W obronie umierającego języka


2016-09-14, 08:00  |  komentarzy (3)

Meksykańscy Indianie, celtyccy Mańczycy, mieszkańcy normandzkich wysp Guernsey, Kaszubi, Łemkowie, a także naukowcy z uniwersytetów w Holandii, Wielkiej Brytanii i Polsce przyjadą we wrześniu do Wilamowic. Wszystko za sprawą jednego z najbardziej zagrożonych wymarciem języków świata.

Przez jedenaście dni września (18-28) Wilamowice staną się światowym centrum badawczym  wymierających języków. Meksykańscy Indianie, mieszkańcy normandzkiej wyspy Guernsey, celtyccy Mańczycy, skandynawscy Saamowie, Buriaci z Mongolii, Baskowie, Szkoci, górale spiscy, karpaccy Niemcy mówiący po hopgarcku, Kaszubi, Łemkowie, Ślązacy, Huculi, Poleszucy wraz z naukowcami, ekspertami i aktywistami będą prowadzić badania, uczestniczyć w seminariach i warsztatach.

Spotkanie jest częścią długofalowego projektu, którego celem jest rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym języka wilamowskiego. Kluczowe dla tych działań okazało się pozyskanie prestiżowego europejskiego grantu w programie Horyzont 2020, który został przyznany międzynarodowemu konsorcjum naukowemu pod kierunkiem Wydziału „Artes Liberales” UW. Koordynatorką projektu jest dr hab. Justyna Olko, która od lat zajmuje się badaniem i rewitalizacją ginących języków.

Na gości i mieszkańców miasteczka przygotowano spektakl wykonany w całości w języku wilamowskim. 25 września o godz. 15.30 w sali OSP przy ul. Jana III Sobieskiego czterej lokalni aktywiści zaangażowani w ratowanie dziedzictwa kulturowego i języka swoich przodków zainscenizują poemat wilamowianina Floriana Biesika pt. „Óf jer wełt" ("Na tamtym świecie"), napisany w 1921 roku. Wstęp na wydarzenie oraz wszystkie wykłady jest wolny.

Goście z różnych stron świata wraz ze społecznością lokalną będą pracować m.in. nad stworzeniem muzeum w Wilamowicach oraz nad opracowaniem podręcznika do nauki języka wilamowskiego dla młodzieży i osób dorosłych. Szczegółowy program wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

bb

Foto: Justyna Olko

Artykuł wyświetlono 15191 razy


Galeria:
Najnowsze artykuły:
2017-06-25
Będzie ogród w centrum miasta
Projekt był konsultowany z mieszkańcami. Zapuszczone podwórko na tyłach kamienicy zamieni się w ogród społeczny, czyli teren zieleni w sercu miasta. Ogrody takie mają na celu upiększenie okolicy i wzmocnienie więzi międzysąsiedzkich.
więcej
2017-06-25
Pijany Turek dachował autem - foto
Trzy zastępy straży pożarnej wysłano po otrzymaniu zgłoszenia nocnego dachowania samochodu osobowego na ul. Strumieńskiej w Jasienicy. 28-letni obywatel Turcji, który wydmuchał ponad promil alkoholu, został odwieziony do szpitala.
więcej
2017-06-25
Darmowe wycieczki Kolejami Śląskimi
Podczas wakacji wraz z Kolejami Śląskimi będzie można zwiedzać miejsca atrakcyjne pod względem turystycznym pod opieką certyfikowanych przewodników PTTK. Tegoroczną nowością jest możliwość odbycia wycieczki po Beskidzie Morawsko-Śląskim w Czechach.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Resk 2016-09-21 23:27
Jest wielki sens w ratowaniu i zachowywaniu ginącego języka. Język to świadomość i tożsamość, gdy zginie, razem z nim przepadnie, zaniknie wiedza, uczucia, pamięć, odrębność tego wszystkiego, co ten język wyrażał. Zniknie bezpowrotnie fragment wspólnej jaźni jakiejś części ludzkości i tej dziury nic nie zapełni, nawet jeśli sprawi, że zapomnimy o tym, co niegdyś było. Pozostanie luka, a my - zubożeni.
niezarejestrowany - Elżbieta 2016-09-18 09:48
Trzeba ratować, dopóki można, dopóki jeszcze jest co.
niezarejestrowany - xyz 2016-09-15 09:36
Ale po co? Nie widze sensu.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic