Bardzo dziękuję portalowi bielsko.biala.pl za propozycję zamieszczania artykułów dotyczących wyborów i nie tylko. Dzięki temu mamy możliwość wzajemnego poznania się, wymiany poglądów czy też zaprezentowania dorobku, a może i kłopotów w realizowaniu własnych zamierzeń.

Na przestrzeni swojego życia każdy z nas na co dzień spotyka się z ciągłymi wyborami i jest zmuszany - często nie zdając sobie z tego sprawy - do podejmowania decyzji. Wielu z nas pamięta, że od lat dziecięcych wybieraliśmy, kto i w jakiej drużynie będzie grał, jaką dyscyplinę sportu będzie uprawiał, z kim chce, a z kim nie chce się przyjaźnić. Potem następował wybór szkoły, studiów i pracy. Były to decyzje i wybory dotyczące albo dnia codziennego, albo ważnych spraw życiowych.

Uniwersalne zasady wyboru

Bez względu na to, jakie to były wybory i czego dotyczyły charakteryzowały się one tym, że miały być dla nas korzystne. Przy kupnie ubrania, artykułów gospodarstwa domowego, itp. kierujemy się ceną, firmą, gwarancją, wyglądem, jakością wykonania. Przy wyborze szkoły pytamy o najlepsze interesujące nas kierunki, poziom naukowy, wykładowców, czesne, itd. Przy podejmowaniu decyzji zasięgamy często opinii przyjaciół, znajomych czy też autorytetów - ekspertów.

Myślę, że w każdych innych wyborach, a więc także do Sejmu i Senatu, obowiązują te same zasady. Ważne jest kim jest kandydat, jakie ma osiągnięcia zawodowe i czy w ogóle je ma, czy jest niezależny finansowo, jaką firmę reprezentuje, co ma do zaproponowania i czy godnie nas będzie reprezentował. Oczywiście, każdy z nas posiada swoje sympatie i antypatie, kieruje się preferencjami partyjnymi, czasem ma również skłonności do wygłaszania cudzych opinii - tylko zasłyszanych.

Tak wiele od nas zależy

Starajmy się poznać kandydatów i w miarę możliwości zadbajmy, by nasze zdanie było naprawdę nasze. Nie ferujmy zbyt pochopnych wyroków. Pamiętajmy, jak wiele zależy od naszych decyzji. Jeżeli zastosujemy taki klucz wyborów, to sądzę, że do minimum ograniczymy możliwość wyboru niewłaściwego kandydata.

Serdecznie pozdrawiam z nadzieją na możliwość dalszych kontaktów z Państwem.

Rafał Muchacki, senator RP

Nasz portal udostępnia swoje strony politykom, którzy będą się ubiegać o mandat w październikowych wyborach parlamentarnych. Redakcja nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez autorów artykułów.