To kolejna inicjatywa dla ratowania zabytkowego cmentarza ewangelickiego. W maju przed bielską publicznością wystąpi Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from Yesterday”. Po zakończeniu koncertu odbędzie się zwiedzanie nekropolii przy świetle pochodni.

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii "Great American Songbook". Ten pierwszy jest znakomitym wokalistą, a drugi autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a oraz Stevie Wondera.

Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika, odebrał trzy Fryderyki. Krzysztof Herdzin z kolei jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem”, a trzy „platyną”. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku.

Koncert „Songs from Yesterday” odbędzie się 22 maja o godz. 18.00 w kościele ewangelickim na placu Lutra. Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na renowację zabytkowej nekropolii przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych dla Bielska ludzi, jak Theodor Sixt, założyciele fabryki „Befaszczot” bracia Sennewaldt, założyciel Befamy czy fundator szpitala przy ul. Wyspiańskiego i Teatru Polskiego Gustav Josephy Senior.

Aktualnie cmentarz jest mocno zaniedbany. Grupa wolontariuszy pragnie stworzyć park pamięci, który będzie służył nie tylko jako zaciszne miejsce zadumy w centrum miasta, ale także jako ważny punkt na ścieżce edukacyjnej, przybliżający historię Bielska. Prace renowacyjne wymagają jednak, poza ciężką pracą fizyczną i poświęconym czasem, środków finansowych. Dlatego wolontariusze zdecydowali się zorganizować koncert, aby każdy mógł wspomóc szlachetny projekt - zobacz TUTAJ.

Bilety w cenie 35 zł (45 zł w dniu koncertu) dostępne będą w maju w budynku parafii ewangelickiej w Bielsku oraz pod numerem telefonu 784-647-021. W przypadku dobrej pogody po koncercie odbędzie się zwiedzanie cmentarza przy świetle pochodni - z przewodnikiem. Nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Więcej informacji o koncercie w kościele ewangelickim znajdziesz TUTAJ.

bb