Spotkanie z Mikołajem to marzenie dzieci. Bielskie galerie handlowe, stowarzyszenia i agencje pomagają je spełnić. Co roku organizują imprezy świąteczne, podczas których najmłodsi mają okazję zobaczyć Świętego, zrobić sobie z nim zdjęcie i otrzymać upragniony upominek.  

 - Rolę Mikołaja w naszej galerii odgrywają profesjonalni aktorzy, głównie teatralni - mówi pani Joanna z jednego z bielskich centrów handlowych. - Aktor wcielający się w taką postać powinien mieć dobre podejście do dzieci, być sympatyczną osobą i co ważne, posiadać miły głos, odpowiednią posturę i prawdziwą, siwą brodę. Dzieci często sprawdzają wiarygodność gościa, pociągając go właśnie za brodę - dodaje nasza rozmówczyni. 

Anielski spokój

Pani Joanna podkreśla, że każdego roku na świąteczne spotkania w galerii przychodzi mnóstwo dzieci. - Robią sobie zdjęcia z Mikołajem i otrzymują od niego prezenty.

 - Spotkania mikołajkowe organizujemy we współpracy z profesjonalną firmą eventową. Zadaniem Mikołaja jest wysłuchać cierpliwie każdego malucha, pochwalić pięknie wyrecytowany wierszyk czy zaśpiewaną piosenkę i zapewnić, że marzenia się spełniają - mówi pani Anna z innej bielskiej galerii. Podkreśla, że kandydat musi spełnić odpowiednie wymagania. - Dobrego Mikołaja można poznać po ciepłym tonie głosu, iskrzącym spojrzeniu i anielskim spokoju. Podstawą jego pracy jest umiejętność nawiązania rozmowy z dziećmi i zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy.

Pani Anna zauważa, że takie spotkania wywołują emocje nie tylko u najmłodszych, ale również u ich opiekunów. - Rodzice z dumą spoglądają na swoje pociechy, które robią co mogą, by jak najlepiej zaprezentować się przed Mikołajem.

Zarobki aktora odgrywającego rolę św. Mikołaja w centrach handlowych mieszczą się w przedziale od 1500 do 1800 zł.

Casting na Mikołaja

Świętych Mikołajów wynajmują nie tylko centra handlowe, ale również firmy, rodziny, domy dziecka czy hospicja. - Na dziś i jutro mamy zamówienia na ośmiu Mikołajów i pięć śnieżynek - informuje pan Michał, prowadzący w Bielsku-Białej agencję wynajmu Mikołajów. - Jest bardzo dużo chętnych na tę posadę. Wybierając odpowiednią osobę, zwracamy uwagę głównie na to, czy ma ona doświadczenie jako animator lub aktor. Odgrywamy z nią scenki - wcielamy się w rolę dzieci, pokazujemy, jak może wyglądać taka wizyta, podajemy przykłady stresowych sytuacji i oceniamy reakcje kandydatów - tłumaczy. 

Jak radzi nasz rozmówca, rodzice dziecka powinni odpowiednio przygotować się do przyjęcia wyjątkowego gościa. Parę dni wcześniej warto napisać wspólnie z pociechą list do Mikołaja i przypiąć wieczorem do firanki. Rano list musi zniknąć. Przed wizytą rodzice wręczą go Mikołajowi. Dziecko może stworzyć laurkę z podziękowaniem za świąteczne spotkanie i przekazać ją gościowi. Na stole przygotujmy ciasteczka i mleko lub kakao. Nie zapomnijmy o tronie.    

Za wizytę zapłacimy od około 79 zł wzwyż. - Cena zależy od rodzaju usługi, m.in. czy Mikołaj przyjdzie ze śnieżynką, czy będzie grał na gitarze, czy zorganizuje dla dzieci zawody sportowe - twierdzi nasz rozmówca.

Dziś, z okazji Mikołajek w bielskich centrach handlowych na dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Będą prezenty, pamiątkowe zdjęcia i świąteczne piosenki. 

Anna Bodzek

Foto: Gemini Park, Fotolans