Jubileusz 10-lecia obchodzi Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej. Dzięki jego staraniom postępuje budowa stacjonarnego hospicjum im. św. Jana Pawła II. W najbliższą niedzielę stowarzyszenie podsumuje swoją działalność.

Po czterech latach dobiega końca budowa stacjonarnego hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Będzie dysponowało 40 łóżkami dla chorych, kaplicą i pokojami gościnnymi dla bliskich, a także gabinetami zabiegowymi, rehabilitacyjnymi i lekarskimi. Placówka będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu.

Od kilku miesięcy budowa hospicjum prowadzona jest dzięki pieniądzom z tzw. budżetu obywatelskiego Bielska-Białej. Kwotę 1, 9 mln zł z budżetu miasta hospicjum otrzymało, gdyż taka była wola większości bielszczan, którzy w drodze głosowania decydowali o tym, które z ponad stu zgłoszonych projektów są najbardziej potrzebne mieszkańcom.

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie wskazuje, że liczba zachorowań oraz zgonów z powodu nowotworów złośliwych w najbliższych dekadach będzie rosła, w szczególności w grupie powyżej 65. roku życia. W obliczu pogłębiającego się niekorzystnego trendu starzenia się społeczeństwa, sprostanie potrzebie opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby staje się ważnym wyzwaniem.

Działalność stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II jest odpowiedzią na realne potrzeby regionu. Na blisko 665 tys. mieszkańców subregionu południowego województwa śląskiego (miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat cieszyński, powiat żywiecki) przypada jedynie 30 łóżek opieki paliatywnej (20 łóżek w Szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej oraz dziesięciu łóżek w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach-Bystrej).

Uroczystość podsumowania dziesięciu lat Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego odbędzie się w niedzielę, 26 października. Rozpocznie ją msza dziękczynna w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej (godz. 16.00). Obecność zapowiedzieli m.in. prezydent Jacek Krywult (teren pod budowę hospicjum stowarzyszenie otrzymało od gminy w nieodpłatne użytkowanie) oraz biskupi Tadeusz Rakoczy i Paweł Anweier. Uroczystość zamknie wręczenie pamiątkowych statuetek dla osób szczególnie zaangażowanych w budowę hospicjum oraz koncert Chóru ATH.

bb