Ratujmy stary cmentarz ewangelicki


2016-05-14, 08:10  |  komentarzy (24)

To kolejna inicjatywa dla ratowania zabytkowego cmentarza ewangelickiego. W maju przed bielską publicznością wystąpi Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from Yesterday”. Po zakończeniu koncertu odbędzie się zwiedzanie nekropolii przy świetle pochodni.

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii "Great American Songbook". Ten pierwszy jest znakomitym wokalistą, a drugi autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a oraz Stevie Wondera.

Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika, odebrał trzy Fryderyki. Krzysztof Herdzin z kolei jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem”, a trzy „platyną”. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku.

Koncert „Songs from Yesterday” odbędzie się 22 maja o godz. 18.00 w kościele ewangelickim na placu Lutra. Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na renowację zabytkowej nekropolii przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych dla Bielska ludzi, jak Theodor Sixt, założyciele fabryki „Befaszczot” bracia Sennewaldt, założyciel Befamy czy fundator szpitala przy ul. Wyspiańskiego i Teatru Polskiego Gustav Josephy Senior.

Aktualnie cmentarz jest mocno zaniedbany. Grupa wolontariuszy pragnie stworzyć park pamięci, który będzie służył nie tylko jako zaciszne miejsce zadumy w centrum miasta, ale także jako ważny punkt na ścieżce edukacyjnej, przybliżający historię Bielska. Prace renowacyjne wymagają jednak, poza ciężką pracą fizyczną i poświęconym czasem, środków finansowych. Dlatego wolontariusze zdecydowali się zorganizować koncert, aby każdy mógł wspomóc szlachetny projekt - zobacz TUTAJ.

Bilety w cenie 35 zł (45 zł w dniu koncertu) dostępne będą w maju w budynku parafii ewangelickiej w Bielsku oraz pod numerem telefonu 784-647-021. W przypadku dobrej pogody po koncercie odbędzie się zwiedzanie cmentarza przy świetle pochodni - z przewodnikiem. Nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Więcej informacji o koncercie w kościele ewangelickim znajdziesz TUTAJ.

bb

Artykuł wyświetlono 8602 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-18
Elitarne warsztaty dla uczniów w „Piątce”
Stowarzyszenie V LO w Bielsku-Białej organizuje dwudniowe warsztaty matematyczno-fizyczno-informatyczne dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum oraz siódmych szkoły podstawowej. W zajęciach może wziąć udział 45 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
więcej
2017-10-18
Katowice tańsze od Bielska-Białej?
- Musimy świadomie decydować, czy chcemy za pośrednictwem spółek komunalnych wydawać pieniądze na klub sportowy, bo to wpływa na koszty wody, ścieków i śmieci - wylicza poseł, który zaprezentuje dziś mapę wydatków publicznych w mieście.
więcej
2017-10-18
Nagroda dla bielskiej fabryki czekolady
W Teatrze Polskim odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Firma Roku 2017, którego celem już po raz ósmy było wyłonienie najlepszych firm z Podbeskidzia i uhonorowanie ich statuetką mitycznego Dedala. W Bielsku-Białej wygrała fabryka czekolady.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Jan 2016-05-19 14:10
Zalęgło się w Bielsku tego robactwa to fakt.
niezarejestrowany - gosh 2016-05-16 05:39
Czytajac niektore komentarze az wstyd sie przyznac ze pochodze z Bielska ,moze zaaiast stale sie trzmac odleglej przeszlosci nalezalo by ist do przodu a nie ujadac i chowac tylek za anonimowoscia ,za PRLu wszyscy chcieli na zachod a teraz znowu niedobrze i pluje sie na zachod moze wreszcie sie zdecydujcie gdzie lepiej nalewo czy na prawo .
niezarejestrowany - XtB 2016-05-15 19:58
@"patrioto"

'barachła' ? przyswoiłeś język wschodnich dzikich plemion ? żyjesz marna ślązaczyno w rewizjonistycznej ułudzie, żyj dalej, różnego rodzaju robactwo, w tym Ty, to w końcu część egzystencji
niezarejestrowany - patriota 2016-05-15 00:17
XtB masz racje, że najlepiej byłoby już zakończyć jakikolwiek kontakt z tym krajem. Oczywiście wszyscy przyjezdni wraz z potomstwem mieliby wybór powrót do domu, albo ciężkie roboty — inaczej nie pozbędziemy się stąd złodziei i całego barachła, które przez ostatnie 96 lat się tu przywlekło.
niezarejestrowany - XtB 2016-05-14 23:04
@patrioto
marna ślązakowszczyno, do 'macierzy' możesz z naszej polskiej ziemi już wracać
niezarejestrowany - Syjon 2016-05-14 19:44
Wybaczcie czemu tak ziejecie i plujecie nienawiścią do Ewangelików cytuje karpathian_forest " Ewangelicy są grupą na wymarciu. Tamtejsze koscioły sa puste. Średnia wieku uczestników nabożeństw 65-70 lat, frekwencja na poziomie 5-10% wyznawców. Smutna prawda, dziś zbieramy na cmentarz i liczymy na pieniądze wyznawców KK, jutro zbieramy na utrzymanie zabytkowych kościołów. Trochę dziwne bo parafie z BB nie są parafiami diasporycznymi - obok mamy historyczny SCI gdzie podobno 30% to wyznawcy KEA. Aż tak jest z wami źle luteranie? KK nie jest idealny ale jakoś każdy kościół i cmentarz są przyzwoicie utrzymane... no i frekwencja na poziomie ok 40%.... " sorki chłopie głupiś jak but lepiej sobie wygoogluj o ewangelikach a później pisz
Nie torpedujcie świetnego pomysłu odbudowy Syjonu leży tam wiele osób które przysłużyły się do rozwinięcia naszego miasta .
niezarejestrowany - patriota 2016-05-14 16:51
Nie do końca rozumiem sensowność tej debaty.
Każdy człowiek ma prawo posiadać własne poglądy, lubić polaczków lub nie. Nie widzę tu podstaw do szanowania jego pamięci lub nie. Pamiętajmy że polskość Bielska krótkim epizodem w historii miasta i wiem że wszyscy mamy ogromną nadzieję na jego rychłe zakończenie i powrót tych ziem do macierzy.
niezarejestrowany - bielski syjon 2016-05-07 09:09
A propos "wybiórczej " historii ...

Polscy narodowcy zarzucali Haasemu niemiecki nacjonalizm i germanizację Ślązaków. Zarzuty te skomentowała redakcja „Nowego Czasu”, kilkanaście lat po śmierci swego założyciela: Doktorowi Haasemu był nacjonalizm zupełnie obcym. Do tego był zanadto żarliwym staroliberałem austriackim, który znał i nade wszystko stawiał austriackość. Młodsi teologowie narodowo-niemieccy uskarżali się nieraz nawet na nieprzychylność Haasego. Tendencji germanizacyjnych nie można mu więc na żaden wypadek zarzucić. Nacjonalistów polskich, ale też nie kochał. Dlaczego zyskał ten człowiek taką popularność u ludu naszego na Śląsku? Zapewne […] dlatego, że duch jego był niby spokrewniony z duchem ludu ewangelicko-śląskiego musi to każdemu dać dużo do myślenia, że wystąpienie w r. 1905 skoczowskiego kierownika szkolnego p. Józefa Kożdonia z hasłami ślązakowskimi, które zaczął głosić przez założony przez siebie tygodnik „Ślązak”, tak szybko zyskały rozgłos i wzięcie u ludu śląskiego.
niezarejestrowany - bielski syjon 2016-05-07 08:54
Ewangelicy ,jak pokazuje życie okazują się większymi Polakami niż ci ,którzy uważają ,ze nimi są . Ten twój tekst od początku do końca jest plugawy i faszystowski i już za samo to powinieneś zostać ukarany . Przez takich jak ty pseudo Polaków jest taka dzisiaj sytuacja w Polsce jaka jest .Macie tylko niewyparzone gęby i wybiórczą wiedzę historyczną . Kiedy to miasto zakładano ci Polacy ,o których tyle piszesz ,jako "biednych ofiarach " hasali po okolicznych lasach i czekali na cud żeby lepiej żyć.
niezarejestrowany - karpathian_forest 2016-05-05 19:54
Bielski Syjon wypuścił wielu polakożerców z T. Haase na czele. O tym człowieku można wiele poczytać w książkach bielskich historyków. Antypolskie działanie pastora mogłoby zapełnić wielostronicową litanię.
Przestańmy wreszcie traktować "lutrów" jak święte krowy i jako wspaniały koloryt bielskiej rzeczywistości tej z przeszłości i teraźniejszej. Skończmy z głupia poprawnością polityczna i prócz zasług ewangelików mówmy prawdę o antypolskiej działalności. Jesli to pominiemy to czym różnimy się od propagandzistów PRLu? Niczym...

Ewangelicy są grupą na wymarciu. Tamtejsze koscioły sa puste. Średnia wieku uczestników nabożeństw 65-70 lat, frekwencja na poziomie 5-10% wyznawców. Smutna prawda, dziś zbieramy na cmentarz i liczymy na pieniądze wyznawców KK, jutro zbieramy na utrzymanie zabytkowych kościołów. Trochę dziwne bo parafie z BB nie są parafiami diasporycznymi - obok mamy historyczny SCI gdzie podobno 30% to wyznawcy KEA. Aż tak jest z wami źle luteranie? KK nie jest idealny ale jakoś każdy kościół i cmentarz są przyzwoicie utrzymane... no i frekwencja na poziomie ok 40%....
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-05 06:56
@Ehh
Nie zajmuj sięswoimi konfabulacjami i kreowaniem pseudohistorii na potrzeby doraźne
niezarejestrowany - Ehh 2016-05-05 00:01
Mieszczanin, może zajmiesz się czymś konkretnym poza zrywaniem plakatów i negowaniem pozytywnych akcji?
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-04 23:21
@andy
o czym Ty piszesz ? Oczywiście piszę o nowym. Nowy dworzec w Bielsku wybudował Korn, stary jest kawałek dalej w kierunku byłej ulicy Kolejowej, jeżeli coś Ci to mówi.
Z czym masz problem ? bo dalej nie mam od Ciebie odpowiedzi kiedy to po wybudowaniu 'Bielitz Hauptbahnhof' nazwano go 'Bielsko-Biała' i wywołało to protesty ?
niezarejestrowany - andy 2016-05-04 22:59
oj "mieszczanin", chyba pisałem że NOWY, a może według Ciebie to stary też Korn budował? kończę , wstydu oszczędzę, bo jak mówisz gdzieś Ci dzwoni, ale nic nie kumasz
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-04 22:19
@Lokalny ??? a do tego "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" ha ha ha, szukaj dalej ...
@andy, o czym Ty kolego piszesz, bo się pogubiłem. Dokształć się z historii, w tym Josphy'ego a dowiesz się dlaczego nazwano go 'Polakożercą'
I kiedy to po wybudowaniu przez Korna nowego dworca nazwano go "Bielsko-Biała" i jakież to były protesty ?, bo dworzec w Białej był gdzie indziej z tego co pamiętam.

Oj biedne 'Janusze', coś Wam świta ale bredzicie na całego.
niezarejestrowany - Lokalny 2016-05-04 18:11
Kolego "mieszczanin", nie lepiej się po prostu podpisać "Stowarzyszenie Beskidzki Dom", czy raczej "Stowarzyszenie Kontynuujemy Komunistyczną Akcję Odniemczania Miasta"?
niezarejestrowany - andy 2016-05-04 16:50
kolego mieszczanin o ile masz rację że szpital powstał za burmistrza Hoffmanna i z dużym wsparciem Josephyego-syna, to nie za bardzo orientujesz się w historii miasta, ówczesna klasa mieszczańska broniła po prostu swojego majątku i dlatego nie chciała wpuścić robotników do miasta, czym się to kończy to mieli przykłady np. z Łodzi lub Manchesteru do którego zresztą Bielsko przyrównywano. To późniejsza propaganda polska zrobiła z nich "żerców", chociaż tak samo traktowali robotników czeskich bądź niemieckich, a żeby daleko nie szukać to proszę pokaż który współczesny pracodawca funduje szpital, teatr, lub inny obiekt użyteczności publicznej, nie mam tu na myśli oczywiście Owsiaka. A co do nazwy dworca to również po wybudowaniu nowego dworca i nazwaniu go Bielsko-Biała również były protesty, tak więc punkt widzenia .......
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-04 10:26
Szanowna Redakcjo, proszę poprawić błąd w przekazie artykułu. To nie Gustaw Josephy senior był " fundatorem szpitala przy ul. Wyspiańskiego i Teatru Polskiego", ale jego syn znany z antypolskiej działalności, wspierający niemieckie organizacje nacjonalistyczne.
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-04 10:08
zabawnym jest to, że na podstawie szczątkowych informacji 'prawdziwi' bielszczanie klasyfikują od razu innych jako werbusów, chadziaji etc.
Otóż jesteś w błędzie 'bielszczaninie'. Moja rodzina jest związana z tym miastem i tą ziemią od pokoleń a 'głodne kawałki' o werbusach zachowaj sobie na inną okazję, bo wśród 'ojców miasta' było wielu werbusów tamtych czasów, że wspomnę małopolskiego Żyda, któremu zawdzięczamy jeden z kwartałów miasta, czy Karla Schwabego lub Jakuba Gulschera i innych.

Śmieszni jesteście, jeżeli myślicie, że sztuczkami o 'zasłużonych' będziecie przywracać rewizjonistyczną wersję historii. A historię lewobrzeżnej części Bielska chyba słabo znacie, jeżeli myślicie, że opcja polska w naszym mieście to wyłącznie potomkowie werbusów i chadziajów.
niezarejestrowany - bielszczanin 2016-05-04 09:01
Do Mieszczanina. To zabawne ,że na temat ludzi ,którzy wybudowali i stworzyli miasto wypowiada się człowiek ,który jest albo potomkiem tych ze wschodu co "zalali" miasto po wojnie ,albo potomkiem werbusów z lat 70 XX w. ,którzy jak fala tsunami pochłonęły BB . Bo o historii miasta masz szczątkowe i wybiórcze wiadomości. "Polakożerca " ? Gdyby nie tacy ,jak Josephy i jemu podobni nie było by miasta i jego przemysłu. A ty Mieszczaninie znasz w ogóle historię Polski ? ,bo ja czytając twoje wpisy odnoszę wrażenie ,ze jesteś Polakiem na dzisiejszą pisowską modłę.
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-04 08:16
To Josephy syn stworzył wielki majątek i pozostawił wiele śladów w Bielsku, w tym teatr budowany na 'odwieczną chwałę kultury niemieckiej', więc nie gloryfikuj jego ojca.

A może warto się zastanowić w jakiej atmosferze stworzonej przez ojca wyrastał jego syn, sławetny bielski 'Polakożerca', niejedyny w gronie sławnych ewangelickich 'ojców miasta', jak ich się w rewizjonistycznych środowiskach chętnie tytułuje.

Czytam 'między wierszami', kolego Bielszczaninie, w tym działania młodego pokolenia kilku bielskich 'historyków', zwolenników RAŚ, z których jeden jest związany z tą cmentarzową akcją.
niezarejestrowany - Bielszczanin 2016-05-03 23:28
Na cmentarzu spoczywa Mieszczaninie Gustav Josephy Starszy. Ty mówisz o Młodszym. To taka mała subtelna różnica. Niemniej jednak od Starszego rozpoczęła się historia Befamy i wielki majątek, który przysłużył się miastu. Czytamy uważnie kolego ;)
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-03 23:00
"Gustaw Josephy, który końcem poprzedniego miesiąca po raz kolejny przypomniał, że Polska nazwa stacji kolejowej »Żywiec« jest mu kością w gardle i dlatego wzywał, że trzeba niebo i ziemię poruszyć, by niemiecka nazwa »Saybusch« została znowu przywróconą."
niezarejestrowany - Mieszczanin 2016-05-03 22:57
'Polakożerca' Josephy ? "Gratuluję" pomysłów. To chyba tak jak uczczenie przez Sejmik Śląski 18.04.2016 niemieckich bandytów mordujących Powstańców Śląskich.
Dokąd zmierza ten 'miękki rewizjonizm' ?
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic