Kuchnia stanowi równie ważny element dziedzictwa, co kultura i historia, a w przepisach kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenia kryje się nasza tożsamość. Mieszkańcy Bielska-Białej mogą włączyć się w akcję tworzenia galicyjskiej książki kucharskiej.

Wiedza o kulinarnych zwyczajach charakterystycznych dla konkretnych terenów czy okresów w historii ułatwia zrozumienie wielu zjawisk społecznych i kulturowych. W ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie tą sferą życia, co uwidacznia się m.in. w regulacjach prawnych dotyczących regionalnych produktów wytwarzanych według tych samych receptur przez dziesięciolecia. Jedzenie stało się też motorem turystyki. Powstało wiele szlaków kulinarnych oraz restauracji i manufaktur specjalizujących się w lokalnej kuchni. Także galicyjskiej.

Lubisz kuchnię galicyjską? Cenisz regionalne receptury? Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie szuka tradycyjnych smaków Galicji, które królują na polskich stołach od wielu lat. Do akcji tworzenia wirtualnej galicyjskiej książki kucharskiej mogą włączyć się także mieszkańcy Bielska-Białej, wysyłając przepisy wraz ze zdjęciem potrawy na adres: galicja@mck.krakow.pl. Na największych znawców galicyjskiej kuchni czekają nagrody.

Przepisy wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane na stronie MCK w Facebooku oraz na blogu wystawy „Mit Galicji”, którą oglądać można w galerii na Rynku Głównym 25 w Krakowie. Organizatorami wystawy są Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum, a jej patronem - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (więcej informacji znajdziesz na www.mck.krakow.pl).

bb