Dziś wieczorem prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w nabożeństwie z okazji Święta Reformacji, które odprawione zostało w kościele ewangelicko-augsburskim  w Starym Bielsku. Zwracając się do wiernych, prezydent podkreślił, że „wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami”. Andrzej Duda podziękował luteranom za przechowanie wiary i polskości.

31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego. W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran, w tym ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim.

Wielkie święto

Nabożeństwo Reformacyjne, w którym uczestniczyło kilkuset wiernych, rozpoczęło się od odśpiewania hymnu Reformacji - pieśni „Warownym grodem jest nasz Bóg”, którą w 1529 napisał Marcin Luter, uznawany za ojca Reformacji. Ksiądz Piotr Szarek, proboszcz parafii w Starym Bielsku podkreślił w kazaniu, iż Marcin Luter przekonywał, że „ Bóg jest dawcą dobra, a nie egzekutorem kar”. - Wierzył, że Bóg chce przemawiać do niego bezpośrednio. I to się mogło spodobać 498 lat temu - mówił duchowny.

Zwracając się do luteran, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami". - To jest dla mnie najważniejsze, że przede wszystkim jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy tę wielką polską wspólnotę - mówił. - I za to też powinniście, patrząc w pokolenia waszych rodzin, tu na Śląsku Cieszyńskim, usłyszeć +dziękuję+ od prezydenta Rzeczypospolitej. Bo umieliście przechować polskość w swoich rodzinach, obok wiary, przez pokolenia, kiedy Polski tutaj nie było - podkreślił prezydent, dziękują także za to Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu.

W kilkuminutowym wystąpieniu głowa państwa przypomniała postać ewangelickiego biskupa Juliusza Bursche, który walczył o Śląsk Cieszyński w 1918 roku. - Ten wielki człowiek, wspaniały duchowny, wielki Polak, choć rodzina jego miała niemieckie korzenie, oddał w końcu życie za wiarę i za Polskę; zamordowany przez Niemców; torturowany, nie poddał się nigdy; nie zniemczył polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent obiecał również, że będzie bywał na Śląsku Cieszyńskim oraz w Wiśle.

Prezydencki krzyż

Andrzej Duda ofiarował kościołowi w Starym Bielsku drewniany krzyż. Znajduje się na nim inskrypcja ze słowami: ,,Z nadzieją płynącą z Krzyża. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda". Od wiernych otrzymał kamienną rzeźbę głowy orła, którą wręczył mu biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler. - Orzeł wygląda groźnie. Zawsze pilnował porządku. Niech pilnuje go teraz w pałacu prezydenckim - przyznał z uśmiechem Andrzej Duda.

W sobotę przed południem predydent RP w wiślańskiej rezydencji na Zadnim Groniu przyjął luterańskich duchownych.

Przed nabożeństwem w Bielsku-Białej Andrzej Duda gościł w Szczyrku, gdzie w Ogrodzie Reformacji tworzonym przez ewangelickiego księdza Jana Byrta posadził jabłonkę. W spotkaniu z prezydentem RP uczestniczyło ponad 30 osób. - Każdy z nich otrzymał od Prezydenta młode drzewko jabłoni, aby mogli je zasadzić w swoich ogrodach - powiedział nam ks. Jan Byrt. Parafianom ze Szczyrku prezydent RP podarował kielich komunijny.

W 2017 roku luteranie na całym świecie obchodzić będą 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, który w 1517 roku na drzwiach kościoła w Wittenberdze przybił 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Jego intencją było zreformowanie Kościoła zachodniego. W efekcie wystąpienia Lutra doszło do rozłamu w Kościele.

Anna Szafrańska

Foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć