Nastaw uszu i patrz!


2014-08-27, 07:00  |  komentarzy (3)

Oprócz wielu własnych podróży po całym świecie, zorganizował i poprowadził wyprawy dla TVN (Misja Martyna) i dla Fundacji Marka Kamińskiego. Jeśli pociąga Cię podróż szlakiem poszukiwaczy złota, nocleg w buszu lub na dzikiej plaży albo jazda po bezdrożach samochodem terenowym - zgłoś się do Marka Tomalika. To bielszczanin, silny człowiek z pasją, który jest ciągle w drodze. Na pewno pomoże.

Marek Tomalik pochodzi z Kóz, ale jego aktywność podróżnicza związana jest z Bielskiem-Białą. Ukończył bielskie LO im. Mikołaja Kopernika, a później przez kilka lat prowadził Beskidzki Klub Podróżnika i Żeglarza "Shackleton" przy ul. 3 Maja (obok BWA). Tak naprawdę poczuł smak przygody w okresie studiów w Krakowie, gdy rozpoczął podróże po Polsce. Od tamtej pory - mimo krótszych lub dłuższych przerw - jest wciąż w drodze. Wyrusza zawsze z Bielska-Białej.

Za pożyczone pieniądze

W 1989 roku wybrał się w pierwszą poważną podróż - za pożyczone pieniądze. W krótkim czasie zobaczył m.in. Australię i Bajkał. - Bilet lotniczy w tych czasach kosztował około dwudziestokrotność przeciętnej pensji - wspomina Tomalik. - Aby spłacić długi, pracowałem prawie rok w australijskiej pralni chemicznej. Praliśmy bieliznę pościelową i ręczniki dla eleganckich hoteli.

Podróżnik uśmiecha się, gdy wspomina swoją ?pierwszą Australię?. Przez chwilę wydawało mu się, że powinien osiąść na stałe w jednym miejscu i żyć po mieszczańsku. Zarobił tyle pieniędzy, aby kupić dom w Bielsku-Białej: praca, rodzina, dom, niedzielne obiadki? Zamiast stabilizacji, zainwestował w kolejne podróże. Do dziś odwiedził Australię dziesięciokrotnie. Jest zafascynowany tym krajem i potrafi o nim zajmująco opowiadać godzinami. W następnych latach jeździł m.in. do Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii.

Czym różni się podróżnik od turysty? Marek jest czasem turystą, jak wszyscy inni. Rozgranicza jednak te dwa sposoby spędzania czasu. Podróżnik ma do wykonania zadanie w trasie, jedzie z pewną misją. Turysta - niekoniecznie. Zalicza różne miejsca na świecie, aby wysłać widokówkę z egzotycznego kraju, zaimponować rodzinie, znajomym, rzadziej - samemu sobie. Tomalik o Australii napisał kilka książek, w tym przewodnik po bezdrożach. Najnowsza ?Lady Australia? ukazała się w trzech wydaniach, także jako e-book i audiobook. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników ?Globtroter?, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju ?Nastaw uszu?. Zasiadał w jury Travelerów - prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic.

Tego nie zobaczysz w TV

Obecnie realizuje projekt ?Wyprawy w sedno sprawy?, do którego zaprasza osoby zainteresowane przygodą życia, rzecz jasna - w Australii. Wyjazd jesienią przyszłego roku, na 15 lub 35 dni. Pomaga w podróży osobom indywidualnym i firmom. Współpracuje z doświadczonymi agencjami na rynku australijskim, pośredniczy w rezerwacji noclegów, przelotów lotniczych i przejazdów lądem w Australii. Układa trasy przejazdów według indywidualnych potrzeb.

 - Tutejsze piękno ma ostre i pełne mocy, osobliwe kolory. I choć jest przyjazne, kojące - człowiek jest tu ciągle gościem, nie panem! Są to wyjazdy terapeutyczne, doładowujące! W czasie eskapad wwiercamy się w jeden, dwa regiony, ale tak mocno aż poczujemy tętno tej ziemi, jej zapach i smak - zachęca bielski podróżnik.

Współtwórca ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników ?Trzy Żywioły?, który odbywa się jednocześnie we Wrocławiu, Krakowie i Bolkowie na Dolnym Śląsku. Pokazuje tam m.in. filmy dokumentalne o podróżach. Takich obrazów nie zobaczysz w telewizji. Pisze dla National Geographic, Jazz Forum, Przekroju, Onetu, dla oficyn wydawniczych: Pascal,  Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictwa Literackiego.

W towarzystwie aktorki

Podróżnik na stałe zameldowany jest w Bielsku-Białej, gdzie zarabia na życie jako agent nieruchomości. Od roku jest współgospodarzem wieczorów (obok znanego kucharza Mirka Drewniaka) z cyklu Dworek Underground w Dworku przy ul. Żywieckiej, na które zaprasza przyjaciół z branży podróżniczej. W prezentacjach odbywających się dwa razy w miesiącu może wziąć udział każdy, kto zainteresowany jest poznawaniem obcych kultur i cywilizacji, nawet tych, które wydają się znane z książek czy TV.

W najbliższym czasie Tomalik zabierze bielszczan w sentymentalno-pijacką podróż na wschód Rosji w towarzystwie aktorki i przewodniczki Małgorzaty Szumskiej. Jeszcze we wrześniu zaprezentuje ?Plan na sobotę?, czyli dokument zarejestrowany podczas samotnej podróży po czterech kontynentach. Więcej informacji o Marku Tomaliku znajdziesz na stronie: http://australia-przygoda.com.

Robert Kowal

Artykuł wyświetlono 3585 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-07-26
U nas latem śniegu nie będzie
W Bielsku-Białej w dającej się przewidzieć przyszłości w bikini czy spodenkach kąpielowych raczej na nartach nie pojeździmy. Ani na Szyndzielni, ani na Dębowcu śniegu w lecie nie będzie, bo - jak słyszymy - jest to ekonomicznie nieopłacalne.
więcej
2017-07-26
Pożar na stacji paliw
Wczoraj wieczorem na stacji benzynowej przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej stanął w ogniu samochód osobowy. Pożar zaczął gasić właściciel pojazdu wraz z obsługą obiektu. Wezwano straż pożarną. Z terenu stacji ewakuowano dziesięć osób.
więcej
2017-07-26
Zawieszenie protestu przed sądem - foto
W czasie wczorajszej manifestacji przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ogłoszono zawieszenie protestu. Organizatorzy akcji uważają, że dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy są ich sukcesem, ale z powodu braku trzeciego nadal będą obserwować działania rządu.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - byt 2014-08-28 07:30
bielszczanin z Kóz?
niezarejestrowany - lolek 2014-08-27 15:19
@andek - nowość w sensie, że to jest nowy artykuł, a nie jakieś nowe zjawisko. Po za tym, po co się tak pieklisz?
niezarejestrowany - andek 2014-08-27 14:24
Przepraszam, to ma być NOWOŚĆ? Dla mnie kryptoreklama, aż koło uszu się pieni...
Czemu ten tekst ma służyć?
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic