Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym czasie zyskały wielu zwolenników, jak i przeciwników. W mediach pojawiają się doniesienia o jej szkodliwości czy defektach, jakie powoduje. Rozwiewamy fakty i mity dotyczące botoksu.

Wątpliwość 1: Czy po botoksie moja twarz będzie wyglądać tak, jak maska?

Mit. Głównym celem botoksu jest przywrócenie twarzy młodego wyglądu. Dlatego najczęściej z jego pomocą wypełnia się zmarszczki. Podaje się tylko taką ilość preparatu, jaka jest konieczna. Dzięki temu uzyskujemy efekt gładszej twarzy i spłycamy zmarszczki. Szczególnie jest to istotne przy zmarszczkach mimicznych. Ich całkowite zlikwidowanie spowodowałoby unieruchomienie mięśni twarzy, a to nie jest celem zabiegu.

Wątpliwość 2: Botoks można stosować tylko na twarz.

Mit. Toksyna botulinowa pozwala nie tylko uzyskać młodszy wygląd, lecz także pomaga leczyć problem nadpotliwości. W miejsca, w których pot jest wydzielany intensywniej, wstrzykuje się niewielką ilość preparatu blokując w ten sposób pracę gruczołów potowych. Zazwyczaj są to pachy, stopy i dłonie.

Wątpliwość 3: Botoks jest dla każdego.

Mit. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, przed jego wykonaniem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu określenie, czy nie występują żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Jeżeli stwierdzi, że pacjent nie kwalifikuje się do wykonania zabiegu tą metodą, zaproponuje jej dostępną alternatywę. Z toksyny botulinowej nie powinny korzystać w szczególności kobiety w ciąży i karmiące piersią, nadwrażliwe na składniki preparatu, a także z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Pełna lista przeciwwskazań dostępna jest w gabinetach wykonujących zabieg.

Wątpliwość 4: Botoks można “przedawkować”.

Prawda. Jeżeli zostanie podana zbyt duża ilość preparatu, twarz będzie wyglądać nienaturalnie. Każdy lekarz wie, że umiar jest ważny, dlatego wstrzykuje tylko tyle preparatu, ile jest potrzeba. Podanie go w nadmiarze spowoduje niechciany paraliż mięśni twarzy.

Wątpliwość 5: Toksyna botulinowa pozwala pozbyć się migreny.

Prawda. Dla wielu osób, które cierpią z powodu migreny, poddanie się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej jest doraźnym środkiem pozwalającym pozbyć się bólu. Zanim substancja zostanie wstrzyknięta, lekarz dokładnie bada pacjenta, aby ustalić, które z mięśni poddawane są nadmiernym skurczom (wywołującym migrenę). Po ustaleniu miejsca docelowego toksyna zostaje zaaplikowana, powodując tym samym porażenie zakończeń nerwowych i ich rozluźnienie. Działa tylko na mięśnie wywołujące ból - pozostałe zostają nienaruszone.

Wątpliwość 6: Botoks mogą stosować osoby, które nie ukończyły 30. roku życia.

Prawda. Choć większości osób zabieg ten kojarzy się z likwidowaniem głębokich zmarszczek i przywracaniem młodego wyglądu skórze, to jednak mogą go stosować również osoby, które ukończyły 25. rok życia. Młodzi, którzy decydują się na wstrzyknięcie toksyny botulinowej, zazwyczaj tłumaczą swój wybór chęcią zlikwidowanie pierwszych zmarszczek, tak aby się nie pogłębiały. Zazwyczaj są to tak zwane kurze łapki oraz lwia zmarszczka na czole.

Wątpliwość 7: Po zabiegu botoksu twarz wygląda gorzej niż przed zabiegiem.

Mit ten wynika z mylnego rozumienia istoty zabiegu. Dla wielu osób substancja działa bezpośrednio na skórę, gdyż odpowiedzialna jest za spłycenie zmarszczek, a tak naprawdę botoks oddziałuje na mięśnie i ich połączenia nerwowe, które działają zbyt intensywnie, powodując marszczenie się twarzy. Podczas kilku miesięcy działania botoksu zarówno skóra, jak i mięśnie regenerują się i pozwalają zachować swoją naturalną jędrność, jednak nie dochodzi do ich nadmiernego rozluźnienia.

 - Mimo że zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością i korzysta z nich coraz więcej osób, nadal pojawiają się wątpliwości - podsumowują specjaliści kliniki Esteticmed. - Dlatego z naszej strony zawsze zalecamy krótką rozmowę z nami, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i wytłumaczyć istotę zabiegu. To naprawdę pomaga w podjęciu słusznej decyzji.

Konstultacje ze specjalistami z kliniki Esteticmed odbywają się w gabinetach w Bydgoszczy i Częstochowie. Artykuł promocyjny został napisany we współpracy ze specjalistami z kliniki EsteticMed: www.esteticmed.pl

Artykul sponsorowany