Wczoraj wieczorem policjanci i strażnicy miejscy zostali poinformowani o agresywnym psie, który atakował przechodniów i rowerzystów. Z relacji świadków wynikało, że pogryzł 38-letnią kobietę. Właścicielowi psa za niezachowanie ostrożności grozi kara roku więzienia.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 19.30 przy ul. Do Zapory w Zabrzegu. Pogryziona przez psa kobieta doznała ran przedramienia i nogi. Świadkowie pomogli ofierze, a jednocześnie ostrzegali innych mieszkańców przed agresywnym zwierzęciem. Strażnicy miejscy widzieli, jak pies wbiegł na posesję, z której wcześniej uciekł i zablokowali radiowozem bramę wjazdową, a tym samym uniemożliwili jego ponową ucieczkę.

Po chwili na miejscu pojawił się właściciel owczarka kaukaskiego. Mężczyzna nie potrafił odpowiedzieć na pytanie policjantów, w jaki sposób zwierzę wydostało się z zabezpieczonego kojca. Przedstawił aktualną książeczkę szczepień psa. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii. Owczarek został przewieziony na obserwację do kliniki weterynarii. Jego właścicielowi za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i doprowadzenie do obrażeń pokrzywdzonej grozi kara do roku więzienia.

Do sytuacji konfliktowych związanych z trzymaniem psów dochodzi też często w Bielsku-Białej. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2012 roku, osoby utrzymujące psy są zobowiązane do zachowania środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Właściciele psów, którzy nie wykonują obowiązków określonych w uchwale podlegają karze grzywny do 500 zł. Natomiast osoby nie zachowujące środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia mogą zostać ukarane grzywną do 250 zł.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2003 roku zawiera wykaz ras psów uznawanych za agresywne. Są to: amerykański pit bull terier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

bb