Na stadionie lekkoatletycznym w Wapienicy w ten weekend odbyła się Olimpiada Szkół Waldorfskich. Podczas ceremonii otwarcia igrzysk zapłonął znicz olimpijski, a następnie młodzi atleci w tradycyjnych strojach zmierzyli się w klasycznych dyscyplinach starożytnej Grecji.

Gdy dziecko wchodzi w wiek 11-12 lat zaczyna dostrzegać w świecie harmonię i piękno. Zaczyna świadomie patrzeć na to, kto lub co rządzi tym światem, zadaje pierwsze pytania o sens życia. To pierwszy krok ku filozofii. Dlatego w piątej klasie szkoły waldorfskiej dzieci poznają historię, sztukę i sport  antycznej Grecji, bo to właśnie tam powstały pierwsze pytania o sens i piękno otaczającego ludzi świata.

Szkoły waldorfskie kładą szczególny nacisk na naukę poprzez doświadczenie. Co roku na całym świecie organizowane są Igrzyska Olimpijskie, w trakcie których dzieci uczą się czym jest praca zespołowa, zdrowe współzawodnictwo, wzajemne wspieranie się i zmaganie z własnymi słabościami, a wszystko to w atmosferze odwołującej się do starożytnej Grecji. W tym roku gospodarzem Olimpiady Szkół Waldorfskich była bielska szkoła, a igrzyska odbyły się na stadionie lekkoatletycznym BBOSiR w Wapienicy.

W igrzyskach wzięli udział przedstawiciele Społecznej Szkoły Waldorfskiej w Poznaniu,  Waldorfskiej Szkoły Podstawowej w Bielsku-Białej, Waldorfskiej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krakowie, Szkoły Podstawowej „Istota“ w Krakowie oraz Szkoły Waldorfskiej w Adazi (Łotwa). Zawodnicy podzieleni byli na drużyny odpowiadające greckim polis. Młodzi atleci z klas piątych i szóstych rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach, jak rzut dyskiem, rzut oszczepem, skok w dal, zapasy oraz biegi sztafetowe .

W ramach szkolnego Sympozjonu w Domu Kultury w Olszówce otwarto wystawę zatytułowaną "Igrzyska Olimpijskie w książce, monecie i znaczku pocztowym". 

bb

Foto: Piotr Bieniecki