Spotkał cię nieplanowany wydatek, planujesz mały remont albo po prostu chcesz spożytkować pieniądze na własne przyjemności. W efekcie zaciągasz jedną niedużą pożyczkę, którą zamierzasz szybko spłacić. Nie widzisz w tym żadnego problemu, ponieważ wychodzisz z założenia, że mała pożyczka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Czy naprawdę?

W zaciąganiu pożyczek nie ma nic złego. W końcu z myślą o szybkiej pomocy finansowej powstają kolejne firmy pozabankowe i kolejne serwisy internetowe. Pozwalają uzyskać gotówkę, gdy pieniądze potrzebne są "na już". Należy jednak zachować rozsądek, ponieważ jedna niewielka pożyczka może okazać się dopiero początkiem...

Z małej pożyczki - duży problem

"Mała pożyczka na pewno nie wpędzi mnie w poważne kłopoty finansowe" - to zdanie powtarzało wiele osób, które obecnie nie mogą wyjść ze spirali zadłużenia. Wszystko zaczynało się całkiem niewinnie. Wszystko zaczynało się od małej pożyczki...

Łatwy dostęp do szybkiej gotówki pozwalającej na realizowanie potrzeb związanych z dobrami luksusowymi cały czas kusi. Coraz więcej osób zaciąga więc pożyczki jedna po drugiej, nie czekając na spłatę poprzedniego zadłużenia. W efekcie wysokość całkowitej kwoty do zapłaty rośnie, bardzo często przekraczając możliwości domowego budżetu. To już krok do tego, by wpaść w pułapkę finansową, by zacząć nakręcać spiralę zadłużenia.

Badania przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga wskazują, że osoby posiadające w tej chwili kredyt/pożyczkę przygotowują się do złożenia kolejnego wniosku kredytowego/pożyczkowego. Aż 65 proc. osób planujących zaciągnięcie pożyczki równocześnie spłaca inne zobowiązania finansowe. Warto pamiętać, że popularne chwilówki charakteryzują się wysokim oprocentowaniem oraz równie wysoką prowizją. RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) może wynieść nawet 1600 proc. W efekcie do pożyczonej kwoty należy dodać nawet kilkaset złotych.

Tymczasem nie wszyscy liczą się z takimi kosztami. Nie mając świadomości, jak dużo może kosztować pożyczka, zaciągają kolejną i kolejną aż w końcu nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań na czas.

Nie bądź naiwny

Mała pożyczka może urosnąć do rangi ogromnego problemu. Można się jednak przed tym ochronić. W jaki sposób?

Po pierwsze, musisz przeanalizować swoje potrzeby. Zastanów się, czy faktycznie zakup nowego telewizora jest sprawą niecierpiącą zwłoki. Pomyśl, czy zagraniczny wyjazd w szczycie letniego sezonu to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Jeżeli realizacja któregoś z planów nie jest sprawą pilną, warto przesunąć ją w czasie. Szczególnie, jeśli sytuacja finansowa nie do końca pozwala. Bardzo możliwe, że pożyczka okazałaby się dodatkowym obciążeniem, zwiększającym ryzyko spirali zadłużenia.

Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Pominięcie tej kwestii i podpisanie umowy bez zapoznania się z treścią może skończyć się poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego koniecznie należy poznać warunki zaciągania zobowiązań finansowych w serwisach pożyczkowych. Np. w ekredycik.pl znajdziemy jasne i przejrzyste warunki umowy, a zawarte tam informacje odnoszą się do całkowitych kosztów spłaty zobowiązania. Bagatelizowanie umowy oraz warunków pożyczki może być kolejnym krokiem, który zwiększa ryzyko spirali zadłużenia. Warto więc starannie przemyśleć każdą decyzję, by widmo pułapki pożyczkowej jak najbardziej oddalić od siebie.

Artykuł sponsorowany