W Bielsku-Białej rozpoczął się wczoraj Lotos Jazz Festival 18. Bielska Zadymka Jazzowa. Najpierw w sali ZPSM poznaliśmy laureata konkursu festiwalowego, a następnie w Klimacie - nową, światową gwiazdę jazzu. Panowie, czapki z głów przed Chiną Moses!

Zadymkowe koncerty w klubie Klimat zainaugurowało trio Phronesis z Londynu, w którym występują duński kontrabasista Jasper Hoiby, brytyjski pianista Ivo Neame i szwedzki perkusista Anton Eger. Ich koncertowa płyta „Life to Everything” nagrana podczas London Jazz Festival 2013 zajęła drugie miejsce w rankingu krytyków brytyjskiego magazynu „Jazzwise”, który nazwał ich jednym z najbardziej ekscytujących zespołów na naszej planecie. Po koncercie artyści w kuluarach rozmawiali z fanami i podpisywali swoje płyty.

Najbardziej ekscytującą częścią wczorajszego koncertu było jednak spotkanie z amerykańską wokalistką Chiną Moses, która zaprezentowała się na Zadymce jako nowa, światowa gwiazda jazzu. China zadziwia skalą głosu, świetnie porusza się na estradzie, jest dowcipna, prowadzi żywy dialog z publicznością. Jej muzyka jest nowoczesną syntezą bluesa, rhytm’n bluesa, jazzu i soul. Wokalistce towarzyszył zespół wybornych instrumentalistów z brawurowym saksofonistą na czele.

Wcześniej w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbył się finał konkursu Lotos Jazz Festival 18. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jury wysłuchało trzy zespoły, przyznając główną nagrodę Global Schwung Quintet. Laureat będzie mógł nagrać płytę w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy, a dziś swym występem otworzy Galę Polskiego Jazzu w Teatrze Polskim. Więcej informacji o festiwalu znajdziesz na www.zadymka.pl.

Foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć