Jutro w Bielsku-Białej rozpocznie się trzecia edycja cyklu "Czuli barbarzyńcy". O kulturze czeskiej w XX wieku?. Podczas przeglądu filmów zostanie zaprezentowany m.in. obraz Agnieszki Holland, którego nie można było dotąd obejrzeć w polskich kinach.

Projekt organizowany przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej został uznany przez specjalistów za jedną z najciekawszych  tego typu imprez w Polsce. Jest to cykl kulturalno-naukowy i edukacyjny, którego celem jest prezentacja kultury i historii czeskiej oraz stosunków polsko-czeskich w XX wieku. Pomysłodawcami projektu są wykładowcy kolegium: dr Dorota Siwor oraz Jerzy Marek.

Imprezę rozpocznie przegląd  filmów zatytułowany Ryk czeskiego lwa. Zobaczymy wybitne czeskie filmy nagradzane najważniejszą nagrodą filmową naszych południowych sąsiadów: Czeskimi Lwami. Wśród projekcji: "Na złamanie karku" (reż. Jan Hřebejk), "Protektor" (reż. Marek Najbrt) i film gościa ubiegłorocznej edycji "Czułych barbarzyńców" - Davida Vondráčka, zatytułowany "Miłość w grobie". Na szczególną uwagę zasługuje film "Gorejący krzew" w reż. Agnieszki Holland, którego nie można było dotąd obejrzeć w polskich kinach.

Organizatorzy cyklu zwracają uwagę na różne aspekty współpracy polsko-czeskiej. Do współpracy zaprosili czeskie firmy działające w okolicach Bielska-Białej. Sponsorem głównym Czułych barbarzyńców jest PG Silesia z Czechowic-Dziedzic, którego właścicielem są Czesi. W ten sposób kopalnia chce pokazać, iż czescy właściciele firmy przywiązują wagę nie tylko do aspektów biznesowych, ale ważne jest dla nich także wzajemne poznanie się naszych narodów. Narodów, które żyją blisko siebie, lecz często niewiele o sobie wiedzą.

Nasz portal jest patronem medialnym cyklu 'Czuli barbarzyńcy". Program cyklu oraz inne szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie www.czulibarbarzyncy.pl.

bb