Wczoraj na terenie kampusu ATH odbyły się wyścigi dronów. Jest to część  Dni Wolnego Oprogramowania, jednej z największych bezpłatnych konferencji Open Source w Europie. W programie konferencji znalazły się m.in. pokazy wirtualnej rzeczywistości.

 - Jest to ósma edycja konferencji Dni Wolnego Oprogramowania, czyli takiego, które jest darmowe i dostępne dla wszystkich. Stawiamy na rozwój innowacyjnych pomysłów. W tym roku przygotowaliśmy m.in. panel naukowy dla szkół średnich, warsztaty dla przedszkolaków i osób dorosłych - powiedziała naszemu portalowi Katarzyna Jasiewicz, przewodnicząca informatycznego koła naukowego Reset.

Na terenie kampusu ATH wydzielono plac, na którym odbyły się wyścigi dronów. - Są to pierwsze w Polsce wyścigi latających pojazdów wielośmigłowych, sterowanych zdalnie. Samodzielnie wykonane i oprogramowane maszyny muszą pokonać specjalny tor przeszkód. Oceniamy m.in. czas przelotu i sprawność maszyn - podkreślał Dominik Kozaczko, pracownik ATH. W wyścigach dronów uczestniczyło dwunastu pilotów z całej Polski.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje wirtualnej rzeczywistości. - Pokazujemy różne generacje sprzętu do wirtualnej rzeczywistości: od najstarszych, gdzie obraz był generowany za pomocą komputera, do najnowszych, gdzie generowany jest z telefonu komórkowego typu smartfon. Po założeniu specjalnych okularów widzimy trójwymiarową grafikę, która przesuwa się zgodnie z ruchem naszej głowy. Wirtualna rzeczywistość to nie tylko dobra zabawa, ale ogromny potencjał, który można wykorzystać w różnych dziedzinach nauki i techniki - tłumaczył Artur Loska, student ATH

 - Łatwo można dać się „wkręcić”, gdyż urządzenia nowej generacji perfekcyjnie oszukują nasze zmysły. Zakładając specjalne okulary i słuchawki, możemy bez wychodzenia z domu uczestniczyć np. w koncercie muzycznym, gdzie stojąc na scenie pomiędzy muzykami i odwracając głowę w różnych kierunkach widzimy to co nas otacza - relacjonowała Monika, jedna z uczestniczek konferencji.

W bogatym programie DWO są też warsztaty z Raspberry Pi, warsztaty z nowoczesnego programowania w PHP, wprowadzenie do chmury Microsoft Azzure. Zaprezentowano także kolekcję zabytkowych komputerów, o której napiszemy szerzej w odrębnym artykule.

Tekst i foto: Mirosław Jamro