Zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia lub rozwijania działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę można sfinansować z udziałem środków własnych i obcych. Zewnętrznym źródłem finansowania może być leasing, który jest bardzo korzystną formą pokrycia kosztów zakupu m.in. samochodów czy maszyn i urządzeń na potrzeby działalności.

Czym jest leasing?

Leasing jest formą finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach i niekiedy także u klientów prywatnych (leasing konsumencki). Stanowi wygodną alternatywę dla kredytu bankowego.

Umowę leasingową podpisuje leasingodawca (np. Raiffeisen Leasing) - finansujący oraz leasingobiorca - korzystający z przedmiotu leasingu na zasadach określonych w umowie. Przy zawieraniu aktu prawnego leasingu leasingodawca zobowiązuje się oddać do używania pewną rzecz na określony czas w zamian za opłacane przez leasingobiorcę raty leasingowe.

Są dwa główne rodzaje leasingu:

  • operacyjny,
  • finansowy.

W ramach leasingu operacyjnego przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy i to on ma prawo dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych. Prawem leasingobiorcy pozostaje wpisywanie całej raty leasingowej - w części kapitałowej i odsetkowej - wraz  z czynszem inicjalnym do kosztów uzyskania przychodów. Jest to zaleta leasingu operacyjnego, ponieważ pozwala on na odniesienie realnych korzyści podatkowych. Odpisy w kosztach zmniejszają równocześnie podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W leasingu finansowym tylko część odsetkowa raty może zostać zaliczona do kosztów podatkowych przedsiębiorcy, ale to on klasyfikuje przedmiot leasingu do swoich środków trwałych, przez co może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Prostsze procedury korzystania z leasingu

Przy innych zewnętrznych źródłach finansowania zakupu środków trwałych w działalności gospodarczej przedsiębiorca musi spełnić liczne kryteria formalne. Na przykład przy kredycie bankowym należy przejść przez skomplikowaną i często czasochłonną procedurę przyznania kredytu obejmującą m.in. ocenę zdolności kredytowej, pozytywną opinię o naszej historii kredytowej, a także złożenie wielu dokumentów.  

Leasing można otrzymać w krótszym czasie, przy złożeniu dokumentów rejestrowych i posiadaniu zdolności kredytowej do regulowania rat leasingowych. Jest on bezpieczną i szybką metodą finansowania inwestycji, dostępną także dla młodych, początkujących przedsiębiorców i mikrofirm. Można skorzystać z niego w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej, nawet od pierwszego dnia po rejestracji w CEIDG.

Artykuł sponsorowany