Bielska Galeria BWA realizuje projekt, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią wirtualną przestrzeń. Jego inauguracja zaplanowana jest na dzisiejszy wieczór i nastąpi w trakcie finisażu wystawy Pokaz 4. - Finisaż jest zwieńczeniem trwającej przez całe wakacje prezentacji wybranych dzieł z kolekcji sztuki z naszej galerii - przybliża kurator wystawy.

To właśnie tę wystawę będzie można podziwiać także po jej zakończeniu. Wtedy, gdy dzieła znikną ze ścian i trafią z powrotem na półki archiwum. Wszystko za sprawą projektu Dotknij Sztuki BWA autorstwa Michała Hyjka, absolwenta krakowskiej ASP, prekursora idei darmowego, nieograniczonego dostępu do informacji cyfrowej w przestrzeni miejskiej, a zrealizowanego dzięki stypendium twórczemu Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury i sztuki. Projekt Hyjka jest jednym z pierwszych takich w naszym kraju. Jego odpowiedniki można odnaleźć w paryskim Luwrze.

Bezpłatna strefa informacji

Kolekcja będzie dostępna dla widzów poprzez bezpłatną strefę informacji cyfrowej, która jest adresowana dla posiadaczy smartfonów. To propozycja dla młodych osób, ale nie tylko. Nie jest potrzebny do tego internet, nie trzeba za nic płacić ani ściągać specjalnej aplikacji.

 - Wystarczy wpisać w przeglądarce adres www.brutalnybeton.com, aby zobaczyć nasze najciekawsze dzieła z krótkim, atrakcyjnym opisem. Jednocześnie uzyska się dostęp do aktualnych wydarzeń - tłumaczy Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, a jednocześnie kurator wystawy. - Proponujemy coś, co niesie radość i intelektualne doznania. Myślę, że jesteśmy jedną z pierwszych galerii w Polsce, która wykorzystuje w ten sposób możliwości technologiczne. Nie spotkałam się jeszcze z tego typu projektem - dodaje.

Ludzie nie mają dziś czasu na sztukę. Projekt, który ujrzy światło dzienne może to zmienić. - Wychodzę z założenia, że można dotrzeć nawet do najbardziej zabieganego odbiorcy, wykorzystując zdobycze technologii - mówi Michał Hyjek. - Sama idea powstała dwa lata temu. Wtedy na warsztat wziąłem kafelki odnalezione w trakcie prac archeologicznych na dziedzińcu zamku Sułkowskich. Uznałem, że to bardzo ciekawe odkrycie. Ich wykonawcą był artysta z XV/XVI wieku. Sfotografowałem je i przygotowałem pierwszą odsłonę projektu - zdradza artysta.

Interaktywna ławeczka

Obecnie informację o znalezisku bielskich archeologów może poznać każdy, kto znalazł się na placu za BWA. Wystarczy zbliżyć swój smartfon do białej kropki znajdującej się u podstawy ławek, które się tam znajdują. - Jeśli ktoś szuka nowych wyzwań albo znudziło mu się łapanie pokemonów, to może z łatwością sięgnąć po sztukę. Taki trochę wyższy poziom - przekonuje Emilia, uczennica z Bielska-Białej. 

Michał Hyjek jest przekonany, że czasy zwiedzania muzeów w pantoflach i pod czujnym okiem kustosza już dawno minęły. - Teraz, aby dotrzeć do widzów, trzeba czegoś więcej. Myślę, że należy otworzyć się na alternatywny język. Mam nadzieję stworzyć coś w rodzaju gry komputerowej na smartfony, która pozwoli na nowo dotknąć sztuki - tłumaczy artysta.

Hyjek marzy, aby projekt Dotknąć sztuki BWA był także dostępny na dworcu głównym PKP w Bielsku-Białej. - Ludzie za darmo będą mogli pooglądać sobie dzieła.

Katarzyna Górna-Oremus

Michał Hyjek - więcej o artyście: www.michalhyjek.com/o-mnie/
Finisaż wystawy POKAZ 4
25 sierpnia (wstęp bezpłatny)
17.00 - oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów
- Dotknij sztuki BWA - inauguracja projektu na smartfony
19.00 - koncert Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda Duo