Spółka ZIAD oficjalnie zaprezentowała dziś nowe gondole, które będą woziły pasażerów Kolei Linowej „Szyndzielnia” po zakończeniu jej modernizacji. Kabiny są wyraźnie wyższe i bardziej przestronne od dotychczasowych. Nowymi sześcioosobowymi gondolami pojedziemy w lutym 2017.

Wagoniki zapewniają większe bezpieczeństwo i maksymalnie dużą powierzchnią okienną, dzięki czemu pasażerowie mają lepszy widok i większą wygodę podróżowania. Dodatkowo konstrukcja wagoników umożliwi wsiadanie do nich bezpośrednio z poziomu peronu. Będzie to znaczące ułatwienie dla osób niepełnosprawnych oraz pasażerów z wózkami dla dzieci.

Spółka ZIAD zamówiła 34 nowe gondole, w tym wagonik techniczny i  transportowy. Planowane jest również przygotowanie tzw. salonki. Co drugi z wagoników będzie miał dodatkowo uchwyt do transportu rowerów. Producentem jest firma CWA Construction (Szwajcaria) - światowy lider w projektowaniu i produkcji kabin i pojazdów dla kolei linowych i tzw. diabelskich młynów.

 - Obecnie kończy się etap  budowlany związany z przygotowaniem nowych peronów w górnej i dolnej stacji. Następnie będą montowane części mechaniczne i napęd. W kolejnym etapie zamontowana zostanie elektronika i sterówki oraz nowa lina. Wagoniki powinny pojawić się w garażu kolejki przed końcem roku. Jeżeli pogoda pozwoli, to testy techniczne odbędą się w drugiej połowie stycznia - informuje wiceprezes ZIAD Marek Hetnał.

Koleją po modernizacji  będziemy mogli wyjechać na Szyndzielnię w lutym przyszłego roku. Zainteresowane osoby mogą nabyć stare gondole, które wystawione są na sprzedaż przy dolnej stacji kolei krzesełkowej „Dębowiec”.

bb

Foto: UM w Bielsku-Białej