Na tegoroczny długi weekend majowy przygotowano w Bielsku-Białej wiele wydarzeń o charakterze patriotyczno-artystyczno-towarzyskim. Zgodnie z prognozami synoptyków, pogoda będzie raczej sprzyjała wypoczynkowi w plenerze. Oto PROGRAM wydarzeń.

Niedziela, 1 maja

O godz. 9.30 delegacja SLD, OPZZ, FMS i Inicjatywy Polska złoży kwiaty na ul. Grażyńskiego pod tablicą upamiętniającą zakończony sukcesem strajk bielskich i bialskich robotników w lipcu 1936.

Na terenach zielonych wokół plebani kościoła św. Stanisława odbędzie się Starobielska Majówka (początek godz. 15.00). Będą występy artystyczne dzieci z Domu Kultury, pokazy zumby, karate oraz występ kapeli góralskiej „Mała Jetelinka” z Jaworzynki. Ze specjalnym pokazem symulacji akcji gaśniczej wystąpią druhowie z OSP oraz załoga specjalistycznej karetki pogotowia ratunkowego. W menu nie zabraknie klasycznych potraw grillowych oraz tradycyjnego starobielskiego smalcu, lokalnej grochówki oraz słodkich wypieków. Całość imprezy zakończy pokaz sztucznych ogni.

Poniedziałek, 2 maja

Na terenach obok hali Pod Dębowcem (początek o godz. 18.00) odbędzie się koncert laureata tegorocznych Fryderyków - Zbigniewa Wodeckiego. Doświadczony artysta wraz z młodszymi kolegami otrzymali Nagrody Akademii Fonograficznej w najważniejszych kategoriach: album roku pop oraz utwór roku. W programie wokalistę wspiera  9-osobowy zespół Mitch&Mitch. W pierwszej części koncertu usłyszymy grającego na gitarze i śpiewającego bluesa bielszczanina Damiana Lubera. Wstęp wolny.

Niezależni.BB zachęcają do obchodów Święta Flagi w Beskidach. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich do wędrowania po górach z biało-czerwoną flagą. Finałem tych wypraw będzie spotkanie w najwyższym miejscu Bielska-Białej - przy wieży widokowej na Szyndzielni, gdzie o godz. 14.30 uczestnicy obchodów wspólnie zatkną narodową flagę. Niezależni.BB zachęcają wszystkich do eksponowania flagi na górskich szczytach oraz przesyłania zdjęć dokumentujących ten wyczyn na adres mailowy: [email protected].

W dniach 2-3 maja odbędzie się XII Rajd „Bartka”. Uczestnicy rajdu spotkają się 2 maja w bielskiej Wapienicy, skąd ruszą na Błatnią. Następnie przejdą do Brennej, gdzie czekać będą autokary, które dowiozą ich do Wisły. W godzinach wieczornych zaplanowano spotkanie z członkami grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski. 3 maja odbędzie się wspólny uroczysty przemarsz przez centrum Wisły. Celem marszu górskiego i zlotu patriotycznego jest uczczenie 70. rocznicy zajęcia Wisły przez oddziały kpt. Henryka Flame „Bartka” oraz wszystkich żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego na Śląsku Cieszyńskim.

Wtorek, 3 maja

O godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów przy pomniku Konfederatów Barskich. Następnie zgromadzeni przejdą ulicami Ks. Stojałowskiego, Wzgórze, Rynek, Cieszyńską do katedry św. Mikołaja, gdzie o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza za ojczyznę. O godz. 18.00 w BCK odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Festiwalowej oraz tenora Andrzeja Lamperta.

Atrakcją bielskiej majówki ma być festyn rodzinny na Błoniach (w godz. 13.00-19.00). W programie m.in. pokaz sprzętu wojskowego, prezentacja grup rekonstrukcji historycznych, koncert piosenki patriotycznej i harcerskiej oraz grochówka. Wstęp wolny.

Spotkanie sympatyków KOD na placu Chrobrego z okazji urodzin konstytucji 3 Maja (początek godz. 12.00). Organizatorzy proszą uczestników, aby nie przynosili flag i transparentów. Planowany czas trwania wydarzenia - około 3 godz. KOD chce spotkać się z mieszkańcami Bielska-Białej i okolic, aby w luźniejszej atmosferze wspólnie świętować dzień ważny dla wszystkich Polek i Polaków. Spotkanie obfitować ma w liczne atrakcje i niespodzianki.

bb