Ponadpartyjny blok na Wiejskiej?


2015-11-10, 07:00  |  komentarzy (27)

Posłowie z bielskiego okręgu wyborczego pozytywnie wypowiadają się o koncepcji powołania zespołu parlamentarnego do spraw Podbeskidzia. Podobnego entuzjazmu jednak nie ma, gdy pytamy ich o powrót województwa bielskiego. - Ta sprawa wymaga poważnego dialogu społecznego - przekonuje lider bielskich struktur PiS.

Podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej Niezależnych.BB o powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego do spraw Podbeskidzia apelował były senator i poseł dr Janusz Okrzesik (por. nasz artykuł Chcą powrotu województwa bielskiego). Szef rady programowej stowarzyszenia sprowokował dyskusję o powrocie do koncepcji utworzenia województwa bielskiego jako konsekwencji zmian w polityce regionalnej zapowiadanych przez PiS w kampanii wyborczej.

PiS: trzeba rozmawiać

Dość sceptycznie na temat reaktywacji województwa bielskiego wypowiada się poseł Stanisław Szwed, lider lokalnych struktur PiS. - W programie partii znalazły się informacje jedynie o wyodrębnieniu Warszawy z województwa mazowieckiego oraz utworzeniu województwa środkowopomorskiego. W naszym programie nie ma mowy o województwie częstochowskim czy bielskim - podkreśla polityk, który niebawem ma zostać wiceministrem w rządzie Beaty Szydło.

Przyszły sekretarz stanu w resorcie pracy i polityki społecznej nie przekreśla jednak tego pomysłu. - Koncepcja powrotu województwa bielskiego wymaga zdecydowanie szerszego dialogu i rozmów na temat samorządności w Polsce. Nie mówię tej inicjatywnie „nie”, ale w tym momencie trudno rzeczowo odnosić się do koncepcji, gdy nie znamy jej szczegółów - dodaje poseł Szwed.

Z dużo większym entuzjazmem Stanisław Szwed mówi o pomyśle powołania na wiejskiej zespołu do spraw Podbeskidzia. - Z pewnością już na pierwszym posiedzeniu Sejmu dojdzie do rozmów w tej sprawie. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa. Z pewnością uda się połączyć siły i wspólnie walczyć o inwestycje korzystne dla naszego miasta i regionu - dodaje parlamentarzysta.

Opozycja chce współpracować

Podobnego zdania jest wybrana na drugą kadencję z list PO Małgorzata Pępek. - Bez względu na opcję polityczną powinniśmy współpracować dla dobra regionu - przekonuje posłanka z Żywiecczyzny, która twierdzi, że parlamentarzyści z Podbeskidzia nie powinni czekać na zachęty do wspólnych rozmów ze strony Janusza Okrzesika, lecz z własnej inicjatywy usiąść do stołu. - Z naszej współpracy muszą płynąć korzyści dla mieszkańców. Podbeskidzie ma silny mandat w rozpoczynającej się kadencji parlamentu - dodaje nasza rozmówczyni.

Politycy, którzy w ostatnich wyborach zdobyli mandat społeczny uważają zgodnie, że do priorytetów regionu w nowej kadencji parlamentu trzeba zaliczyć przedsięwzięcia związane z turystyką (na wzór działającej dotychczas „Beskidzkiej Piątki”) oraz rozbudową sieci komunikacyjnej (modernizacja dróg S69, S1, budowa BDI oraz rewitalizacja lokalnych połączeń kolejowych). Trzeba, by te projekty znalazły teraz realne odbicie w ustawach i programach rządowych.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: pos. Małgorzata Pępek (PO)

Artykuł wyświetlono 3212 razy
Najnowsze artykuły:
2017-08-24
Pół miasta bez przystanku
MZK zapewnia, że godziny kursowania autobusów są uzgodnione z zakładami pracy, co w pełni zaspokaja potrzeby komunikacyjne pracowników. W trosce o pasażerów przewoźnik planuje uruchomienie dodatkowego przystanku przy Warszawskiej.
więcej
2017-08-24
Będzie prywatyzacja bielskiej Thermy?
Jeszcze w 2015 radni wyrazili zgodę na podjęcie działań zmierzających do sprzedaży PK Therma. Teraz miasto zleciło przygotowanie operatu wartości przedsiębiorstwa. Czy są to przygotowania do prywatyzacji firmy dostarczającej ciepło do bielskich domów?
więcej
2017-08-24
Udają policjantów tropiących oszustów
W Bielsku-Białej pojawili się fałszywi policjanci. Kontaktują się z wytypowanymi osobami, twierdząc, że pracują nad sprawą fałszerstwa dowodów osobistych i wyłudzania kredytów. Informują, że oszczędności zgromadzone w bankach są zagrożone.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - góral 2015-11-12 17:50
Województwo beskidzko-tatrzańskie to jest to czego nam trzeba zadne Krakowy i Katowice. 2 stolice tak jak w przypadku Lubuskiego i Kujawsko-Pomorskiego i wszyscy będą zadowoleni, nikt nas już więcej nie wydoi z dutków.
Ukryty 2015-11-12 08:03
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - @xyz 2015-11-11 17:38
@xyz
Twój region, baranku.
niezarejestrowany - z Podbeskidzia 2015-11-11 17:31
Znowu jakaś żałosna inwazyjka trolli z RAŚ albo innych cieszyńskich przybłęd.Podbeskidzie JEST i zawsze będzie! A jak się nie podoba to won.
P.S. Widzę, że do trolli ślązakowskich dołączyły trolle krakusowskie. Gdzie nie popatrzysz - zdrajcy.
niezarejestrowany - Bob 2015-11-11 16:52
Jak który do szkoły nie chodził i nie wie skąd jest nazwa Podbeskidzie - wpiszcie w wyszukiwarce: Prof. Miodek: Skąd się wzięło Podbeskidzie Bielsko-Biała?
Ukryty 2015-11-11 12:50
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - Miś 2015-11-11 12:21
Świetny pomysł. Niech założą parlamentarny zespół ds. Beskidów. i niech powrócą do prac nad ustawa górską. U nas jest potrzebna.
Ukryty 2015-11-11 10:37
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - Racja 2015-11-11 10:36
Podbeskidzie to twór wymyslony przez dziennikarzy. Proponuję "dla Beskidow", wmieszać w to też trochę posłów z Małopolski, gdzie ich to dotyczy. Może sie uda wtedy powalczyć skutecznie o połączenia Żywca i Bielska z Krakowem oraz o Beskidzką Drogę Integracyjną.
niezarejestrowany - fox 2015-11-11 10:34
Jedyni aktywni z naszego regionu to właśnie Szwed i Pępek. Ich praca to jedyny gwarant tego, że coś ugramy dla nas. PS. Przestańcie już z tym "Podbeskidziem". Nie ma czegoś takiego.
niezarejestrowany - BBfan 2015-11-10 22:10
czy redakcja może dodać zakładkę fantastyka i tam publikować prozę byłego senatora i tych z niezaleznych.bb. z góry dziękuję
niezarejestrowany - xyz 2015-11-10 19:51
Co to jest kurna Podbeskidzie???
niezarejestrowany - gaga 2015-11-10 15:55
oj, koryto się komuś marzy... nowe stołki dla rodziny i znajomych królika
nie łudźcie się, oni też mają nas gdzieś
niezarejestrowany - Bob 2015-11-10 14:26
Jak nic nie zrobicie dla sprawy województwa to będzie wasza OSTATNIA KADENCJA !!!
niezarejestrowany - XYZ 2015-11-10 13:52
w obecnych uwarunkowaniach funkcjonowania województw i samorządów jedynie przejście do województwa małopolskiego powiatów bielskiego i żywieckiego daje możliwość rozwoju naszego regionu i budowania silnej pozycji Bielska-Białej. Potencjalny subregion zachodni województwa małopolskiego byłby równowagą dla podobnych opartych o Tarnów i Nowy Sącz. Jednocześnie miasta obecnej zachodniej części woj.małopolskiego zyskałyby 'lokomotywę' subregionu, której aktualnie nie ma.
niezarejestrowany - zByszKobb 2015-11-10 13:50
kruszyna114> zapomniałeś,że to był rząd AWSu, czyli teraz największych sojuszników PiSu, w tym p.Szweda...Unia była tylko małym koalicjantem, zresztą wyszła z tego Rządu, więc pomyśl trochę zanim coś nabazgrasz "głombie kapuściany"
niezarejestrowany - Bielszczanin 2015-11-10 13:30
Najwięcej do powiedzenia ma oczywiście Szwed z PIS-u, który jest głównym likwidatorem woj. Bielskiego. W 1999 roku głosował za likwidacją i wspierał Jerzego Buzka w zniszczeniu naszego województwa. Najpierw niech przeprosi Bielszczan za tamtą zdradę, a potem możemy rozmawiać o tym jak naprawić, to co wtedy Szwed zniszczył.
niezarejestrowany - kruszyna114 2015-11-10 13:17
a z czym Wy "uniony" i "POstuniony" znowu wyskakujecie? Jak był czas obrony województwa to jak trusie siedzieliście PO cichu! Pan premier Buzek to! Pan premier Buzek tamto! I wszystko zostało snlksmone.! Teraz ożywiły się ..."głomby" kapuściane
niezarejestrowany - obywatel 2015-11-10 13:01
Z Bielska-Białej, są tylko politycy PiS. PO, nie posiada parlamentarzysty z Bielska-Białej.
niezarejestrowany - Rex 2015-11-10 12:12
(modernizacja dróg S69, S1, budowa BDI oraz rewitalizacja lokalnych połączeń kolejowych)

