Ulga za złotówkę


2015-08-04, 07:00  |  komentarzy (47)

Złotówka - tyle prawdopodobnie wystarczy, by skorzystać z granitowego szaletu, który stanął przy ul. Kopernika w Bielsku-Białej. Decyzję o stawce za korzystanie z toalety mają podjąć bielscy radni na sierpniowej sesji.

Na miarę XXI wieku 

Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego Ratusza poinformował, że właśnie zakończyły się odbiory techniczne nowego szaletu. – Czekamy jeszcze tylko na podłączenie prądu, co powinno stać się w najbliższych dniach.Toaleta jest kompletna, brakuje jeszcze tylko licznika prądu – wyjaśnił naczelnik.

Przypomnijmy, że kabina została wyposażona w przesuwne drzwi wejściowe połączone z elektronicznym poborem monet, muszlę ustępową z automatycznym spłukiwaniem oraz myciem, suszeniem i dezynfekcją, automatyczny podajnik papieru toaletowego, automatyczny zestaw umywalkowy z funkcją sekwencyjnego podawania mydła, ciepłej wody i suszenia rąk oraz automatyczne zmywanie podłogi po wyjściu użytkownika. Toaleta czynna będzie przez całą dobę. Każdy użytkownik będzie miał dla siebie 15 minut. 

Technika w jaką wyposażono wygódkę nie oznacza jednak, że obejdzie się zupełnie bez kontroli człowieka. Adam Grzywacz przyznał, że będzie osoba, która zadba o to, aby wnętrze szaletu było czyste. Niestety nawet najbardziej wymyślna technika może zawieść w momencie, gdy z automatycznej toalety skorzysta wyjątkowy brudas.

Wewnątrz szaletu znalazł się również alarm. Wystarczy go nacisnąć, by drzwi automatycznie się otworzyły, a o problemie zostały powiadomione odpowiednie służby.

Pilne potrzeby

Obiekt, choć jeszcze nieczynny, już wzbudza ogromne zainteresowanie. Przynajmniej kilkanaście osób podchodzi codziennie, by sprawdzić, czy już działa. – Pracuję we Francji i tam są podobne kontenery, tylko metalowe. Świetna sprawa. Nareszcie w Bielsku-Białej pomyślano o bardziej ludzkich potrzebach, a nie tylko wielkich inwestycjach – mówi pan Piotrek, mieszkaniec Bielska-Białej.

Prawdopodobnie szalet będzie dostępny jeszcze przed ustaleniem przez Radę Miejską oficjalnej stawki. – Aby nie było tak, że toaleta jest gotowa, a nie można z niej skorzystać – zapowiada naczelnik Grzywacz. Usługa ma kosztować złotówkę, bo jak zapowiada Adam Grzywacz, miasto nie planuje z tego przybytku większych dochodów. – Jeżeli miesięcznie skorzysta tysiąc osób, to wpłynie tysiąc złotych. To ma przede wszystkim służyć ludziom – przyznaje naczelnik. Złotówkę kosztuje m.in. skorzystanie z podobnej toalety w Rybniku. 

Publiczny szalet przy ul. Kopernika w Bielsku-Białej kosztował 292 tysiące złotych. To nie tylko koszt samego kontenera, ale również wszelkich prac związanych m.in. z podłączeniem wody oraz energii elektrycznej. Kolejny taki obiekt ma stanąć na parkingu przy ul. Krasińskiego. Właśnie przekazano plac budowy. Toaleta ma być gotowa w październiku.

Anna Szafrańska

Foto: Mirosław Jamro  

Artykuł wyświetlono 5530 razy


Galeria:





Najnowsze artykuły:
2017-08-24
Pół miasta bez przystanku
MZK zapewnia, że godziny kursowania autobusów są uzgodnione z zakładami pracy, co w pełni zaspokaja potrzeby komunikacyjne pracowników. W trosce o pasażerów przewoźnik planuje uruchomienie dodatkowego przystanku przy Warszawskiej.
więcej
2017-08-24
Będzie prywatyzacja bielskiej Thermy?
Jeszcze w 2015 radni wyrazili zgodę na podjęcie działań zmierzających do sprzedaży PK Therma. Teraz miasto zleciło przygotowanie operatu wartości przedsiębiorstwa. Czy są to przygotowania do prywatyzacji firmy dostarczającej ciepło do bielskich domów?
więcej
2017-08-24
Udają policjantów tropiących oszustów
W Bielsku-Białej pojawili się fałszywi policjanci. Kontaktują się z wytypowanymi osobami, twierdząc, że pracują nad sprawą fałszerstwa dowodów osobistych i wyłudzania kredytów. Informują, że oszczędności zgromadzone w bankach są zagrożone.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - lol 2015-08-08 18:21
karo nikt nie biadoli o potrzebie jej istnienia tylko o kosztach, rozumiem że jak sprzedam ci samchód 3x drożej jak jego cena rynkowa to nie będziesz biadolił
niezarejestrowany - karo 2015-08-07 09:06
Na Zachodzie takie kibelki to norma, tylko w PL budzą sensacje, a utrzymanie na pewno nie jest droższe niż zatrudnianie ludzi, bo to przecież całodobowa toaleta a kosztem są same media. W Rybniku w centrum stoi podobna potrójna tojka i nikt tak nie biadoli.
niezarejestrowany - oko 2015-08-06 09:48
100 tysięcy dolarów za WC , mają rozmach ......a miesięczne utrzymanie tego bezobsługowca większe jak zatrudnienie 3 osób do obsługi
po prostu rewelacja ,decydenci pewnie również swoje pieniądze wydają z takim rozmachem
niezarejestrowany - rozum 2015-08-06 07:53
Koniecznie zgłosić ten kibel do jakiegoś konkursu! Nagroda gwarantowana! Dodatkowo przesłać do unii, niech zobaczą jak w Polsce marnuje się pieniądze
niezarejestrowany - /// 2015-08-05 21:14
A kierowcy MZK dalej muszą się czaić po krzakach
niezarejestrowany - olo 2015-08-05 19:51
300tys i szalet na jeden rodzaj monety , dobrze, że nie na żeton kupowany w Ratuszu! Powinien działć na każde monety oraz NFC !
1234567 2015-08-05 14:23
Szalet powinien byc darmowy jak radni moga brac tyle kasy to miasto sta C NA UTRZYMANIE A KIEDY OTWARCIE NA PLACU WOJSKA POLSKIEGO
niezarejestrowany - małpa 2015-08-05 13:50
Mam pytanie czy po 15 minutach otwoerają się drzwi na oścież ????????????
niezarejestrowany - kto będzie pierwszy ??? 2015-08-05 13:48
Kto pierwszy strzeli batona w tą przepiękną michę ???????
niezarejestrowany - reszta 2015-08-05 10:44
I jeszcze reszty nie wydaje! Więc w nagłej potrzebie może kosztować nawet 5 PLN :)
niezarejestrowany - chwalmy prezydenta 2015-08-05 10:30
cieszmy się że mamy takiej toalety jak w Warszawie - za 5 milionów złotych. Cieszmy się mamy toaletę za cenę tych co w Poznaniu lub w Trójmieście stawiali przed Euro - ale tam coś marudzą że architekci się na projektem namęczyli by były ładne i komponowały się...
Oczywiście gdzieś tam w Maciejowicach wystawili tańszy szalet - bo za 230 tysięcy, ale zakres prac chyba był mniejszy:
http://www.kuriergarwolinski.pl/garwolin_6969_publiczny_szalet_za_230_tys_zl,2
agnessc 2015-08-05 09:21
Teraz tylko trzeba postawić billboard i tablice kierunkowe, aby turysta lub inna osoba żywotnie zainteresowana skorzystaniem z tego pięknego obiektu, mogła do niego trafić. Może baner na elewacji sądu???
niezarejestrowany - kuba 2015-08-05 09:11
300 000!!! Przecież za to dom można wybudować. No ale przecież nieswoje wydają.
niezarejestrowany - jaaaa 2015-08-05 00:33
dsa w swoich obliczeniach nie wziąłeś pod uwagę wypłat pracowników publicznych ubikacji. Jeżeli miałaby to być całodobowa to 3 etaty musiałyby być obsadzone. Nawet jeżeli byłyby płatne na czarno 1000 zł za miesiąc to i tak jest to spory koszt. Mimo wszystko uważam, że dałoby się to zrobić taniej, ryzyko zniszczenia jest duże i szkoda takiej kasy! Lokalizacja jest w dobrym miejscu, blisko Rynku a jednak trochę na uboczu. Wiadomo, że każdy chciałby kibelek jeżdżący za ludźmi tak, żeby tyłka nie trzeba było ruszać, ale to już problem leniwców. W sumie to nawet uważam, że ubikacja miejska jest zbędna. Jeżeli spędzamy cały dzień na mieście to nie wierzę, że ani razu nie trafiamy do miejsca, w którym możemy bez problemu skorzystać z WC. Podejrzewam, że w piątkowe i sobotnie wieczory ubikacja skończy jako tanie, ustronne lokum do szybkiego seksu.
farmer 2015-08-04 22:57
Właśnie, na 'zachodzie' są zwykłe i bez szału, ale przemyślane. Tylko u nas na "wypasie". Oczywiście, że się da taniej, a za tą cenę można postawić dom. Tylko pamiętajcie, że wszyscy muszą zarobić. W krajach cywilizowanych społeczeństwo by zagryzło, tego co to postawił, bo kto zapłacił za to? chyba nie myślicie, że z kosmosu spadła kasa, a jeszcze mieszkaniec będzie dopłacał. Ale nie u nas gdzie postękają w sieci i będzie spokój. Nie mniej pomysł dobry, ale nie za tą cenę.
niezarejestrowany - Kajos 2015-08-04 22:39
Kibel powinien byc za darmo , nie każdego stać na kibel za złotowkę
Emeryty biedne wolą kupic dwie parówki z przeceny na obiad niż wydac złotówke na kibel
niezarejestrowany - kinolka 2015-08-04 22:18
@beka z was - beka z beki. MAsz wakacje smarku jeden???
niezarejestrowany - beka z was 2015-08-04 21:44
hmm... za złotówkę? czemu tak drogo? cymbały! (na coś trzeba ponarzekać jak 95% komentujących wiecznie niezadowolonych cymbałów ;-))
niezarejestrowany - ... 2015-08-04 21:36
ten kraj stoi kumoterstwem i tak zwanym "załatwianiem" ... a ci co płaczą z tego powodu ,sami kiedy mają okazje przyrobić taką metoda to robią to bez specjalnych oporów ...
niezarejestrowany - ... 2015-08-04 21:33
myślę że każde ale to każde zamówienie publiczne w tym kraju od kupna kosza na śmieci pod biurko po budowę autostrad ,lotnisk i gazoportu jest kalkulowane z tak zwaną pulą do podziału ...
Ukryty 2015-08-04 19:39
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - realista 2015-08-04 19:00
Kibel za 300 tyś, a jedna wiatka przystankowa za 175 tyś... pytanie dlaczego zawyżane są ceny? nie da się taniej? tak to jest jak urzędnicy wydają nie swoje tylko podatników pieniądze. Jakby taki urzędnik jeden z drugim miał ze swojej kieszonki wyciągnąć pieniążki na taki kibelek lub na wiatke to by pewnie znalazł coś tańszego i lepszego. Bo znając życie te kible za rok będą w takim stanie jak cała reszta bubli w tym mieście. Z pewnością ktoś w tym kiblu utknie bo system otwierania drzwi ulegnie awarii tak jak to miało często miejsce w windzie przy Pigalu i w efekcie okaże się że kibel nie zdał egzaminu i będzie trzeba wymienić go na nowy. Zobaczycie tak będzie niebawem
Ukryty 2015-08-04 18:31
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
Ukryty 2015-08-04 18:24
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - waszpan 2015-08-04 18:08
ciekawe ile trzeba dać aby dostać takie zlecenia , ktoś wie? dwa takie kible to ok pół miliona czystego zysku
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda