Trzeba rozszerzyć możliwości dofinansowania do studiów dla osób kształcących się w uczelniach niepublicznych - to jeden z wniosków spotkania w Bielsku-Białej, w którym udział wzięli przedstawiciele kilkunastu prywatnych uczelni z całego kraju oraz parlamentarzyści. 

„Szanse i wyzwania polskich uczelni niepublicznych” to temat konferencji, która w miniony piątek odbyła się w bielskiej Wyższej Szkole Administracji. Inicjatorami spotkania byli prorektor WSA ks. dr hab. Marek Uglorz oraz kanclerz tej uczelni Beata Branc-Gorgosz.

 - Pogłębiający się niż demograficzny oraz zmiany w szkolnictwie wyższym powodują, że coraz więcej uczelni ma trudności z funkcjonowaniem. Najczęściej problemy to dotykają uczelni prywatnych, zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach. Często szkoły te jednak wcale nie odbiegają poziomem kształcenia od renomowanych uczelni z dużych ośrodków - przekonywała kanclerz WSA.

Podczas obrad zastanawiano się tym, w jaki sposób można takim uczelniom pomóc. Zwracano m.in. uwagę na potrzebę rozszerzenia możliwości dofinansowania do studiów dla studentów kształcących się w uczelniach niepublicznych. Uznano, iż prywatne szkoły wyższe powinny wspólnie działać w celu zwiększenia możliwości pozyskiwania środków finansowych na studia  przez uczących się w prywatnych uczelniach.

Sporo tematu poświęcono także wsparciu uczelni niepublicznych w zakresie pozyskiwania studentów z zagranicy. Wobec niżu demograficznego w Polsce uczelnie kierują bowiem swoje oferty także dla studentów spoza Polski, np. Ukrainy. Działania takie bardzo często trafiają jednak na wiele problemów, których uczelnie nie mogą rozwiązać same. Stąd pomysł na wspólne działania także w tym zakresie.

bb