No jak taka wiedza o inwestycjach dysponują nasi Politycy to chyba nic z tego nie będzie . S1 to budowa nowej drogi a nie modernizacja
S69 to samo Tyle że tu zostało tylko kilka kilometrów . Natomiast jeżeli chodzi o linie kolejowe to nie wymieniono najważniejszej inwestycji dla "Podbeskidzia" czyli lini 139 Czechowice Dziedzice - Zwardoń!!!! Sorry ale to tak jakby myśleć o operacji plastycznej twarzy kiedy chore jest serce płuca etc !!! Więc taka rada do polityków przygotujcie się dobrze bo nic z tego nie będzie .
niezarejestrowany - rozum 2015-11-10 12:00
Nie ma żadnych szans na powrót do woj. bielskiego z prostego powodu. Byłoby on po prostu za małe terytorialnie. Jedynie w przypadku ponownego tworzenia 49 (bądź podobnej liczby nowych województw) mogłoby dać nam szansę na "własne" województwo. Pomysł z ponadpartyjną współpracom wszystkich "naszych" parlamentarzystów wydaje się najrozsądniejszy.
niezarejestrowany - nnnb 2015-11-10 11:53
Na powrót bielskiego niestety nie ma szans. Cieszynowi się idiotycznie wydaje, że to on jest najważniejszy w okolicy, a Żywiec też ma swoje ambicje. Z drugiej strony podział na samodzielne jednostki administracyjne wcale nie musi być oparty na powierzchni terytorialnej. i trzystopniowym podziale. Bielsko i najbliższa okolica (Podbeskidzie właściwe) są dosyć ludnym obszarem - stąd łatwo sobie wyobrazić, że przy jakichś specyficznych założeniach podziału administracyjnego mogłoby zyskać samodzielność.
niezarejestrowany - 100%BB 2015-11-10 11:44
To tak naprawdę ostatnia szansa na ugranie coś w Warszawie, PO-PSL nie liczył się z wieloma regionami a naszych posłów z Podbeskidzia, zwyczajnie marginalizowali, pokazujac im miejsce w szeregu.
Jeżeli taka mocna ekipa jaka się dostała z miasta BB i regionu do Warszawy, nic nie wskóra, to ja już nie wiem...
Cudów nie potrzeba, ale podstaw bo i o nich zapomniano albo odsuwa się projekty na margines w dłuższej perspektywie czasowej.
Po pierwsze muszą poszukać 160 milionów PLN ma rewitalizację, zawieszonej, linii 190 Bielsko-Biała - Cieszyn. Tu chodzi nie tylko o połączenie z Cieszynem, ale także o możliwość powrotu na trasę pociągu Intercity do Wisły Głębce, co rozważa PKP IC i ma w planach puszczenie tutaj Darta ( BB-Skoczów-Goleszów-Wisła ). A także do Zakopanego przez Zywiec i Suchą Beskidzką, tak więc jest o co walczyć.
PiS zakłada na inwestycje środki rzędu 1 biliona 400 milionów złotych tak więc nie widzę przeszkód aby tak ważne i praktycznie zadania drogowe i kolejowe nie zostały u nas zrealizowane.
Z tym że chodzi też oto aby peniądze do regionu spływały już z latach 2016-17 a nie że bedziemy zalewani obietnicami, ze coś tam skapnie dla nas może w 2018 albo 2020 roku.
niezarejestrowany - obywatel 2015-11-10 11:10
Proszę prześledzić, życiorys tej Pani. Jest bo nie może nikomu zagrozić, a rączkę podnosi. Brawo PO.Trzymać tak dalej, a potem narzekać.
niezarejestrowany - XXX 2015-11-10 10:31
@ZIZ

siła głosu nie patrzy na nazwisko czy opcję polityczną, takie podejście o jakim piszesz tylko umniejsza siłę głosu naszego regionu i naszych spraw.
Ja jestem za tym żeby, niezależnie od barw partyjnych, nasz region wreszcie wywalczył to co mu się należy
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic