Ponadpartyjny blok na Wiejskiej?


2015-11-10, 07:00  |  komentarzy (27)

Posłowie z bielskiego okręgu wyborczego pozytywnie wypowiadają się o koncepcji powołania zespołu parlamentarnego do spraw Podbeskidzia. Podobnego entuzjazmu jednak nie ma, gdy pytamy ich o powrót województwa bielskiego. - Ta sprawa wymaga poważnego dialogu społecznego - przekonuje lider bielskich struktur PiS.

Podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej Niezależnych.BB o powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego do spraw Podbeskidzia apelował były senator i poseł dr Janusz Okrzesik (por. nasz artykuł Chcą powrotu województwa bielskiego). Szef rady programowej stowarzyszenia sprowokował dyskusję o powrocie do koncepcji utworzenia województwa bielskiego jako konsekwencji zmian w polityce regionalnej zapowiadanych przez PiS w kampanii wyborczej.

PiS: trzeba rozmawiać

Dość sceptycznie na temat reaktywacji województwa bielskiego wypowiada się poseł Stanisław Szwed, lider lokalnych struktur PiS. - W programie partii znalazły się informacje jedynie o wyodrębnieniu Warszawy z województwa mazowieckiego oraz utworzeniu województwa środkowopomorskiego. W naszym programie nie ma mowy o województwie częstochowskim czy bielskim - podkreśla polityk, który niebawem ma zostać wiceministrem w rządzie Beaty Szydło.

Przyszły sekretarz stanu w resorcie pracy i polityki społecznej nie przekreśla jednak tego pomysłu. - Koncepcja powrotu województwa bielskiego wymaga zdecydowanie szerszego dialogu i rozmów na temat samorządności w Polsce. Nie mówię tej inicjatywnie „nie”, ale w tym momencie trudno rzeczowo odnosić się do koncepcji, gdy nie znamy jej szczegółów - dodaje poseł Szwed.

Z dużo większym entuzjazmem Stanisław Szwed mówi o pomyśle powołania na wiejskiej zespołu do spraw Podbeskidzia. - Z pewnością już na pierwszym posiedzeniu Sejmu dojdzie do rozmów w tej sprawie. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa. Z pewnością uda się połączyć siły i wspólnie walczyć o inwestycje korzystne dla naszego miasta i regionu - dodaje parlamentarzysta.

Opozycja chce współpracować

Podobnego zdania jest wybrana na drugą kadencję z list PO Małgorzata Pępek. - Bez względu na opcję polityczną powinniśmy współpracować dla dobra regionu - przekonuje posłanka z Żywiecczyzny, która twierdzi, że parlamentarzyści z Podbeskidzia nie powinni czekać na zachęty do wspólnych rozmów ze strony Janusza Okrzesika, lecz z własnej inicjatywy usiąść do stołu. - Z naszej współpracy muszą płynąć korzyści dla mieszkańców. Podbeskidzie ma silny mandat w rozpoczynającej się kadencji parlamentu - dodaje nasza rozmówczyni.

Politycy, którzy w ostatnich wyborach zdobyli mandat społeczny uważają zgodnie, że do priorytetów regionu w nowej kadencji parlamentu trzeba zaliczyć przedsięwzięcia związane z turystyką (na wzór działającej dotychczas „Beskidzkiej Piątki”) oraz rozbudową sieci komunikacyjnej (modernizacja dróg S69, S1, budowa BDI oraz rewitalizacja lokalnych połączeń kolejowych). Trzeba, by te projekty znalazły teraz realne odbicie w ustawach i programach rządowych.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: pos. Małgorzata Pępek (PO)

Artykuł wyświetlono 3240 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-18
Katowice tańsze od Bielska-Białej?
- Musimy świadomie decydować, czy chcemy za pośrednictwem spółek komunalnych wydawać pieniądze na klub sportowy, bo to wpływa na koszty wody, ścieków i śmieci - wylicza poseł, który zaprezentuje dziś mapę wydatków publicznych w mieście.
więcej
2017-10-18
Nagroda dla bielskiej fabryki czekolady
W Teatrze Polskim odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Firma Roku 2017, którego celem już po raz ósmy było wyłonienie najlepszych firm z Podbeskidzia i uhonorowanie ich statuetką mitycznego Dedala. W Bielsku-Białej wygrała fabryka czekolady.
więcej
2017-10-18
Sześć ofert na przebudowę Dębowca
Sześć ofert wpłynęło w postępowaniu przetargowym na rozbudowę ul. Dębowiec i Skarpowej w Bielsku-Białej. Oferty cenowe wahają się od 4,8 do 5,7 mln zł. To pierwszy etap rozbudowy dróg, które łączą popularne tereny rekreacyjne w mieście.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - góral 2015-11-12 17:50
Województwo beskidzko-tatrzańskie to jest to czego nam trzeba zadne Krakowy i Katowice. 2 stolice tak jak w przypadku Lubuskiego i Kujawsko-Pomorskiego i wszyscy będą zadowoleni, nikt nas już więcej nie wydoi z dutków.
Ukryty 2015-11-12 08:03
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - @xyz 2015-11-11 17:38
@xyz
Twój region, baranku.
niezarejestrowany - z Podbeskidzia 2015-11-11 17:31
Znowu jakaś żałosna inwazyjka trolli z RAŚ albo innych cieszyńskich przybłęd.Podbeskidzie JEST i zawsze będzie! A jak się nie podoba to won.
P.S. Widzę, że do trolli ślązakowskich dołączyły trolle krakusowskie. Gdzie nie popatrzysz - zdrajcy.
niezarejestrowany - Bob 2015-11-11 16:52
Jak który do szkoły nie chodził i nie wie skąd jest nazwa Podbeskidzie - wpiszcie w wyszukiwarce: Prof. Miodek: Skąd się wzięło Podbeskidzie Bielsko-Biała?
Ukryty 2015-11-11 12:50
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - Miś 2015-11-11 12:21
Świetny pomysł. Niech założą parlamentarny zespół ds. Beskidów. i niech powrócą do prac nad ustawa górską. U nas jest potrzebna.
Ukryty 2015-11-11 10:37
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - Racja 2015-11-11 10:36
Podbeskidzie to twór wymyslony przez dziennikarzy. Proponuję "dla Beskidow", wmieszać w to też trochę posłów z Małopolski, gdzie ich to dotyczy. Może sie uda wtedy powalczyć skutecznie o połączenia Żywca i Bielska z Krakowem oraz o Beskidzką Drogę Integracyjną.
niezarejestrowany - fox 2015-11-11 10:34
Jedyni aktywni z naszego regionu to właśnie Szwed i Pępek. Ich praca to jedyny gwarant tego, że coś ugramy dla nas. PS. Przestańcie już z tym "Podbeskidziem". Nie ma czegoś takiego.
niezarejestrowany - BBfan 2015-11-10 22:10
czy redakcja może dodać zakładkę fantastyka i tam publikować prozę byłego senatora i tych z niezaleznych.bb. z góry dziękuję
niezarejestrowany - xyz 2015-11-10 19:51
Co to jest kurna Podbeskidzie???
niezarejestrowany - gaga 2015-11-10 15:55
oj, koryto się komuś marzy... nowe stołki dla rodziny i znajomych królika
nie łudźcie się, oni też mają nas gdzieś
niezarejestrowany - Bob 2015-11-10 14:26
Jak nic nie zrobicie dla sprawy województwa to będzie wasza OSTATNIA KADENCJA !!!
niezarejestrowany - XYZ 2015-11-10 13:52
w obecnych uwarunkowaniach funkcjonowania województw i samorządów jedynie przejście do województwa małopolskiego powiatów bielskiego i żywieckiego daje możliwość rozwoju naszego regionu i budowania silnej pozycji Bielska-Białej. Potencjalny subregion zachodni województwa małopolskiego byłby równowagą dla podobnych opartych o Tarnów i Nowy Sącz. Jednocześnie miasta obecnej zachodniej części woj.małopolskiego zyskałyby 'lokomotywę' subregionu, której aktualnie nie ma.
niezarejestrowany - zByszKobb 2015-11-10 13:50
kruszyna114> zapomniałeś,że to był rząd AWSu, czyli teraz największych sojuszników PiSu, w tym p.Szweda...Unia była tylko małym koalicjantem, zresztą wyszła z tego Rządu, więc pomyśl trochę zanim coś nabazgrasz "głombie kapuściany"
niezarejestrowany - Bielszczanin 2015-11-10 13:30
Najwięcej do powiedzenia ma oczywiście Szwed z PIS-u, który jest głównym likwidatorem woj. Bielskiego. W 1999 roku głosował za likwidacją i wspierał Jerzego Buzka w zniszczeniu naszego województwa. Najpierw niech przeprosi Bielszczan za tamtą zdradę, a potem możemy rozmawiać o tym jak naprawić, to co wtedy Szwed zniszczył.
niezarejestrowany - kruszyna114 2015-11-10 13:17
a z czym Wy "uniony" i "POstuniony" znowu wyskakujecie? Jak był czas obrony województwa to jak trusie siedzieliście PO cichu! Pan premier Buzek to! Pan premier Buzek tamto! I wszystko zostało snlksmone.! Teraz ożywiły się ..."głomby" kapuściane
niezarejestrowany - obywatel 2015-11-10 13:01
Z Bielska-Białej, są tylko politycy PiS. PO, nie posiada parlamentarzysty z Bielska-Białej.
niezarejestrowany - Rex 2015-11-10 12:12
(modernizacja dróg S69, S1, budowa BDI oraz rewitalizacja lokalnych połączeń kolejowych)

No jak taka wiedza o inwestycjach dysponują nasi Politycy to chyba nic z tego nie będzie . S1 to budowa nowej drogi a nie modernizacja
S69 to samo Tyle że tu zostało tylko kilka kilometrów . Natomiast jeżeli chodzi o linie kolejowe to nie wymieniono najważniejszej inwestycji dla "Podbeskidzia" czyli lini 139 Czechowice Dziedzice - Zwardoń!!!! Sorry ale to tak jakby myśleć o operacji plastycznej twarzy kiedy chore jest serce płuca etc !!! Więc taka rada do polityków przygotujcie się dobrze bo nic z tego nie będzie .
niezarejestrowany - rozum 2015-11-10 12:00
Nie ma żadnych szans na powrót do woj. bielskiego z prostego powodu. Byłoby on po prostu za małe terytorialnie. Jedynie w przypadku ponownego tworzenia 49 (bądź podobnej liczby nowych województw) mogłoby dać nam szansę na "własne" województwo. Pomysł z ponadpartyjną współpracom wszystkich "naszych" parlamentarzystów wydaje się najrozsądniejszy.
niezarejestrowany - nnnb 2015-11-10 11:53
Na powrót bielskiego niestety nie ma szans. Cieszynowi się idiotycznie wydaje, że to on jest najważniejszy w okolicy, a Żywiec też ma swoje ambicje. Z drugiej strony podział na samodzielne jednostki administracyjne wcale nie musi być oparty na powierzchni terytorialnej. i trzystopniowym podziale. Bielsko i najbliższa okolica (Podbeskidzie właściwe) są dosyć ludnym obszarem - stąd łatwo sobie wyobrazić, że przy jakichś specyficznych założeniach podziału administracyjnego mogłoby zyskać samodzielność.
niezarejestrowany - 100%BB 2015-11-10 11:44
To tak naprawdę ostatnia szansa na ugranie coś w Warszawie, PO-PSL nie liczył się z wieloma regionami a naszych posłów z Podbeskidzia, zwyczajnie marginalizowali, pokazujac im miejsce w szeregu.
Jeżeli taka mocna ekipa jaka się dostała z miasta BB i regionu do Warszawy, nic nie wskóra, to ja już nie wiem...
Cudów nie potrzeba, ale podstaw bo i o nich zapomniano albo odsuwa się projekty na margines w dłuższej perspektywie czasowej.
Po pierwsze muszą poszukać 160 milionów PLN ma rewitalizację, zawieszonej, linii 190 Bielsko-Biała - Cieszyn. Tu chodzi nie tylko o połączenie z Cieszynem, ale także o możliwość powrotu na trasę pociągu Intercity do Wisły Głębce, co rozważa PKP IC i ma w planach puszczenie tutaj Darta ( BB-Skoczów-Goleszów-Wisła ). A także do Zakopanego przez Zywiec i Suchą Beskidzką, tak więc jest o co walczyć.
PiS zakłada na inwestycje środki rzędu 1 biliona 400 milionów złotych tak więc nie widzę przeszkód aby tak ważne i praktycznie zadania drogowe i kolejowe nie zostały u nas zrealizowane.
Z tym że chodzi też oto aby peniądze do regionu spływały już z latach 2016-17 a nie że bedziemy zalewani obietnicami, ze coś tam skapnie dla nas może w 2018 albo 2020 roku.
niezarejestrowany - obywatel 2015-11-10 11:10
Proszę prześledzić, życiorys tej Pani. Jest bo nie może nikomu zagrozić, a rączkę podnosi. Brawo PO.Trzymać tak dalej, a potem narzekać.
niezarejestrowany - XXX 2015-11-10 10:31
@ZIZ

siła głosu nie patrzy na nazwisko czy opcję polityczną, takie podejście o jakim piszesz tylko umniejsza siłę głosu naszego regionu i naszych spraw.
Ja jestem za tym żeby, niezależnie od barw partyjnych, nasz region wreszcie wywalczył to co mu się należy
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic