Tak dobrze zapowiadającego się programu bielskiego Pikniku Lotniczego nie było od lat. Loty Biało-Czerwonych Iskier w formacji sześciu samolotów będą największą atrakcją rozpoczynającej się dziś imprezy. Organizatorzy liczą, że dwudniowe pokazy z udziałem zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych RP przyciągną kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu.

 - Jeśli dopisze pogoda [podstawa chmur na poziomie min. 1400 metrów - przyp. red.], to wykonamy wariant wysoki, czyli efektowne mijanki, beczki, loty odwrócone, ciasne wiraże oraz figury złożone z formacji sześciu samolotów, gdzie odległości pomiędzy nimi wynoszą jeden metr - mówi kpt. pilot Przemysław Ćwiklak z Biało-Czerwonych Iskier, które w ten weekend zaprezentują się nad Beskidami.

Legendarny zespół akrobacyjny

Zespół akrobacyjny sił powietrznych "Biało-Czerwone Iskry" jest kontynuatorem utworzonego w 1969 roku w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespołu "Rombik". Od początku jego istnienia piloci zespołu latają na samolotach TS-11 "Iskra", które w ostatnich latach zostały zmodernizowane, doposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane w narodowe barwy.

Siedmioosobowy zespół tworzą piloci na co dzień stacjonujący w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Wykonują loty z podchorążymi z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Szkolenie obejmuje loty m.in. w formacjach taktycznych czy loty na zastosowanie bojowe na poligon. - Nalot życiowy na samolotach odrzutowych poszczególnych członków zespołu jest nie mniejszy niż 2000 godzin - informuje pilot Ćwiklak, który mówi, że na bielskim pikniku lotniczym formacja zaprezentuje pełnię umiejętności.

 - Jeśli chodzi o trudność w wykonywaniu poszczególnych akrobacji, to najtrudniejsze są zawsze te figury, gdzie wszystkie samoloty wykonują lot na bliskiej odległości. Dynamika, przeciążenia i prędkość związane z ich wykonaniem wymagają od pilotów największej koncentracji i skupienia. Figury pilotażu indywidualnego wymagają od pilota dużej odporności na przeciążenia - wyjaśnia nasz rozmówca.

Nadlecą od strony Krakowa?

Kilkudziesięciominutowy pokaz zespołu zaplanowany jest wstępnie na godz. 15.30 w sobotę i 14.00 w niedzielę. Samoloty przylecą z lotniska w Krakowie. Nie wiadomo jednak, z której strony nadlecą. - To zależeć będzie od przygotowanej kolejności wykonywania akrobacji. Ostatnim razem Iskry nadleciały od strony Cieszyna - wspomina Jerzy Oślak z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, który przyznaje, że zaproszenie biało-czerwonych maszyn na piknik lotniczy nie jest zadaniem łatwym.

 - Trzeba wykazać się dużą cierpliwością. Chcieliśmy uświetnić występem Iskier 70. rocznicę powstania Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, co nam się udało - cieszy się Oślak i przypomina, że na pikniku pojawią się również samoloty Marynarki Wojennej RP (pisaliśmy o tym w artykule Wojskowy akcent na pikniku lotniczym).

Ponadto w tym roku nad Bielskiem-Białą pojawi się po raz pierwszy czeska grupa Pterodaktyl, która zaprezentuje bitwę powietrzną na samolotach z okresu I wojny światowej. Organizatorzy liczą, że tegoroczny piknik na lotnisku w Aleksandrowicach będzie miał rekordową frekwencję. Nasz portal jest patronem medialnym XII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej.

Bartłomiej Kawalec

Program XII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego
SOBOTA
10:00 Otwarcie lotniska dla publiczności
10:00 Loty widokowe non stop do zmierzchu samolotami AN-2 i Wilga
14:00 Oficjalne otwarcie Pikniku
14:15-18:00 Pokazy lotnicze
18:00 Występy zespołów muzycznych
21:00 Pokaz sztucznych ogni
21:15 Zakończenie Pikniku

NIEDZIELA
10:00 Otwarcie lotniska dla publiczności
10:00 Loty widokowe non stop do zmierzchu
14:00-18:00 Pokazy lotnicze
18:00 Występ zespołu muzycznego
20:00 Zakończenie pikniku