Ale pomimo zmiany prawa, w Bielsku-Białej sekundników na ulicach raczej nie będzie. Dlaczego?
więcej
2017-05-29
Nawet pięć lat za kradzież prądu
Mieszkaniec budynku przy ul. Broniewskiego w Bielsku-Białej podłączył prowizoryczne kable do instalacji w klatce schodowej kamienicy i kradł w ten sposób prąd. Za kradzież energii elektrycznej może mu grozić kara nawet do pięciu lat więzienia.
więcej
2017-05-29
Atrakcyjne święto Bielska-Białej
W najbliższy weekend miasto Bielsko-Biała będzie obchodziło swoje święto. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji - od gali światowych przebojów przed ratuszem po koncerty zespołów Strachy Na Lachy oraz Pectus pod Dębowcem. Podajemy PROGRAM!
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - byt 2014-08-28 07:30
bielszczanin z Kóz?
niezarejestrowany - lolek 2014-08-27 15:19
@andek - nowość w sensie, że to jest nowy artykuł, a nie jakieś nowe zjawisko. Po za tym, po co się tak pieklisz?
niezarejestrowany - andek 2014-08-27 14:24
Przepraszam, to ma być NOWOŚĆ? Dla mnie kryptoreklama, aż koło uszu się pieni...
Czemu ten tekst ma służyć?
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic