Zdjęcia do filmu wojennego „Oblitus: Rise of the Forgotten” rozpoczną się tuż po świętach wielkanocnych w Bielsku-Białej. W projekt zaangażowanych jest ok. 100 osób. Prawie cała ekipa techniczna to bielszczanie i firmy z Bielska-Białej. - Pomysł na stworzenie filmu wziął się z chęci nakręcenia widowiskowej krótkometrażówki, która opowiadać będzie wartą zapamiętania historię - mówi młody reżyser i zapowiada walkę o najwyższe laury w przemyśle filmowym.

Film opowiada o walkach w dolinie rzeki Rur nieopodal miasta Jülich, które na początku grudnia 1944 toczyła 29. Dywizja Piechoty Stanów Zjednoczonych. Fabuła akcentuje wkład obywateli USA o polskich korzeniach w amerykańską machinę wojenną. - Nie wyodrębniamy głównego bohatera, ponieważ bohaterami byli wszyscy, którzy musieli przejść przez piekło II wojny światowej - wprowadza reżyser Adam Aljović, mieszkaniec Bielska-Białej, absolwent II LO. im. Adama Asnyka.

Bielskie grupy rekonstrukcyjne

Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu w Bielsku-Białej. W projekt zaangażowanych jest ok. 100 osób. Prawie cała ekipa techniczna to bielszczanie i firmy z Bielska-Białej. W filmie wystąpią dwie bielskie grupy rekonstrukcyjne: Reenacting Zone South oraz GRH 78 Sturmdivision. Członkowie tych grup będą grać role obu stron konfliktu. Kluczowe zdjęcia do filmu zostaną zrealizowane w Wyrach oraz Gostyniu, ale postprodukcja materiału filmowego odbywać się będzie w Bielsku-Białej, w domowym studiu reżysera.

Muzykę tworzą dwaj mieszkańcy Komorowic: Karl K. Koch oraz Piotr Stopka. Za nagrania odpowiedzialne jest studio muzyczne Rock 'N Roll Addiction, a za postprodukcję dźwięku inne studio muzyczne z Bielska-Białej - 3/4 Underground Studio. Efekty pirotechniczne zrealizuje znana bielska firma. W sprawie jej udziału w projekcie trwają jeszcze negocjacje. Autorem scenariusza jest Piotr Jurek. Z naszego miasta pochodzi też obsługa techniczna.

 - Film skierowany jest do osób zainteresowanych historią, chcących dowiedzieć się czegoś nowego na temat II wojny światowej czy też pragnących obejrzeć efektowne, pełne akcji widowisko oparte na prawdziwych wydarzeniach. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie - zapewnia Adam Aljović

Zbiórka dodatkowych funduszy

Twórcy filmu chcą swoim dziełem zainteresować nie tylko w widzów w Polsce. Obraz będzie pokazywany na zagranicznych festiwalach filmowych oraz zostanie zgłoszony do festiwali kwalifikacyjnych do przyszłorocznych Oscarów w kategorii „Krótkometrażowy film aktorski”. - Mamy duże ambicje, ale uważam, że posiadamy adekwatne możliwości do tego, by bez kompleksów pokazywać się na świecie - przekonuje reżyser.

Wcześniej Adam Aljović współpracował ze śląskimi grupami rekonstrukcyjnymi m.in. na planie amatorskiego filmu fabularnego „The War is not Lost”. Najnowszy film - „Oblitus: Rise of the Forgotten” będzie produkcją profesjonalną dzięki zaangażowaniu wielu osób związanych z przemysłem filmowym. Premiera przewidziana jest na sierpień 2016 roku.

Na początku lutego wystartuje kampania crowdfundingowa na portalu polakpotrafi.pl, której celem jest zbiórka dodatkowych funduszy na produkcję. Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym filmu. Będziemy na bieżąco informować Czytelników o postępach w pracy na planie. Osoby zainteresowane projektem mogą śledzić poczynania ekipy także na oficjalnej stronie filmu w Facebooku.

Robert Kowal

„Oblitus: Rise of the Forgotten”
Reżyseria: Adam Aljović
Scenariusz: Piotr Jurek
Obsada: Piotr Jurek, Maciej Jagosz, Damian Tomaszewski, Mariusz Kumala, Mirosław Jagosz, Marcin Kukla, Piotr Nocoń, Konrad Bojdoł.