Ekumenicznym nabożeństwem zainaugurowano wczoraj w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej trzynastą edycję ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. W jej ramach młodzież z bielskich szkół zbiera datki na hospicjum stacjonarne im. Jana Pawła II.

Do trzynastej edycji Pól Nadziei przystąpiło 71 szkół z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Żywca i Skoczowa.  We wczorajszym nabożeństwie wzięły udział delegacje szkół-uczestników akcji. Licznie przybyli także przedstawiciele władz kościelnych oraz świeckich.

 - Chcemy przez realizację tego programu nauczyć was, młodzi ludzie, jak zadbać o chorych, samotnych, a głównie tych, którzy powoli docierają do kresu swoich dni - zwróciła się do młodzieży Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które było inicjatorem budowy hospicjum. - Niesienie pomocy potrzebującym to w dzisiejszych czasach wartość szczególna. Pochylenie się nad drugim człowiekiem i okazanie mu pomocy to coś, co jest w nas najcenniejsze. Żyjemy po ty, by życie innych uczynić mniej trudnym. 

Podczas uroczystości zaprezentowano jeden z trzech ssaków elektrycznych będących na wyposażeniu hospicjum, które zostały zakupione z grantu sieci handlowej Tesco. Te specjalistyczne urządzenia są używane m. in. na oddziałach paliatywnych w szpitalach. Podobnie jak w minionych latach, delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili, które są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.

Hospicjum Stacjonarne im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zostało otwarte miesiąc temu. Stowarzyszenie zdecydowało się na ten krok mimo braku kontraktu z NFZ na 2016 r. (z wystąpień obecnych na uroczystości polityków wynikało, iż są duże szanse na kontrakt w przyszłym roku). Budowa kosztowała 9,6 mln zł. Placówka dysponuje 28 łóżkami dla chorych. Pobyt pacjentów w hospicjum jest bezpłatny.

MCI