Ulga za złotówkę


2015-08-04, 07:00  |  komentarzy (47)

Złotówka - tyle prawdopodobnie wystarczy, by skorzystać z granitowego szaletu, który stanął przy ul. Kopernika w Bielsku-Białej. Decyzję o stawce za korzystanie z toalety mają podjąć bielscy radni na sierpniowej sesji.

Na miarę XXI wieku 

Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego Ratusza poinformował, że właśnie zakończyły się odbiory techniczne nowego szaletu. – Czekamy jeszcze tylko na podłączenie prądu, co powinno stać się w najbliższych dniach.Toaleta jest kompletna, brakuje jeszcze tylko licznika prądu – wyjaśnił naczelnik.

Przypomnijmy, że kabina została wyposażona w przesuwne drzwi wejściowe połączone z elektronicznym poborem monet, muszlę ustępową z automatycznym spłukiwaniem oraz myciem, suszeniem i dezynfekcją, automatyczny podajnik papieru toaletowego, automatyczny zestaw umywalkowy z funkcją sekwencyjnego podawania mydła, ciepłej wody i suszenia rąk oraz automatyczne zmywanie podłogi po wyjściu użytkownika. Toaleta czynna będzie przez całą dobę. Każdy użytkownik będzie miał dla siebie 15 minut. 

Technika w jaką wyposażono wygódkę nie oznacza jednak, że obejdzie się zupełnie bez kontroli człowieka. Adam Grzywacz przyznał, że będzie osoba, która zadba o to, aby wnętrze szaletu było czyste. Niestety nawet najbardziej wymyślna technika może zawieść w momencie, gdy z automatycznej toalety skorzysta wyjątkowy brudas.

Wewnątrz szaletu znalazł się również alarm. Wystarczy go nacisnąć, by drzwi automatycznie się otworzyły, a o problemie zostały powiadomione odpowiednie służby.

Pilne potrzeby

Obiekt, choć jeszcze nieczynny, już wzbudza ogromne zainteresowanie. Przynajmniej kilkanaście osób podchodzi codziennie, by sprawdzić, czy już działa. – Pracuję we Francji i tam są podobne kontenery, tylko metalowe. Świetna sprawa. Nareszcie w Bielsku-Białej pomyślano o bardziej ludzkich potrzebach, a nie tylko wielkich inwestycjach – mówi pan Piotrek, mieszkaniec Bielska-Białej.

Prawdopodobnie szalet będzie dostępny jeszcze przed ustaleniem przez Radę Miejską oficjalnej stawki. – Aby nie było tak, że toaleta jest gotowa, a nie można z niej skorzystać – zapowiada naczelnik Grzywacz. Usługa ma kosztować złotówkę, bo jak zapowiada Adam Grzywacz, miasto nie planuje z tego przybytku większych dochodów. – Jeżeli miesięcznie skorzysta tysiąc osób, to wpłynie tysiąc złotych. To ma przede wszystkim służyć ludziom – przyznaje naczelnik. Złotówkę kosztuje m.in. skorzystanie z podobnej toalety w Rybniku. 

Publiczny szalet przy ul. Kopernika w Bielsku-Białej kosztował 292 tysiące złotych. To nie tylko koszt samego kontenera, ale również wszelkich prac związanych m.in. z podłączeniem wody oraz energii elektrycznej. Kolejny taki obiekt ma stanąć na parkingu przy ul. Krasińskiego. Właśnie przekazano plac budowy. Toaleta ma być gotowa w październiku.

Anna Szafrańska

Foto: Mirosław Jamro  

Artykuł wyświetlono 5575 razy


Galeria:





Najnowsze artykuły:
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
2017-10-21
Bielskie lekarki protestują w Warszawie
Dwie bielskie lekarki uczestniczą w proteście w Warszawie. W Bielsku-Białej do protestujących dołączają kolejne grupy zawodowe medyków. W szpitalach i w przychodniach spotkamy lekarzy, ratowników i pielęgniarki w koszulkach z napisami poparcia dla protes
więcej
2017-10-21
W obronie prosiąt na placu Reksia - foto
W całej UE odbywały się wczoraj protesty ekologów przeciwko niehumanitarnym metodom hodowli zwierząt. Podpisy w ramach akcji pod hasłem „Pomóż prosiętom” zbierane były również w polskich miastach, m.in. w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Bielsku-Białej.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - lol 2015-08-08 18:21
karo nikt nie biadoli o potrzebie jej istnienia tylko o kosztach, rozumiem że jak sprzedam ci samchód 3x drożej jak jego cena rynkowa to nie będziesz biadolił
niezarejestrowany - karo 2015-08-07 09:06
Na Zachodzie takie kibelki to norma, tylko w PL budzą sensacje, a utrzymanie na pewno nie jest droższe niż zatrudnianie ludzi, bo to przecież całodobowa toaleta a kosztem są same media. W Rybniku w centrum stoi podobna potrójna tojka i nikt tak nie biadoli.
niezarejestrowany - oko 2015-08-06 09:48
100 tysięcy dolarów za WC , mają rozmach ......a miesięczne utrzymanie tego bezobsługowca większe jak zatrudnienie 3 osób do obsługi
po prostu rewelacja ,decydenci pewnie również swoje pieniądze wydają z takim rozmachem
niezarejestrowany - rozum 2015-08-06 07:53
Koniecznie zgłosić ten kibel do jakiegoś konkursu! Nagroda gwarantowana! Dodatkowo przesłać do unii, niech zobaczą jak w Polsce marnuje się pieniądze
niezarejestrowany - /// 2015-08-05 21:14
A kierowcy MZK dalej muszą się czaić po krzakach
niezarejestrowany - olo 2015-08-05 19:51
300tys i szalet na jeden rodzaj monety , dobrze, że nie na żeton kupowany w Ratuszu! Powinien działć na każde monety oraz NFC !
1234567 2015-08-05 14:23
Szalet powinien byc darmowy jak radni moga brac tyle kasy to miasto sta C NA UTRZYMANIE A KIEDY OTWARCIE NA PLACU WOJSKA POLSKIEGO
niezarejestrowany - małpa 2015-08-05 13:50
Mam pytanie czy po 15 minutach otwoerają się drzwi na oścież ????????????
niezarejestrowany - kto będzie pierwszy ??? 2015-08-05 13:48
Kto pierwszy strzeli batona w tą przepiękną michę ???????
niezarejestrowany - reszta 2015-08-05 10:44
I jeszcze reszty nie wydaje! Więc w nagłej potrzebie może kosztować nawet 5 PLN :)
niezarejestrowany - chwalmy prezydenta 2015-08-05 10:30
cieszmy się że mamy takiej toalety jak w Warszawie - za 5 milionów złotych. Cieszmy się mamy toaletę za cenę tych co w Poznaniu lub w Trójmieście stawiali przed Euro - ale tam coś marudzą że architekci się na projektem namęczyli by były ładne i komponowały się...
Oczywiście gdzieś tam w Maciejowicach wystawili tańszy szalet - bo za 230 tysięcy, ale zakres prac chyba był mniejszy:
http://www.kuriergarwolinski.pl/garwolin_6969_publiczny_szalet_za_230_tys_zl,2
agnessc 2015-08-05 09:21
Teraz tylko trzeba postawić billboard i tablice kierunkowe, aby turysta lub inna osoba żywotnie zainteresowana skorzystaniem z tego pięknego obiektu, mogła do niego trafić. Może baner na elewacji sądu???
niezarejestrowany - kuba 2015-08-05 09:11
300 000!!! Przecież za to dom można wybudować. No ale przecież nieswoje wydają.
niezarejestrowany - jaaaa 2015-08-05 00:33
dsa w swoich obliczeniach nie wziąłeś pod uwagę wypłat pracowników publicznych ubikacji. Jeżeli miałaby to być całodobowa to 3 etaty musiałyby być obsadzone. Nawet jeżeli byłyby płatne na czarno 1000 zł za miesiąc to i tak jest to spory koszt. Mimo wszystko uważam, że dałoby się to zrobić taniej, ryzyko zniszczenia jest duże i szkoda takiej kasy! Lokalizacja jest w dobrym miejscu, blisko Rynku a jednak trochę na uboczu. Wiadomo, że każdy chciałby kibelek jeżdżący za ludźmi tak, żeby tyłka nie trzeba było ruszać, ale to już problem leniwców. W sumie to nawet uważam, że ubikacja miejska jest zbędna. Jeżeli spędzamy cały dzień na mieście to nie wierzę, że ani razu nie trafiamy do miejsca, w którym możemy bez problemu skorzystać z WC. Podejrzewam, że w piątkowe i sobotnie wieczory ubikacja skończy jako tanie, ustronne lokum do szybkiego seksu.
farmer 2015-08-04 22:57
Właśnie, na 'zachodzie' są zwykłe i bez szału, ale przemyślane. Tylko u nas na "wypasie". Oczywiście, że się da taniej, a za tą cenę można postawić dom. Tylko pamiętajcie, że wszyscy muszą zarobić. W krajach cywilizowanych społeczeństwo by zagryzło, tego co to postawił, bo kto zapłacił za to? chyba nie myślicie, że z kosmosu spadła kasa, a jeszcze mieszkaniec będzie dopłacał. Ale nie u nas gdzie postękają w sieci i będzie spokój. Nie mniej pomysł dobry, ale nie za tą cenę.
niezarejestrowany - Kajos 2015-08-04 22:39
Kibel powinien byc za darmo , nie każdego stać na kibel za złotowkę
Emeryty biedne wolą kupic dwie parówki z przeceny na obiad niż wydac złotówke na kibel
niezarejestrowany - kinolka 2015-08-04 22:18
@beka z was - beka z beki. MAsz wakacje smarku jeden???
niezarejestrowany - beka z was 2015-08-04 21:44
hmm... za złotówkę? czemu tak drogo? cymbały! (na coś trzeba ponarzekać jak 95% komentujących wiecznie niezadowolonych cymbałów ;-))
niezarejestrowany - ... 2015-08-04 21:36
ten kraj stoi kumoterstwem i tak zwanym "załatwianiem" ... a ci co płaczą z tego powodu ,sami kiedy mają okazje przyrobić taką metoda to robią to bez specjalnych oporów ...
niezarejestrowany - ... 2015-08-04 21:33
myślę że każde ale to każde zamówienie publiczne w tym kraju od kupna kosza na śmieci pod biurko po budowę autostrad ,lotnisk i gazoportu jest kalkulowane z tak zwaną pulą do podziału ...
Ukryty 2015-08-04 19:39
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - realista 2015-08-04 19:00
Kibel za 300 tyś, a jedna wiatka przystankowa za 175 tyś... pytanie dlaczego zawyżane są ceny? nie da się taniej? tak to jest jak urzędnicy wydają nie swoje tylko podatników pieniądze. Jakby taki urzędnik jeden z drugim miał ze swojej kieszonki wyciągnąć pieniążki na taki kibelek lub na wiatke to by pewnie znalazł coś tańszego i lepszego. Bo znając życie te kible za rok będą w takim stanie jak cała reszta bubli w tym mieście. Z pewnością ktoś w tym kiblu utknie bo system otwierania drzwi ulegnie awarii tak jak to miało często miejsce w windzie przy Pigalu i w efekcie okaże się że kibel nie zdał egzaminu i będzie trzeba wymienić go na nowy. Zobaczycie tak będzie niebawem
Ukryty 2015-08-04 18:31
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
Ukryty 2015-08-04 18:24
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - waszpan 2015-08-04 18:08
ciekawe ile trzeba dać aby dostać takie zlecenia , ktoś wie? dwa takie kible to ok pół miliona czystego zysku
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda